Napokig némaságra ítélhet a hangszalaggyulladás

0
449
Fotó: 123rf.com


Akár egy náthából is kialakulhat a kellemetlen tünetekkel járó, gyakran csak lassan múló hangszalaggyulladás. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta, hogy mit tehetünk a gyorsabb felépülés érdekében.

Vírus vagy baktérium okozza?
Mindkettő előfordulhat, de általában gyakoribb a vírusos felsőlégúti fertőzések kapcsán fellépő hangszalag- és a vele együtt jelentkező gégegyulladás. Nátha után, a lecsorgó váladék miatt lefelé terjed a gyulladás, ritkábban, de előfordulhat egy alsólégúti fertőzés, elhúzódó köhögés kapcsán is.

A hangszalaggyulladás tünetei
– rekedtség
– hang elhalkulása
– hangképzésre való képtelenség
– nyelési problémák
– torokfájás.

Fotó: 123rf.com

Rekedtség ellen torokköszörülés?
A betegség gyakori tünete, amikor azt érezzük, hogy be vagyunk rekedve, megszólalnánk, de nem tudunk. Ilyenkor gyakran krákogással, torokköszörüléssel próbáljuk visszanyerni a hangunkat. Hosszútávon azonban ennek csak a hangunk látja kárát. 

„Szerkezetéből adódóan, a hangszalagnak a széle a legfontosabb a tiszta hangképzés szempontjából. A krákogás nagyon erőteljes mechanikai inger a hangszalag szélnek, emiatt idővel meg fog vastagodni. Egy vastag húr egészen máshogy fog rezegni, mint egy vékony húr: hosszabb idő elteltével a hang fátyolosabbá, rekedtebbé válik, nem zár a hangszalagunk.”

Csendkúrával kezelhető
A legjobb, amit ilyenkor tehetünk, ha csendben maradunk. Nagyon fontos a hangszalagokat kímélni. Ha muszáj beszélnünk, normál hangerővel tegyük, a suttogás ugyanis a hangszálakra plusz terhet ró , ez lassítja a gyógyulást. A  tiszta beszédhang visszanyerésének az ideje egyéntől is függ. Akik munkájukból adódóan sokat használják a hangjukat, a felépülés elhúzódhat, illetve a dohányosoknál is hosszabb lehet a felépülés, mivel náluk eleve fennáll már egy krónikus gyulladás a dohányzás miatt.

Mit tehetünk még a gyorsabb felépülés érdekében?
A beszédtilalom mellett fontos, hogy sok folyadékot fogyasszunk. A meleg pára kifejezetten ártalmas, ebben az időszakban kerüljük a szaunázást is. A hideg inhalálás fiziológiás sóoldattal viszont jótékony hatású. Gyulladáscsökkentőt érdemes szedni és a nyákoldók használata is segíthet. Fontos a diéta is: kerüljük a fűszeres, túl hideg vagy túl forró ételeket, szénsavas italokat, mellőzzük a dohányzást.

Forrás: Fül-orr-gégeközpont