Az új típusú koronavírus-járvány európai halálos áldozatainak körülbelül a felét idősotthonokban regisztrálták – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) regionális igazgatója.
Hans Kluge sajtótájékoztatóján „felfoghatatlan tragédiának, mélységesen aggasztó jelenségnek” nevezte a vírus terjedését az idősotthonokban.
Az ilyen létesítmények egészségügyi dolgozói a járvány „meg nem énekelt hősei”, ennek ellenére mégis gyakran túlterheltek és alulfizetettek. Emellett megfelelő védőfelszereléseket sürgetett a számukra. Noha egyes európai országokban stabilizálódni vagy enyhülni látszik a helyzet, a világjárványnak még messze nincs vége.
Eddig az esetek és a halálos áldozatok mintegy felét Európában jegyezték fel, és a múlt héten jelentősen nőttek a számok a kontinens keleti felén is, például Oroszországban, Ukrajnában és Törökországban. A WHO hamarosan szakértői csoportokat küld Fehéroroszországba, Tádzsikisztánba és Türkmenisztánba is.
Fontos az együttműködés az idősotthonok fenntartói és az intézményvezetők között a koronavírus-fertőzés megelőzésében, valamint az otthonok vezetősége és az ott dolgozók között is – mondta Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács (NHKT) elnöke.
Soltész Miklós a dabasi Átrium Idősek Otthonának átadta a Baptista Szeretetszolgálat segítségével azokat a járvány elleni védekezéshez szükséges szájmaszkokat, fertőtlenítőket, vitaminokat és krémeket, amelyeket az NHKT gyűjtött össze.
Az adományok kiosztása közben elmondta, hogy az idősotthonok vezetői nagyrészt betartották a még korábban meghozott járványügyi szigorú protokollt, és ha nem is tudják meggátolni a baj bekövetkezését, de nagymértékben csökkentették annak kockázatát. Egy sajnálatos eset történt, a Pesti úti idősotthonban, annak felelőseit a későbbi vizsgálatok fogják kideríteni.
A koronavírus-járvány terjedésének lassítása érdekében országszerte többszáz idősotthon fertőtlenítését kezdték meg a katonák.
A Magyar Honvédség számára kiemelten fontos a magyar állampolgárok biztonsága, ezért saját erőinek és kritikus képességeinek megóvása mellett – az operatív törzs feladatszabása alapján – továbbra is minden rendelkezésre álló képességgel segíti a védekezést a kialakult járványügyi helyzetben. Céljuk, hogy az ország lakosai a lehető legtöbb és legszélesebb körű segítséget kapják meg. Ezért vesznek részt a katonák már a kezdetektől minden rendelkezésre álló képességgel a koronavírus járvány magyarországi terjedésének megfékezése érdekében végzett feladatokban.
A fertőtlenítést minden intézményben a vezető igényeinek megfelelően és az általa meghatározott területeken, helyiségekben hajtják végre. A fertőtlenítést a székesfehérvári vegyivédelmi zászlóalj állománya, valamint az általuk felkészített, és a jelen feladatra speciálisan kiképzett közel 700 szerződéses és tartalékos katona végzi. A feladatba bevont katonák felkészültek a kézi, valamint a gépekkel történő mentesítésre, fertőtlenítésre is – áll a HM közleményében.