A gyermekek és fiatalok lelki egészségéért

0
123

Kapcsold be! Biztonsági öv a gyerekek lelki egészségéért címmel indít hatrészes minisorozatot a gyermekvédelmi szervezet, amelynek első epizódjában Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológussal beszélget Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója és Szlankó Viola, a szervezet gyermekvédelmi vezetője. A podcast a Magyar Suzuki Zrt. támogatásával valósul meg.

A kéthetente megjelenő sorozatban olyan szakemberek beszélgetnek, akik napi szinten találkoznak a fiatalokat érintő legnagyobb kihívásokkal. Tari Annamária klinikai szakpszichológus, Dr. Zacher Gábor toxikológus, Balatoni József, alias Jocó bácsi, dr. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus, dr. Csalár Dorina, az NMHH Internet Hotline vezetője és Fribék Judit r. százados a Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztályáról is megosztja velünk személyes tapasztalatait. Rajtuk kívül az UNICEF Magyarország fiatal nagykövetei is képviselik saját korosztályuk véleményét, D. Tóth Kriszta, az UNICEF Magyarország Jószolgálati Nagykövete pedig ezúttal a szülői székből mesél meglátásairól.

A beszélgetések során a résztvevők azokat a témákat járják körbe, amelyek napjainkban a legnagyobb kihívásokat jelentik a kisgyermekek és fiatalok szüleinek, családjainak. Szó lesz a fiatalok mentális állapotáról, online függőségről, szerhasználatról, online veszélyekről, kortárs bántalmazásról, a kamaszokra jellemző apátiáról és arról, hogy hogyan lehet áthidalni a generációs különbségeket és bizalmi kapcsolatot teremtve, őszintén beszélgetni ezekről a témákról. 

„Az UNICEF Magyarország komoly erőfeszítéseket tesz a gyerekek és az értük dolgozó felnőttek lelki egészségének megőrzése céljából. Az utóbbi években olyan sok kihívással szembesülnek a családok és kimondottan a fiatalok, hogy erről nagyon fontos közösen gondolkodnunk és együtt keresnünk a megoldásokat, őszintén beszélgetnünk, hogy feltárjuk a valódi okokat és folytassuk a megoldások keresését, mindezt úgy, hogy a fiatalokat is meghallgatjuk, bevonjuk” – mondta Mészáros Antónia, a sorozat műsorvezetője, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója. 

Az UNICEF Magyarország évek óta kiemelten foglalkozik a gyerekek és fiatalok mentális egészségének támogatásával. Kutatásaival, e-learning tudásanyagaival, videókkal, élő beszélgetésekkel és szupervízióval segít a gyerekeknek, szülőknek, pedagógusoknak és a gyerekekkel foglalkozó szakembereknek. A sorozat nekik nyújt támaszt abban, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal és van hova fordulniuk, ha segítségre van szükségük.

„Egyértelmű, hogy egy gyerek csak akkor lehet jól, ha a körülötte élő felnőttek is jól vannak. Óriási szükség van arra, hogy kihangosítsuk a gyereknevelés legnagyobb kihívásait, beszélgessünk, kérdezzünk és kérjünk segítséget, ha szükség van rá” – mondta Szlankó Viola, a sorozat egyik állandó szereplője, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója. 

A fiatalok évről évre egyre nagyobb lelki segítségre szorulnak és egyre kevesebb segítséget kapnak. A szervezet 2023-ban gyermekjogi konferenciát rendezett “Minden gyerekről” címmel, hogy hidat építsen a szakemberek és szülők között. A hiánypótló esemény teltház mellett zajlott, sokan már nem tudtak regisztrálni. A rendkívüli érdeklődésre reagálva indult útjára az új kezdeményezés annak érdekében, hogy a gyermeknevelésről és szülői szerepekről további beszélgetések kezdődjenek, amiket az ország minden szegletében meghallgathatnak az érdeklődők. A Magyar Suzuki Zrt. – amely a 2023-as konferencia fő támogatója volt – már hatodik éve áll a szervezet olyan programjai mellett, amelyek a biztonságos gyermekkor megalapozásában segítenek. Idén, a „Kapcsold be” sorozat fő támogatójaként biztonsági övet nyújtanak a gyerekek és fiatalok lelki egészségének védelméhez.

„Mindannyiunk felelőssége, hogy milyen felnőtteket nevelünk és ezt milyen minőségben, illetve eszközökkel tesszük egy olyan világban, amelyben minden napos kihívásokkal szembesülünk. A gyerekek mentális egészsége és érzelmi jólléte nagy mértékben befolyásolja mindannyiunk életét. Teljesítményük, szociális kapcsolataik, egészségük és megküzdési képességeik hatással lesznek az egész társadalom fejlődésére. Közös felelősségünk, hogy odafigyeljünk rájuk, a felnőtteknek pedig olyan eszközöket adjunk, amelyekkel hatékony módon támogathatják a fiatalabb generációkat” – fogalmazott Bonnár-Csonka Zsuzsanna, a Magyar Suzuki Zrt. vállalati kommunikációs vezetője.

Az UNICEF nemzetközi szinten vizsgálta a gyermekek és fiatalok lelki egészségének helyzetét. Becslések szerint világszerte minden hetedik serdülő küzd mentális betegséggel, ez az arány Magyarországon ennél is magasabb, hazánkban ötből egy fiatalt érint a probléma. Európában pedig a második vezető halálozási ok a 15-19 évesek körében: az öngyilkosság. Gyakoriak a szorongásos és pániktünetek, valamint a depresszió. Ennek ellenére a 2022-es OECD adatok szerint az európai fiatalok 52%-a nem kap megfelelő mentálhigiénés ellátást.

A helyzet Magyarországon sem megnyugtató. A Vadaskert szakemberei szerint a világjárvány óta a szorongásos és depressziós esetek száma az ötszörösére nőtt, amit a sürgősségi esetek 40%-os emelkedése kísért. A pandémia ugyan hivatalosan már véget ért, a számok azonban azóta sem csökkentek.

A megelőzéshez vezető első lépés, hogy időben felismerjük, ha egy gyermek viselkedésében változás történt és merjünk segítséget kérni.  Az UNICEF Magyarország új podcast- és videósorozata segít megérteni a különböző viselkedésmintákat és összefüggéseket, valamint hasznos tanácsokat ad a súlyos problémák megelőzésére és kezelésére. „Kapcsold be!  Biztonsági öv a gyerekek lelki egészségéért” – új epizód kéthetente csütörtökön a szervezet YouTube-csatornáján és a legnagyobb podcast megosztókon. 

PREMIER: 2024. október 10-én, a mentális egészség világnapján 19:00-kor.

Az első adás YouTube linkje: https://youtu.be/J2r3GmL5re8 

FB esemény link: https://fb.me/e/7f9VZwTp4 

További epizódokról bővebben: https://unicef.hu/kapcsoldbe