Már javában tombol a nyár, befejeződött az iskola és elkezdődött a nyaralószezon. Ez az időszak a strandolásról, a lángosról, fagyiról és a fogyókúrák felfüggesztéséről szól. Sajnos cukorbetegsége miatt hazánkban közel egymillió ember ilyenkor sem teheti meg azt, hogy a megérdemelt szabadsága alatt félretolja szigorú diétáját. Cikkünkben a cukorbetegek számára néhány olyan hasznos tippet gyűjtöttünk össze, amelyek segítéségével a diabéteszesek is teljes mértékben kiévezhetik élvezni nyaralásukat, és el tudják viselni a hőséget…
Rengeteg jó dolgot nyújt számunkra a nyár, de az önfeledt pillanatokban sem szabad elfeledkezni a szezonban rejlő veszélyekről, különösen akkor, ha valaki cukorbeteg. A nap, a hő és a páratartalom kiszáradást és hőelvonást okozhat, ráadásul ilyenkor a betegek nem hűthetik le magukat egy finom fagyival vagy egy jéghideg üdítővel. Az alábbi tippek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a cukorbetegek is önfeledten élvezhessék a szabadságukat.
Különösen figyelni kell a megfelelő hidratációra
A kevés folyadékbevitel nyáron kiszáradáshoz vezethet. A cukorbetegeknél pedig a megemelkedett vércukorszint következtében megnő a kiszáradás veszélye. Párás és forró körülmények között két-három liter víz napi fogyasztása kedvezően hat nemcsak a betegek közérzetére, de vércukorszintjére is. Kerülni kell a cukros üdítőket, a koffeines italokat, valamint az alkoholt. Citrusfélékkel, uborkával vagy mentával azonban ízesíteni lehet a vizet. Egy meleg nyári napon egy mentatea igazán hűsítő lehet.
Vércukorkontroll és aktivitás
Már a meleg is hatással lehet a vércukorszintre, ezen kívül nyaralás alatt az ember aktívabb és többet mozog, mint otthon. Az izommunka csökkenti az inzulinszükségletet, emiatt célszerű még gyakrabban megmérni a vércukorszintet.
Kánikulában érdemes zárt térben tartózkodni
11:00 és 15:00 óra között a káros UV sugárzás miatt célszerű nem a napon tartózkodni, főleg azon bőrallergiában szenvedő cukorbetegeknek, akiknél az erős napsugarak kisebb bőrfertőzéseket vagy allergiás kiütéseket okozhatnak. Naptej használatán kívül a hosszú ujjú fehér pamut póló viselése óvhatja meg a bőrt a káros sugaraktól.
Védekezzen vitaminokkal és antioxidánsokkal!
Az olyan nyári zöldségeknek és gyümölcsöknek, mint például a cukkini, uborka, paradicsom, piros gyümölcsök vagy a görögdinnye, magas az A- és C-vitamin tartalmuk, és gazdagok antioxidánsokban, ami segít a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében, hozzájárul az egészséges bőr fenntartásához, és védi a bőrt a leégéstől. Továbbá a jól behűtött dinnye, áfonya, őszibarack vagy nektarin magas víztartalma miatt frissítően hathat egy forró nyári napon. Gyümölcsök fogyasztásánál a cukorbetegeknek nem szabad elfeledkezni ezek cukortartalmáról, vagyis hogy a gyümölcsök fogyasztása csak korlátozott mennyiségben lehetséges.
Hőgutaveszély
A cukorbetegek és más krónikus betegségben szenvedők, mint például a szívbetegek, hajlamosabbak a túlmelegedésre. A tünetek közé tartozik a szédülés vagy ájulás, a túlzott izzadás, izomgörcsök, hideg vagy nyirkos bőr, fejfájás, gyors szívverés és/vagy émelygés. Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, vonuljon egy hűvösebb helyre, igyon folyadékot és forduljon szakorvoshoz.
Tájékozódjon az ételekről
Cukorbetegeknek érdemes utazás előtt megnézni, hogy a nyaralóhelyén milyen ételekkel, illetve összetevőkkel találkozhat, így már előzetesen meg tudja nézni ezeknek a szénhidráttartalmát.
Tartson magánál egészséges nassolnivalót
Nyaralások, kirándulások során mindig vigyen magával valamilyen cukorbetegbarát nassolnivalót. Ilyen például a mandula, a pörkölt csicseriborsó, de az az alma, a narancs és a körte is jó választásnak bizonyulhat.
Viseljen kényelmes lábbelit
A cukorbetegeknél különösen fontos a megfelelő lábbeli viselése. Fontos, hogy a cipő azon kívül, hogy kényelmes legyen, rendesen szellőzzön is. Győződjön meg arról, hogy a lábbeli biztosan nem okoz majd vízhólyagot vagy bármilyen horzsolást a lábfején. Emellett érdemes lehet pamut zoknit viselni, ami felfogja az izzadtságot.
Keresse fel utazás előtt orvosát
Utazás előtt mindenképpen keresse fel orvosát, és kérjen igazolást betegségéről, ami szükség esetén megkönnyíteti a problémás helyzetek kezelését. Olyan ambuláns leletet kérjen, amin fel van tüntetve, hogy milyen készítményeket szed.
Ne feledkezzen meg gyógyszereiről!
Bizonyosodjon meg róla, hogy minden gyógyszert bepakolt a nyaralására. A vakáció napjaiban is ügyeljen arra, hogy a megszokott időben vegye be gyógyszerét. Szerencsére ma már léteznek olyan készítmények, amiket elegendő naponta egyszer szájon át beszedni.
Fentieket figyelembe véve, illetve betartva nyugodt szívvel,adhatja át magát a nyaralásnak és az új élményeknek.
[Forrás: Well PR-ügynökség]