A gyermekkori elhízás, kövérség számszerűsíthető, és a jellemzésére használt értékből következtetni lehet arra, hogy milyen betegségek érhetik el nagy valószínűséggel a gyermeket a felnőttkorában.
A BMI-érték meghatározásával a szülők is megtudhatják, hogy csemetéjük az elhízott gyermekek közé tartozik-e.
BMI
A BMI, vagyis a testtömegindex (Body Mass Index) kiszámításához a kg-ban kifejezett testtömeget kell a m-ben megadott testmagasság négyzetével elosztani.
A BMI-érték Császár (2010) alapján:
- soványság, ha a BMI kisebb, mint 18,5,
- normál tartomány, ha a BMI 18,5 és 24,9 között van,
- túlsúly, ha a BMI 25 és 29,9 közötti,
- az elhízottság három stádiuma, ha a BMI 30–34,9; 35–39,9 között, ill. 40 fölött van.
A gyermekkori elhízás Magyarországon is problémát jelent: a 2 és 10 év közötti korosztályban mintegy 11% a túlsúlyosak aránya, és a gyermekek 6%-a elhízott, míg a 13–18 évesek körülbelül 15%-a túlsúlyos és 6%-a elhízott.
A túlsúlyos gyermekek felnőttkorukban sokkal nagyobb valószínűséggel esnek áldozatul számos betegségnek, mint azt korábban gondolták.
- Nyilvánvaló, hogy a jelentős túlsúly már gyermekkorban is pluszterhet ró a szív- és keringési rendszerre.
- Azoknál a gyermekeknél akiknek a BMI-értéke 30 fölötti, a normál súlyú kortársaikkal összevetve magasabb vérnyomás és emelkedett koleszterinszint mérhető.
- Ha a kövér gyermek felnőttkoráig kövér marad, az egészségi problémák fokozottan jelentkezhetnek. Ha a gyermekkori kövérségből nem sikerül lefaragni, akkor a felnőttkorukra is kövéren maradtaknál a szívbetegségek és különféle agyiérkatasztrófák (pl. stroke) valószínűsége mintegy 30-40%-kal nagyobb, mint a normál súlyúaknál.
- A szív- és érrendszeri panaszok mellett a diabétesz és a metabolikus szindróma is gyakoribb az elhízottaknál.
- A gyermekkori elhízásnak ortopédiai és tartási rendellenességek is lehetnek a következményei, mindez a fokozott gerinc-, csípő- és lábterhelés miatt.
- Többször fordulhat elő a túlsúlyosaknál pl. a horkolás. A horkolás légzési apnoéhoz, azaz az alvás közben tapasztalható légzéskimaradáshoz vezethet. A légzési apnoe veszélyes, mert amellett, hogy az alvási ritmust megzavarja, az agy regenerálódási folyamatait gátolja és oxigénhiányt idézhet elő a szervezetben.
- Az elhízás pszichés terhet is ró a gyermekre, így pl. beilleszkedési zavarokkal járhat együtt.
Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. április