Egyre inkább várjuk már a tavasz közeledtét, a jó időt és a meleg napsütést. Vannak közöttünk olyanok, akik ezt egészségügyi szempontból várják, ők hidegallergiában szenvednek, mely orvosi szempontból valójában nem allergia, mégis jelentősen csökkentheti a benne szenvedők komfortérzetét.
Az allergiákat valamilyen anyag váltja ki, amely immunológiai reakciót okoz. A hidegallergia a fizikailag kiváltott allergiák közé tartozik, mely nem vált ki immunológiai reakciót, tünete a csalánkiütés. Oka, hogy a hideginger hatására hisztamin szabadul fel, azon a helyen, ahol hideg éri a testet. A hisztamin hatására rövid időn belül a bőr kipirosodik, ég, és erősen viszkető, hólyagos kiütések jelennek meg ezeken a területeken, mint amilyen a csalánkiütés. Többnyire a kezet, arcot érinti, hisz hideg időben ezek a védtelenek. De nyáron is megduzzadhat a száj, a torok és a nyelőcső is, ha hideg ételt, italt, jégkását, fagyit fogyaszt el a beteg. Az elpárologtatott verejték, hideg vízben úszás is kiválthatja a hirtelen csalánkiütést.
Hogy kinél milyen hatásra jelentkezik a tünet, az egyéni megjelenésű.
- Hideg tárgyak érintése, hideg vízzel való érintkezés (akár kézmosásnál is).
- Széllel való érintkezés esetében azon a bőrterületen, ahol a hideg a bőrt éri.
- Amikor a melegből kimegy a hidegbe.
- Ha a hőmérséklet egy bizonyos érték alá csökken.
- Ha valami hideget iszik vagy eszik.
Azonban, ha nagy bőrfelület van kitéve a hidegingernek (pl. hideg vízben úszás), nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel, ami a vérrel pillanatok alatt a test egyéb területeire is eljut. Ennek következménye a szapora pulzus, fejfájás, légszomj, szélsőséges esetben anafilaxiás sokk.
Hogyan diagnosztizálható?
Mivel nincs antigén-antitest reakció, így nem szükséges a diagnózis megerősítéséhez vérvizsgálat. A hidegurticaria egy egyszerű teszttel kimutatható: az alkarra több jégkockát helyeznek, és azokat különböző időpontokban távolítják el. Ha a jégkockák eltávolítása után csalánkiütés jelentkezik, a diagnózis egyértelmű. Sajnos ezzel a teszttel nem lehet meghatározni, mi az a hideg, amire a beteg már tüneteket mutat.
Mi válthatja ki?
- Az elsődleges hidegallergia általában fiataloknál jelentkezik – ez a leggyakoribb típus, és 2-3 év alatt magától elmúlik.
- Vírus vagy más betegség is okozhatja az elváltozásokat. Így kiváltó ok lehet a fertőző betegség, mint kanyaró, bárányhimlő.
- Háttérben meghúzódó másodlagos betegség, mint mandulagyulladás.
- Ritkán, de a hidegallergia lehet öröklött állapot is.
Kezelése
Antihisztamin-tartalmú külsőleges, belsőleges készítményekkel, orvosi tanácsra. Fontos a megelőzés! Anafilaxiás sokk esetében epinephrintartalmú injekció alkalmazása. Ennek megítélése szigorúan orvosi feladat, alkalmazását a súlyos tüneteknél rövid időn belül el kell kezdeni!
Megelőzése
A hidegben fokozottan figyelni kell a meleg, bőrbarát ruházatra, kesztyű, sapka, sál és meleg cipő viselésére. A hidegnek kitett testrészeken (arc, kéz) zsíros krémet kell használni! Hogy elkerülje a hideg ételek és italok által okozott, életveszélyes duzzanatot a torokban, mindig legyen önnél az orvos által felírt megfelelő gyógyszer.
További tippek a megelőzéshez
- Kerülje a hideget (hideg víz, fém, télen a kormánykerék stb.).
- Nyáron a hűvös, légkondicionált helyeket!
- Már hűvös szélben is hordjon sapkát, sálat, kesztyűt!
- Minél több bőrterületet véd a hidegtől, annál kevésbé van kitéve a hatásának!
- Gyógyszert csak súlyos esetben használjon! Cél a megelőzés!
- Allergiaellenes kenőcs mindig legyen a betegnél, hogy gyorsan tudja enyhíteni a tüneteket.
- Ha hidegallergiás, ne ússzon és ne zuhanyozzon hideg vízben! A hidegallergia okozta anafilaxiás sokk halálos is lehet!
Huszár Zsoltné Dr., szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2024. január-február