Megtisztítani a szervezetet akkor is, amikor az előételtől a desszertig elfogyasztunk egy komplett menüt – feltöltődni energiával, és máskor sem „éhezni”… Ezzel a kihívással nézhetünk szembe, és meg is birkózhatunk vele, ha megfogadjuk az alábbi táplálkozási tanácsokat.
A fő „recept”: a kiegyensúlyozott étrend, melyben dominálnak a gondosan válogatott, lehetőleg „háztáji”, vagy biozöldségek és gyümölcsök, a korszerű összetevők. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a legfontosabb tápanyagokat nem szabad elhanyagolnunk a napi étkezés során, akkor sem, ha fogyni, vagy méregteleníteni akarunk. És segítsük elő a vitalitást, az életerőt olyan táplálékokkal, melyek energiát adnak.
Bio-, kiskertekben termesztett, szezonális zöldség-gyümölcs, fehér hús, hal – ez a helyesen összeállított étrend és tisztító kúra lényege a táplálkozási szakemberek szerint. Akkor járunk el kellőképpen, ha a helyi termelők standját keressük a piacokon, ugyanis ők „szállíthatják” leginkább a szervezetünkbe a helyes táplálkozásban, ill. méregtelenítésben domináló, vegyszermentes, friss zöldséget, gyümölcsöt. Így tudjuk igazán megvalósítani az „egészségünk felett őrködő” napi menüt, és nagyon ajánlott, hogy az ilyen alapanyagok várjanak elkészítésre a konyhánkban. Amikor a zöldségek-gyümölcsök elérték a kellő érettségi fokot, biztosítják az optimális vitamin- és tápanyag-tartalmat, erre tehát ügyelnünk kell. Egyúttal takarékos lesz az étrend – és energiát adó ételekből fog állni. A régi beidegződéseket elhagyva aknázzuk ki a legtöbbet a helyi termelők áruiból, ha fogyni, vagy méregteleníteni akarunk, ill. fel kívánunk töltődni energiával. Amennyiben gyakran vásárolunk a háztáji zöldség-gyümölcs termelőktől, „megmenthetjük” szervezetünket a külföldről behozott, nem szezonális termékek esetleges, rejtett veszélyeitől is.
Helyes táplálkozási szokások
Amikor a megfelelő összetevőket beszereztük, szenteljünk több figyelmet tisztítókúrás recepteknek, vagy csak egyszerűen az egészséges étrenddel kapcsolatos jó tanácsoknak. A karcsúságot elősegítő, méregtelenítő kúra valójában a kiegyensúlyozott menüt dicséri, ami lehetővé teszi, hogy ne érezzünk fáradtságot a nap folyamán. Javasolható a szigorú diéta követése négy napon át, aztán „enyhíthetünk” rajta kissé, kb. tíz napig – például egy kis cukormentes kompóttal ebéd utáni desszertként. Vagy a kúra folyamán is beiktathatunk a déli menünkbe mérsékelt mennyiségű, keményítő-, ill. proteintartalmú élelmiszereket (hal, sovány fehér hús, tejtermék stb.). Azután, a jó közérzet megőrzése, és a lassú, fokozatos, további fogyás érdekében őrizzük meg ezeket a „jó szokásokat”, melyek középpontjában a proteinben gazdag reggeli, a komplett ebéd és a könnyű vacsora áll.
REGGELI
- Könnyen emészthető és proteinben gazdag
Ahhoz, hogy beindítsuk a méregtelenítést a májban, öntsük egy fél citrom levét langyos vízbe, és igyuk meg ébredés után. Ehhez fogyaszthatunk egy vékony szelet, teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, kevés mézzel megkenve, majd iktassunk be félóra gyaloglást a szabadban. Közben lélegezzünk mélyeket. A tüdő is szervezetünk egyik fontos méregtelenítő szerve – a légzéssel sokféle anyagot távolítunk el. A sétából visszaérve itt az ideje a kiadós reggelinek – bármennyire is sietünk munkába, erre és az említett testmozgásra időt kell hagynunk. A reggeli összetételét tekintve a hangsúly a proteineken van, ami telítettségérzést ad a gyomornak (lágy tojás, zsírszegény sajt, joghurt stb. szerepelhet benne). A búza alapú élelmiszer olykor emésztési problémákat okoz, ezért részesítsünk előnyben más, esetleg addig még szokatlan cereáliákat (pl. hajdinát). Ami a tejtermékeket illeti, a kecsketejből és a juh tejéből készült fajták tartalmazzák a leginkább emészthető és a legkevésbé allergén proteineket. Emellett fogyaszthatunk még reggelire zöld teát, egy szelet kenyérrel (vékonyan megkenve), friss gyümölcssalátát, almakompótot, vagy aszalt szilvát – így vitaminokat, gyümölcscukrot és rostot viszünk be a szervezetbe. Az eredmény: farkaséhség nélkül érkezünk el az ebédidőhöz, és jó formában maradunk!
