IV. rész: Cluster fejfájás
A betegség nevét a rohamok jellemző halmozódásáról kapta (cluster = csomag, csoport, halmaz), erre magyar elnevezés, szakkifejezés nem ismeretes. A többi fejfájásbetegséghez képest jóval ritkább, és azokkal ellentétben férfiakon gyakoribb (férfi-nő arány 4:1).
A clusterroham súlyos, mindig féloldali, és mindig azonos oldali fejfájásrohamok jellemzik.
A szem környékén, vagy a halántéktájon jelentkezik az éles, hasító fájdalom, mely 15–180 percig tart, és a nap folyamán többször ismétlődik. A rohamot vegetatív tünetek kísérik, melyek féloldaliak, és mindig a fájdalom oldalán hatnak. Ilyenek pl. a belövellt kötőhártya, könnyezés, orrdugulás, orrfolyás, homlokizzadás. Az érintett oldalon szűkebb a pupilla, csüng a szemhéj, mely gyakran duzzadt, ödémás is lehet.
A clusterroham kezelésében az oxigén-belélegeztetés és az orron át adott fájdalomcsillapítók segítenek. Fontos szerepet játszik a megelőző kezelés is.
Naponta 1–8 roham fordul elő, melyek sokszor óramű pontossággal jelentkeznek, gyakran éjszaka is. Évente rendszerint 1-2 rohamperiódus fordul elő, általában évszakváltáskor, de az egyes periódusok között hosszabb, akár több évig is tartó panaszmentes időszakok lehetnek. A rohamperiódus általában 1–3 hétig tart, de súlyos esetben hónapokig is elhúzódhat.
Krónikus formája ritkább (10%), ilyenkor egy évnél tovább tart a rohamoktól terhelt időszak, miközben nincs két hétnél hosszabb szünet. A fájdalom kialakulásának mechanizmusa kevéssé ismert. Az óramű pontossággal jelentkező rohamperiódusok egy központi „fájdalomgenerátor” gyanúját vetik fel. Ezt a PET (pozitron emissziós tomográfia) vizsgálatok eredményei is alátámasztják: a cluster fejfájás alatt a középagy egy jól körülírható területén a hypothalamusban mutatkozik aktivitásfokozódás.
Forrás: Dr. Valló Ágnes
A cikk harmadik részét migrénről
ide kattintva tudja elolvasni.
Részlet A fejfájásról c. kiadványból.
A könyvet a kiadó webshopján, ide kattintva tudja megrendelni.