Sokan fogyókúráznak, de keveseknek sikerül tartósan csökkenteniük a testtömegüket. Miért? Íme 5 buktató, ami miatt a kilók elleni legádázabb és legelszántabb küzdelem is kudarcba fullad.
1. buktató
Elérhetetlen, nem racionális cél. Nemcsak a fogyókúra területén, hanem mindenhol, ahol sikeres szeretne lenni, racionális célokat kell kitűzni, amelyekkel azonosulni is tud. Az önmagába vetett hit ereje nagyobb, mint azt gondolná. Ha már a testtömegcsökkentésre irányuló program kezdetétől az az érzése, hogy a feladat úgysem teljesíthető, csak szélmalomharc lesz belőle. Ha jelentős súlytöbblettől szeretne megszabadulni, tűzze ki a célokat „darabokban”!
2. buktató
A mindenkinek bevált módszer. Ha egy ismerősének a cipője megtetszik, nem célszerű leszedni a lábáról és belelépni, mert kicsi az esélye annak, hogy önnek is kényelmes lesz. Így van ez a diéták világában is. Ami az egyik embernek segít, nem feltétlenül megoldás a másiknak, hiszen az életmód, a biológiai ritmus egyedi. Egy súlycsökkentő program kezdete előtt mindig érdemes szakemberrel, dietetikussal konzultálni, aki úgy alakítja ki az étrendjét, hogy az csak az ön igényeit fogja szolgálni. Ez azért is fontos, mert a fogyás veszélyes is lehet. Egy szakember figyel önre, nem hagyja, hogy a diétázás alatt hiánybetegségei alakuljanak ki a kisebb vitamin- és ásványianyag-bevitel miatt. Mindezek mellett a szakember az elhízás okát is fel tudja tárni, ezáltal célzott beavatkozásra képes.
3. buktató
Nem szabad több energiát bevinni a szervezetbe, mint amennyire szüksége van. Az anyagcsere, akár a mérleg nyelve egy felhasználási és egy felvételi oldalból áll. A testmozgással, az élettani funkciók kielégítésével, de még a nyugalmi ébrenléttel és az alvással is energiát használ fel a test, melynek mértéke eltérő. Az evéssel, ivással pedig energiát nyer ezekhez a folyamatokhoz. Amikor e két oldal egyensúlyban van, a test nincs rászorulva sem a raktározásra, sem a leadásra, így a testtömeg nem változik. Amikor az energiamérleg rossz oldalra billen, akkor kezdődik a hízás. Ezt megállítani két módszerrel lehet: vagy a felhasználási oldalt kell növelni, azaz több energiát égetni el a sporttal, a mozgással, vagy a felvételt csökkenteni, azaz kevesebb energiát felvenni étkezéssel.
A gyógyszertárban különböző vitamin- és ásványianyag-készítmények vannak, melyek alkalmasak a diéta során ezen anyagok pótlására. Kérje gyógyszerésze tanácsát!
4. buktató
Drasztikus módszerek. Sok fogyókúra túl szigorú, sőt a gyorsabb hatás érdekében sokan hajlamosak még rá is tenni egy lapáttal. A hosszú távú megoldás azonban abban rejlik, hogy a súlyleadást harmonikus ütemben hajtsa végre a test, ugyanis a gyors fogyás hajlamosít a fogyókúra abbahagyása után a visszahízásra, de még cukorbetegséget és epebántalmakat is előidézhet.
5. buktató
Maguktól nem olvadnak le a kilók. A legjobban összeállított diéta is önmagában csak fél siker lehet. Szükség van önre, aki az egészséget előtérbe helyezi az életében. Egy testtömeg-csökkentő program nagy figyelmet igényel az étkezés, a testmozgás, a pihenés és a stresszkezelés szempontjából egyaránt. Ha megtanulja egy fogyókúra alatt az egészséges életmód szabályait, ön nem csupán néhány kilótól fog megszabadulni, hanem megannyi rossz szokástól, beidegződéstől, amelyek nélkül teljesebb és mindenképpen egészségesebb életet élhet.
Forrás: Galenus
A cikk a Mit (t)egyek, hogy lefogyjak? c. kiadványban jelent meg. A könyvet a kiadó webshopján, ide kattintva tudja megrendelni.