A fájdalom, illetve a fejfájás lelki háttere

0
54
A fájdalom, illetve a fejfájás lelki háttere
Fotó: Gerd Altmann | Pixabay

IV. rész: A terápia szempontjai

FÁJDALOMCSILLAPÍTÓ – IGEN, NEM, MENNYI? 
A fejfájást természetesen csillapítani kell. Azonban a fejfájásbetegségben szenvedők jelentős része túlzott mértékben használ fájdalomcsillapítót. Pedig már kisebb rendszeres gyógyszeradagok is kiválthatnak ún. megvonásos fejfájást. A tartósan, rendszeresen szedett nagy gyógyszeradagok pedig ahelyett, hogy segítenének, inkább rontják a fejfájásos panaszokat, amit azután a gyógyszer megvonása tovább fokoz.
Ezért érdemes kiegészíteni egyéb gyógymódokkal – akupunktúrával, akupresszúrával, színterápiával, légzésgyakorlatokkal, gyógytornával, fizikoterápiával – és ha egy mód van rá – pszichoterápiával is.

A legfontosabb, hogy a beteg megtanuljon lazítani, elfogadja, hogy nem kell mindig teljesíteni. Szabad néha pihenni, egyszerűen csak „lenni”, és élvezni az élet apróbb-nagyobb örömeit. Az is fontos, hogy a beteg elismerje: joga van haragudni, sőt dühét – kultúrált, civilizált módon – ki is fejezheti. A kognitív terápia segíthet abban, hogy a beteg gondolkodása, szellemi beállítódása rugalmasabb legyen.

A fejfájás kezelésére igen hatékonyak a relaxációs módszerek, különösen az autogén tréning. Ez nem meglepő, hiszen ez az eljárás az izomrendszer ellazulását, az érrendszer optimális tónusát, a vérkeringés megfelelő szintjét hozza létre. A relaxáció nem kizárólag izomlazítást jelent, hanem teljes idegi és lelki ellazítást is.

Ahogy egy gondolat vagy egy érzés ideges izomösszehúzódást válthat ki, ugyanúgy az ellazulás visszahat az érzésekre. A különféle relaxációs módszerek kiválóan alkalmasak a feszültség, a szorongás kóros köreinek áttörésére. Miközben az izmok ellazulnak, a feszültség, a mindennapi hajsza elszáll a szervezetből. A relaxáció nagymértékben fokozza a stressztűrő képességet.

A relaxáció lelkileg tompítja az érzelmi indulati reakciókat, távolságtartást, nagyobb rálátást biztosít a nehéz helyzetekre, és a „rendíthetetlen nyugalom” a konfliktus szituációkban sokat jelent. Ellenállóbbá tesz mind a pszichés, mind a fizikai stressztényezőkkel szemben, ezért nagy jelentősége van a pszichoszomatikus betegségek, közöttük a fejfájás megelőzésében és kezelésében.

A relaxáció, a testi-lelki ellazulás elérése többféle technikával lehetséges.

A Jacobson-féle progresszív relaxáció célja a testi állapot tudatosítása, a felesleges izomfeszülés kikapcsolása, az optimális izomtónus létrehozása. A regionális (testtájak szerinti) relaxáció aktív izomgyakorlatok segítségével tudatosítja a feszülés és az ellazulás közti különbséget.

A Schultz-féle autogén tréning a jóga és az önhipnózis elemeinek ötvözésével éri el a teljes testi-lelki ellazulást, önszuggesztió révén törekszik a relaxációra. Elsajátítása több hétig is eltarthat, de ha egyszer valaki megtanulta, akkor a gyakorlatok mindössze napi néhány percet vesznek igénybe. Megéri!

Dr. Valló Ágnes

Részlet A fejfájásról c. kiadványból.

A könyvet a kiadó webshopján, ide kattintva tudja megrendelni.

Olvassa el a cikk harmadik részét
lelki tényezők a gyerekkori fejfájás hátterében témában!