Kinek, mikor, melyik?
Az allergiás panaszok kezelésére szolgáló gyógyszerek palettája széles, és a készítmények jelentős része vény nélkül is elérhető. Tabletták, oldatok, orrsprayk, szemcseppek egyaránt enyhíthetik a panaszokat. Nem könnyű a választás. Segítünk eligazodni a kínálatban, és tanácsot adunk arra vonatkozóan, hogy milyen esetekben, milyen tüneteknél melyik gyógyszerforma mellett döntsön.
Körülbelül minden 4. ember szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, és az arányuk évről évre nő. Az allergia leggyakrabban allergiás nátha, más néven szénanátha vagy allergiás rhinitisz formájában lép fel. Az allergiás nátha tünetei hasonlóságot mutatnak a légúti fertőzések, így pl. a nátha, influenza vagy a Covid–19 tüneteivel, ami nehezíti annak a kiderítését, hogy pontosan mi is áll a panaszok hátterében. Az allergiás nátha diagnózisának felállítása orvosi feladat, csakúgy, mint a pontos kiváltó ok(ok) kiderítése is, amely pl. allergénspecifikus bőrteszttel lehetséges. Azonban a tünetek alapos megfigyelése hozzásegíthet a betegség azonosításához és hatásos kezeléséhez.
Figyelje meg ön is a tüneteit!
Lehetséges, hogy ön is allergiás náthával küzd. A szénanátha 4 fő tünete közül:
- orrfolyás,
- orrdugulás,
- tüsszögés,
- orrviszketés,
legalább 2-nek az észlelése fontos a betegség felismeréséhez. A 2 tünet közül az egyik az orrfolyás vagy az orrdugulás kell, hogy legyen. Betegségnek az tekinthető, ha ezek a tünetek naponta legalább 1 órán át, hetente több napon át fennállnak; vagyis nem csak egyszeri orrfolyásról vagy egy átmeneti orrdugulásról van szó.
A tünetek fennállásának időtartamát illetően:
- az allergiás nátha lehet egész éven át tartó ún. perennális, ha pl. házipor, állati szőr váltja ki a tüneteket,
- de lehet évszakokhoz kötött, ún. szezonális is, amikor bizonyos pollenek (pl. mogyorópollen, pázsitfűfélék pollenje) az allergének.
A szénanátha tünetei nem szűkülnek az előbb felsoroltakra, ugyanis felléphet még:
- torokviszketés, torokfájás,
- szem viszketése, vörösödése, könnyezése,
- köhögés, fulladás,
- hőemelkedés,
- fejfájás,
- fáradtság,
- alvászavar is.
Szénanátha esetén az antihisztamin hatóanyagok jelentik az alapkezelést
Hasznos tudni, hogy az emberi szervezetben a hisztamin az a molekula, amely felelős a szénanátha szerteágazó tüneteinek kialakulásáért. Ebből következik, hogy az allergiás nátha panaszainak kezelésében a hisztamin hatását gátló, ún. hisztamin1-antihisztamin hatóanyagok, röviden H1-antihisztaminok jelentik az elsődleges terápiás választást.
Melyiket válasszam?
Antihisztaminok alkalmazhatók szájon át szedve, vagy helyileg, az orrüregbe juttatva vagy a szembe cseppentve.
- Többszervi allergiás tünetek meglétekor, vagyis, ha a szemet, garatot, orrot is érintik a panaszok, a szájon át történő antihisztamin-adagolás javasolt, elsősorban tabletta vagy belsőleges oldat formájában. A szájon keresztül bevitt, bélből felszívódó antihisztaminok ugyanis az allergiás reakció valamennyi tünetét enyhítik, így a garatra, szemre, orra jellemzőket is. A patikában vény nélkül kapható korszerű antihisztaminok napi egyszeri, szájon át történő alkalmazása (jellemzően esti bevételi időponttal) az esetek nagy részében elegendőnek bizonyul a panaszok karbantartására.
- Orrtünetek (orrfolyás, orrdugulás) dominanciája esetén az orrüregben történő antihisztamin-alkalmazás tanácsolható (antihisztaminos orrspray formájában). Számos szénanáthás betegnél az orrdugulás a leginkább zavarónak ítélt allergiás tünet. Az orrdugulás negatívan befolyásolja az allergiás betegek életminőségét, mivel az mind a mindennapi tevékenységek végzésére (munkahelyi és iskolai teljesítmény), mind az alvásminőségre romboló hatással van. Az orrban alkalmazott antihisztaminok hatása befújást követően gyorsan, kb. 15 perc alatt kialakul, és enyhülést hoz.
- A szemet érintő, főként szemviszketéssel, szemkönnyezéssel és szemvörösödéssel járó panaszoknál allergiaellenes szemcseppek alkalmazása ajánlható. Az antihisztaminos szemcseppek között találhatók vény nélkül kaphatók is, de jelentős részük vényköteles. Jó tudni, hogy a különféle allergia elleni készítmények kombinálhatók egymással, azaz az antihisztamin-tartalmú tabletta mellett szükség esetén alkalmazható orrcsepp vagy szemcsepp is.
Dr. Budai Marianna
PhD szakgyógyszerész
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. április