Visszatérő kérdés a gyermeket váró szülőknél: ha gyermek születik a családban, mi legyen a házi kedvenccel, a kutyával és a cicával?
Amikor a gyerek nagyobb lesz és háziállatot szeretne, hogyan viszonyuljunk hozzá? Azzal növekedne a felelősségtudata?
Igen, az állattartás felelősséget is jelent (nem opció, hogy a háziállat egész nap magányos legyen), de felelősek vagyunk a családért, elsősorban testi-lelki egészségéért, így az is előfordulhat, hogy valaki a családból ellenszenvezik az állattartással a lakásban.
Mint minden mellett, sok érv és ellenérv szól az állattartás mellett, vegyük őket sorba.
Egészségügyi szempontok
A szőrös állat tartása nem ajánlott, ha asztmás vagy allergiás él a családban, főleg, ha kutya-macska szőrre is érzékeny az illető. Kifejezetten az állatok is okozhatnak az embereknél betegséget. Mint pl. egy egysejtű parazita által okozott toxoplazma, valamint a macskakarmolási betegség, mely olyan bakteriális fertőzés, amely a nyirokcsomók duzzanatával jár, és macskakarmolás vagy harapás okozza.
Sőt, ha nem törődünk házi négylábúink féregtelenítéséről, a macskák és a kutyák sajnos megfertőzhetnek bennünket. Ezért rendszeresen kell féregteleníteni, bolha- és kullancsellenes nyakörvet vagy a cseppenthető változatot kell alkalmazni. Ezek mind beszerezhetőek állatpatikákban vagy olyan, közforgalmú gyógyszertárakban, ahol állatgyógyászati készítményeket is tartanak. És előírásszerűen, megfelelő időközönként alkalmazni kell azokat.
Ne engedje, hogy kedvence bármit felszedjen a földről séta közben. Mivel a kullancs is könnyen rátapadhat, főképp a szőrös állatunkra, érdemes séta után átnézni, ne a lakásban „potyogtassa” el a vérszívót.
A család a rendszeres és alapos kézmosásról ne feledkezzen meg! És a gyakoribb takarítás is elkerülhetetlen lesz, ha a négylábú hullajtja a szőrét.
Szociális szempontok
Ha egy kis lakásban sok felnőtt él, ott szűkös lesz a hely még egy négylábúnak. Ilyen esetben akvárium, terrárium tartása javasolható.
Lényeges szempont: vegyük számításba, hogyha van kutyánk vagy macskánk, akkor nem utazhatunk el hosszabb időre anélkül, hogy az állatról megbízhatóan ne gondoskodnánk. Vagy olyan szállást kell választanunk, mely állatbarát. Ugyanez lehet a probléma, ha valami miatt kórházba kerülünk. Ez is a felelős állattartás egyik szempontja, és érdemes előre gondolkoznunk.
Mi legyen, ha előbb volt állatunk, mint gyermekünk? Ideális az lenne, ha az első fél évben el tudnánk helyezni az állatot biztonságos helyen. De mivel ez ritka opció, így a szülők „mutassák meg” az állatnak a kis újszülöttet, megnézheti, megszagolhatja a kisbabát, de ne engedjük megnyalnia. Utána viszont azokból a helyiségekből, ahol a baba a leginkább tartózkodik, lehetőleg tiltsuk ki a kutyát, macskát, és a terráriumot, az akváriumot se tartsuk a baba szobájában. Kikérdezhetjük gyakorlott ismerőseink tapasztalatát is, hogyan lehet jól együtt élni babával és házi kedvenccel. Ne felejtsük el házi kedvenceink oltásait se!
Ugyanakkor az állat a sok törődés mellett rengeteg szeretetet, örömet tud adni gyereknek, felnőttnek egyaránt. Társa lehet az egyedül élő, idős embereknek, és a sokat dolgozó szülők mellett a sokat egyedül lévő gyerekeknek is. Nem beszélve arról, ha a gyermek a gazdija az állatnak, megtanul felelősséget vállalni.
Az érvek és ellenérvek minden döntésben ott vannak. Ne feledjük, a családunkért – és ha úgy döntünk, hogy állatot tartunk –, házi kedvencünkért is felelősek vagyunk!
Huszár Zsoltné dr.
Szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazin Rejtvényújságban jelent meg.
2024. szeptember