EBÉD
- Előnyben a nyers zöldségek
Annak érdekében, hogy a szervezet végigvigye a méregtelenítés folyamatát, nagy szüksége van B-vitaminra, ásványi anyagokra, enzimekre, melyek elengedhetetlen fontosságú katalizátorai minden biokémiai reakciónak – hangsúlyozzák a dietetikusok. Ezért fontos a nyers zöldség-gyümölcs fogyasztása, és ilyen formában nincs vitamin-, ásványianyag- vagy enzimveszteség, egyúttal a májfunkció javul. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tisztítókúra alatt mindennap készítsünk egy szép tálat nyers zöldségből/gyümölcsből, előnyben részesítve azokat a zöldféléket, melyek stimulálják a májfunkciót, ilyenek pl. a cékla, fehérrépa, fekete retek, édeskömény, zsázsa, gyermekláncfű levele. Azután az ebéd álljon még 150 g fehér húsból (szárnyas vagy hal ajánlott), és lehet benne még olyan keményítő tartalmú táplálékot jelentő köret, mint a lencse, száraz bab, tönköly, hajdina, valamint még több zöldfőzelék. Ami az italokat illeti: víz vagy zöld tea, natúr vagy illatosított jázmintea, ill. gyömbér ital (tea) ajánlott.
UZSONNA
- Egy kis édes íz…
1 db friss gyümölcs vagy kis tálkányi kompót, vékony szelet kalács kevés mézzel, zöld tea ajánlható uzsonnára. És természetesen proteinben gazdag magokat is nassolhatunk (diót, mogyorót, pisztáciát, mandulát). Emellett, ha elővesszük az ebéd utáni desszertet uzsonnaidőben, több előnnyel is jár. Ugyanis azonkívül, hogy élvezzük az édes ízeket, nem leszünk éhesek vacsoráig, és nincs plusz cukorbevitel ebédeléskor! A glikémiás terhelés így alacsony marad, és elkerülhető a cukor raktározódása a szervezetben. További előny, hogy egyesek nehezen emésztik meg a gyümölcsöt főétkezés után – így néhány órával később megoldjuk ezt a problémát, azaz ezért is jobb, ha a gyümölcs uzsonnára marad. Mindamellett lehet, hogy nehezünkre esik némi desszert mellőzése a főétkezés végén? Érjük be anélkül négy napon át, tartsuk ezt a ritmust, majd cukor nélküli kompóttal egészítsük ki az ebédet.
VACSORA
- Könnyű és ásványi anyagokban gazdag
Este, amikor a máj befejezte emésztő funkcióját, „belekezd” a méregtelenítésbe. Ezért fontos, hogy könnyű vacsorát fogyasszunk, növényi tápanyagokban gazdag összetevőkkel, ami elősegíti az említett folyamatot. Egy javaslat: apróra vágott zöldségeket díszítsünk proteinben gazdag hal, vagy fehér hús darabkákkal. Az eredmény ízletes és laktató. Desszertként fogyasztható enyhe szirupban készült gyümölcs. Azután a „gyenge pontjainkat” figyelembe véve fejezzük be a vacsorát a megfelelő itallal: pld. vérkeringési problémák esetén a vörös szőlő, ill. fekete ribiszke tea, ha emésztési gondunk van, csillagánizs tea, májprobléma esetén articsóka tea ajánlott.
Galenus