A kis sebeket is érdemes komolyan venni – A kéz gyulladásairól

0
1278

Sokszor előfordul, hogy valaki éppen hogy csak megszúrja a kezét, ami mégis bevörösödik, begyullad. Az ilyen eseteknek jelentős hányadát végül meg is kell operálni, a műtét után pedig hosszan tartó kötéscserére van szükség. Jó, ha tudjuk, mi történik ilyenkor, és mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Kezünk könnyen sérülhet sportolás, vagy a mindennapi tevékenységek közben. Ha a sebeket nem látjuk el azonnal, könnyen gyulladás alakulhat ki! Az efféle sérülés azért veszélyes, mert a kéz különleges anatómiai felépítése miatt a fertőzés gyorsan továbbterjed, akár a bőr alatti mélyebb rétegekbe is!

Azonnal kezelni kell

A súlyos következmények egyetlen módszerrel előzhetők meg: korai kórismével, szakszerű sebészi és gyógyszeres kezeléssel. Nem szabad házilag különféle praktikákkal próbálkozni, mert a feleslegesen és hibásan a sebre és környékére helyezett anyagok (például paradicsom, uborka, antibiotikumos kenőcs) inkább ártanak, mint használnának.

Tünetek

A gennyes gyulladás leggyakoribb tünetei: bőrpír, meleg tapintat, duzzanat, de korán megjelenik a lüktető fájdalom is. Súlyosabb esetben magas láz és hidegrázás alakul ki. Ha már nagy a baj, az ínhüvelyre- és ízületre terjedő, legsúlyosabb gyulladáskor az ujjak félig hajlított, kímélő helyzetben vannak, ugyanis a fájdalom így némileg enyhül.

Mitől alakulnak ki a kéz gyulladásai?

Számos ok között akár apró sérüléseken keresztül is bejuthatnak a kórokozók!

Így kezelhető

A kéz gyulladásai esetén szükséges kezelés főbb szabályai a következők:

  • Elsőként – maximum 24 óráig – jegelést, párakötést alkalmazunk, de ha nem javul, fel kell nyitni a gyulladt területet.
  • Fontos az elhalt, fertőzött szövetrészek maradéktalan eltávolítása, kiürítése.
  • A műtét után a kezet nyugalomba helyezzük gipszsínnel, felpolcolással.
  • A műtéti feltárás mellett a súlyos gyulladásos folyamatoknál szükség van antibiotikum adására is.

Ilyen gyulladások fordulhatnak elő

A kéz gyulladásainak legismertebb fajtái: a körömágygyulladás, a gennyes ínhüvely-, vagy ízületi gyulladás, még súlyosabb esetben a kéz csontjainak gyulladása.

A fentiekből jól látható, hogy az apró – különösen a kézen keletkező – sérüléseket is komolyan kell venni, illetve a gyulladás legkisebb gyanúja esetén időben kézsebész segítségét kérni!

Dr. Boross György
drboross@drboross.com

www.drboross.com