Vérzékenység köznapi vélekedés szerint csak férfiakat érinthet, és genetikai okai vannak. Ezzel szemben számos esetben tapasztalunk fokozott vérzést, erős menstruációs vérzést, sérülés esetén nehezebb vérzéscsillapítást, melynek halálos formája lehet a gyomorból, bélrendszerből eredő elállíthatatlan vérzés. Sokszor olyan banális háttér miatt, mint fogyókúra.
A hétköznapok fokozott vérzékenységének kialakulásáról, hátteréről Dr. Szélessy Zsuzsanna a Trombózisközpont hematológus szakorvosa beszélt.
Ezért fontos a K-vitamin
A véralvadási rendszer működéséhez alapvető fontosságú a megfelelő mennyiségű és minőségű alvadási fehérje és vérlemezke jelenléte a vérben – mondta Szélessy főorvosnő. A véralvadási fehérjék termelődésében központi szerepet játszik a máj, szükséges hozzá a K-vitamin jelenléte. Erős fogyókúra esetén, ha zsiradékot alig fogyaszt valaki, vagy olyan fogyást elősegítő készítményt szed – ami a zsírfelszívódását gátolja-, K-vitamin hiány alakulhat ki. A vitaminhiány következtében elégtelenné válik a máj alvadási fehérje termelése, károsodik a véralvadás, bevérzések keletkeznek, a vér gyakorlatilag nem alvad meg. Hasonló problémák alakulhatnak ki akkor is, amikor a vastagbél baktériumflórája – mely a K-vitamin termelés fő felelőse szervezetünkben – jelentősen, hosszú időn keresztül károsodik. A pár hónapos K-vitamin felszívódás gátlása /zsírban oldódó vitamin/ gyorsan okoz súlyos vérzékenységet.
Hogyan vehető észre a csökkent véralvadás?
- A vérzékenység fokozódásának első jelei között a hölgyeknél a szokásosnál erősebb menstruációs vérzés szerepel.
- Véralvadási problémákra utalhat ezen kívül a bőrön megjelenő apró bevérzések, melyek létrejöttét nem tudjuk ütéshez, külső behatáshoz kötni, azok egyszer csak megjelennek a semmiből.
- Véralvadási problémát jelezhet a legtöbbször fogmosás közben észlelt ínyvérzés is.
Mit tehetünk a vérzékenység ellen?
Legfontosabb a megelőzés – vallja főorvosnő. Bármennyire is szeretnénk karcsúak lenni, jól kinézni a fürdőruha szezonra, egészségünk védelméről nem szabad megfeledkezni. Fogyókúrát csökkent energiabevitellel, megnövelt energiafelhasználással, de kiegyensúlyozott táplálkozással érdemes és kell folytatni. Noha a zsírok a legenergiadúsabb – így a fogyás érdekében leggyorsabban elhagyott – tápanyagok, szerepük a szervezet működésében fontos, teljes elhagyásuk káros.
Amennyiben a megelőzés nem sikerült, a vérzékenységnek már tünetei vannak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Az orvosi vizsgálat során ellenőrizni kell a teljes véralvadási útvonalat, felderíteni a vérzékenységet okozó eltérést, és a problémát célzottan kezelni.
www.tromboziskozpont.hu
Healzz