A magas vérnyomás TIA-hoz és stroke-hoz vezethet

0
1111

A TIA sokak számára nem ismeretlen betegség, mégis kevesebben tudnak róla, mint kellene. A szélütés előszobájának is szokták nevezni, bár tény, hogy a tünetei – ijesztő voltuk ellenére – viszonylag rövid időn belül teljesen eltűnnek. Ez azonban koránt sem jelenti azt, hogy félvárról lehet venni. Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája segít megismernünk a TIA-t és megmutatja az összefüggéseit a magas vérnyomással is.

„A TIA (Transitoricus Ischaemias Attack) átmeneti agyi vérellátási zavar, amely kb. 72 órán belül nyomtalanul megszűnő ideggyógyászati tüneteket okoz. Ezek lehetnek látás és beszédzavarok, de a bénulás is előfordulhat. A háttérben leggyakrabban az agyi erek érelmeszesedése áll, ami érszűkületet és érelzáródást okozhat. Amíg az érszűkület 70% alatt van addig a vérellátási zavar esetleg csak fokozott terhelés esetén mutatja meg magát, és átmeneti panaszt okoz.”

A magas vérnyomás nem játék

Sokan, amikor megtudják, hogy a kelleténél magasabb a vérnyomásuk, csak legyintenek, és lejjebb veszik a kávéfogyasztásukat. Pedig ha nem figyelünk oda kellőképen, akkor nagyon komoly következményei is lehetnek, ahogyan arra dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája is rámutat.

”A tartósan fennálló magas vérnyomás leggyakoribb szövődményei a szív, a vese, az agy, a szemfenék, és a végtagi erek megbetegedése, érelmeszesedése, ennek következtében az említett szervek vérellátásának romlása, működési zavara. Ez pedig sajnos azt is jelenti, hogy a magas vérnyomás okozhat TIA-t is.”


A TIA a stroke előszobája

Nem véletlen, hogy ilyen nagy figyelmet kap ez a tünetegyüttes, hiszen ha a TIA jelentkezik, akkor nagy valószínűséggel a stroke is a küszöbön áll.

”A TIA a fenyegető stroke előre jelző eseménye lehet, így feltétlenül nagyon komolyan kell venni. Mivel a TIA-nak nincs maradandó következménye, ezért aktuálisan kevésbé veszélyes, mint a szélütés, ez azonban nem jelenti azt, hogy könnyeden át lehet lépni rajta, mindenképen orvosi segítséget igényel, ha másért nem, akkor azért, hogy a későbbi nagyobb gondokat el lehessen kerülni.”

Forrás: Trombózisközpont

Healzz.com