A nőknél is fontos a rendszeres kardiológiai kivizsgálás

0
313

A mondás szerint az anyai szív mindent kibír, de ne feledjük, hogy mint minden nő – így ők is veszélyeztetettek lehetnek a halálozási statisztikákat vezető szív-és érrendszeri megbetegedések tekintetében.

A KSH aktuális adatai szerint Magyarországon évente közel negyvenezren vesztik életüket különböző szívbetegségek miatt, a negyven év feletti nők különösen veszélyeztetettek. A fiatalabb korosztályban főleg a férfiak érintettek, de a Czeizel Intézet szakorvosa, Dr. Bálint Hajnalka kardiológus főorvos szerint a rizikófaktorok felmérése és a rendszeres kardiológiai szűrővizsgálat a nők számára és életmentő lehet.

Globális szinten is a leggyakoribb halálokok között találjuk a szív- és érrendszeri megbetegedéseket, ezek közül is kiemelkednek a koszorúér okozta problémák. A felmérésekből kiderül, hogy a legtöbb betegség a kockázati tényezők elhanyagolásából fakad: helytelen életmódbeli szokásainkkal hozzájárulunk a kialakulásukhoz, a genetikai tényezőkkel pedig sok esetben nem vagyunk tisztában.

„Kiemelt rizikófaktor a dohányzás, a mozgásszegény, stresszes életmód és a rendszeres alkoholfogyasztás, de ügyelnünk kell a szívünkre magas vérnyomás és cukorbetegség fennállása esetén is, és nem zárhatjuk ki az örökletes hajlamot sem” – mondja Dr. Bálint Hajnalka kardiológus főorvos, a Czeizel Intézet szakorvosa. „50 éves kor alatt leginkább a férfiaknál jelentkeznek a kardiológiai jellegű problémák, a változókort elérő nők esetében azonban ugrásszerűen megnő a betegségek gyakorisága. Előfordulhat, hogy a szívinfarktus a férfiaknál súlyosabb következményekkel sújtja őket, illetve bizonyos típusok – mint például a szívbillentyűk kötőszöveti rendellenessége – kifejezetten a fiatal hölgyeket is érintik. Ezért nem győzzük hangsúlyozni a megelőzés, vagyis az egészséges életmód és a rendszeres állapotfelmérés fontosságát.”

Az évente javasolt kardiológiai szűrővizsgálat általában fizikális vizsgálatból, vérnyomásmérésből, a rizikófaktorok felméréséből (életmód, táplálkozás és családi kórtörténet), és nyugalmi EKG-vizsgálatból áll, amit szükség esetén terheléses EKG-vizsgálat és szívultrahang egészíthet ki. „Rendszeres orvosi konzultáció mellett időben felfedezhetők és gyógyíthatók ezek a betegségek, és a rizikófaktorok csökkentéséhez is útmutatást kaphatunk” – mondja a szakember.