Az anyatej minden szempontból kielégíti az újszülöttek táplálkozási igényeit. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az első 6 hónapban elegendő és megfelelő kizárólag anyatejjel táplálni a csecsemőket (természetesen ezt az ajánlást a gyermek- orvos az adott csecsemő esetén felülbírálhatja), és a hozzátáplálás megkezdése után is 2 éves korig javasolják a szoptatás folytatását.
A koraszülöttek esetén még fontosabb szerephez jut az anyatej. Sokan talán nem tudják, de a tejtermelés nemcsak az időre szült anyáknál indul el, a koraszülő édesanyák is termelnek tejet, és fejéssel, szoptatással akár a csecsemő ellátásához szükséges mennyiséget is képesek előállítani. Egy újabb kutatás során bebizonyosodott, hogy a koraszülöttek anyatejjel történő táplálása kedvező hatással van a későbbi kognitív funkcióikra, iskoláskorban mérhető szellemi teljesítményükre és IQ-jukra.
Az anyatej lehet a csecsemő saját édesanyjának a teje vagy akár donortej is, amely más édesanya bevizsgált és megfelelőképp gyűjtött, tárolt és szükség esetén hőkezelt teje. Mivel a koraszülöttek esetében megnő annak az esélye, hogy később nehézségeik adódnak a tanulás területén, és körükben gyakrabban előfordul a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD), ezért különösen jelentős annak felfedezése, hogy a minél hosszabb ideig tartó anyatejes táplálás segíti az időre született kortársaikhoz hasonló iskolai eredmények elérését és az ADHD előfordulásának a csökkentését.
Dr. Tóth Barbara
Forrás: https://jamanetwork.com/
journals/jamanetworkopen/
A cikk a Patika Magazinban jelent meg! Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!