A színek is gyógyítanak? – 1. rész

0
1060

Ha borongós az idő, vagy a kedvünk, vigyünk színt az életünkbe! Használjuk ki a színek érzelmekre ható, vagy energiát adó hatásait! Érdemes megtanulnunk, hogy a teljes színskálából hogyan válasszunk, ha nyugalomra vágyunk, vagy éppen ellenkezőleg, energikusabbak szeretnénk lenni, netán környezetünk általános hangulatán kívánunk javítani. De a színeknek bizonyítottan gyógyító erejük is van – így született meg a kromoterápia (színgyógyászat) fogalma.

A színek mindenütt jelen vannak környezetünkben, mégis, csak kevéssé tudatosul bennünk, milyen hatást gyakorolnak testünkre-lelkünkre. Pedig ősidők idők óta használja a színeket a kínai és indiai tradicionális gyógyászat: eszerint például a színek összefüggésben állnak a csakrákkal (a szervezet energiaközpontjaival).  És mint a fény, befolyásolhatják, javíthatják közérzetünket a mindennapokban, nyugalmat, derűt, vagy életerőt adhatnak.

A kromoterápia hatásai egészségünkre

Valójában az eltérő színeket különböző hullámhosszokon érzékeljük, majd érzékelés után a szem azokat elektromos jelekre bontja. A látás során keletkező ingerületeket a látóideg közvetíti az agynak, mely megannyi információként kezeli és értelmezi őket. Ezen a folyamaton alapul a színterápia jelentősége is. Napjainkban a színterapeuták természetesen nem azt állítják, hogy „mindent” meggyógyíthatnak módszerükkel…

 

A színeket arra alkalmazzák (főként a terápiás színszűrőknek köszönhetően), hogy nyugtassanak, valamint hogy megteremtsék a test és lélek harmóniáját, elősegítsék az egyén kiegyensúlyozott lelkiállapotának visszatértét.

Egyes orvosok éppúgy profitálnak a színek jótéteményeiből, mint a terapeuták, mozgásterápiás szakemberek, ápolók, pszichológusok, vagy az akupunktúrával gyógyító személyek.

 

Szín(fény)terápiával kezelhetők többek közt bizonyos fájdalmak, depressziók, traumás sokkok, de olyan bőrbántalmak is, mint a herpesz, övsömör, sebhelyek, forradások, ill. ízületi betegségek (íngyulladás, ízületi gyulladás…).

A színes fény terápiás eszközökkel történő otthoni használata is igen elterjedt napjainkban.

Egyes színárnyalatok miért megnyugtatóbbak a többinél?

Ez az ún. „hideg” színek sajátja, elsősorban ilyen a kék (és sokféle árnyalata), mely derűt, nyugalmat hozhat, megnyugtatja az idegeket, enyhíti a szorongást. A különböző ábrázolásokon is a kék a nyugalom és béke szimbóluma. A világosabb türkizkék, pihentető hatású, az indigókék fokozza az intuíciós készséget, az ibolyakék elősegíti az inspirációt, és gyakran kapcsolatba hozható a pozitív lelki beállítottsággal.

A zöldet megnyugtató színnek tartják, mely segíti a lelki kiegyensúlyozottságot. Emiatt gyakran előnyben részesítik irodákban, lakásokban és egyéb belső terekben.

Ezek a színek adnak energiát

Ezek az ún. meleg színek, mint például a sárga és árnyalatai (stimuláló és revitalizáló hatásúak), beleértve az élénk narancsszínt. A vörös növelheti az életerőt, serkentheti a gondolkodást, fokozhatja a szexuális késztetést, az általános vitalitást, de a dühöt is… De akár étvágygerjesztőként is kifejtheti hatását, ezért alkalmazzák olykor konyhában, ebédlőben, étteremben, de természetesen kerülendő olyan helyeken, ahol pihenni szeretnénk. Emellett különféle színárnyalatokkal hatásosan kombinálható különböző belső terekben. Így egy gyerekszobán belül a kék, vagy zöld sarok lehet a pihenésé, a színesebb pedig a játszó sarok.

Színek a belső terekben

Dekorációként szinte mindenütt elterjedt a színhatások kihasználása, mivel ez lehet a légkör meghatározó eleme. Ha otthonunkban nem akarunk festetni, vagy nincs módunk más színűre kicserélni a berendezést, egyszerűen helyezzünk el színes párnákat, függönyöket, lámpákat, takarókat… Komplementer (kiegészítő) színeket is sikerrel alkalmazhatunk a domináló színek mellett, hogy maximálisan kihozzuk belőlük a színharmóniát. Ezzel a módszerrel természetesen a monokrómia (egyszínűség) okozta túlságosan energizáló, vagy erős érzelmi hatás is ellensúlyozható. Így például egy teljesen vörös színárnyalatokkal berendezett szoba fenntarthatja a dühérzetet. A kiegészítő színekkel történő variálása kiküszöbölheti ezt a negatív hatást.

 

Hogyan profitálhatunk a legjobban a színek gyógyító hatásából?

Többféle módon, és nem feltétlenül színterapeuták segítségével, hanem mi magunk is járhatunk sikerrel.  Egyszerűen gyakran helyezzük előtérbe a nekünk tetsző színeket, melyektől jobb lesz a közérzetünk, akár a minket körülvevő tárgyakon, akár járjunk sokat a természetben, mely a színek hihetetlenül gazdag palettáját nyújtja.

További „gyógymód” lehet, hogy rendszeresen hordjuk magunkon kedvenc színeinket, ruhák, sálak, stólák, egyéb kiegészítők, vagy például színes kövekkel kirakott ékszerek formájában.  Akár színes üveggel vagy kerettel ellátott szemüveget is viselhetünk – és mindjárt rózsaszínben (vagy zöldes, kékes, sárgás árnyalatban) látjuk a világot, és jobb kedvünk lesz tőle!

 

A cikk 2. részét ITT olvashatja el!

 

Galenus