A lélek gyógyszere
Április 1-jén lehet, hogy kisunokánk megtréfált minket – emlékeztetve arra, hogy április bolondja nap van, így „feladatunk” ugratni egymást. Akár szeretjük ezt a szokást, akár nem, egy fontos dologra tanít minket: a humor, a nevetés tudatosan tervezhető lehet.
A nevetés a legjobb orvosság – tartja a közmondás. Az utóbbi években pedig egyre több tudományos kutatás igazolja ezt a népi bölcsességet: az eredmények szerint úgy tűnik, hogy a nevetés, a humor jó hatással van a testi, lelki, szellemi és társas egészségünkre, azaz a kapcsolatainkra.
Bővebben megfogalmazva tudjuk, hogy
- a nevetés testileg úgy meg tud minket mozgatni, mintha egy jót tornáztunk volna,
- valószínűleg emiatt tudja testi szinten csökkenteni a bennünk levő feszültséget, ezáltal stresszoldó hatású,a nevetés hatására számos olyan hormon termelődik a szervezetünkben, melyet néha boldogsághormonokként emlegetnek, így javítják a kedélyállapotunkat,
- mindeközben pedig csökken a stresszhormonokként emlegetett anyagok szintje.
Ráadásul, miután tudtunk egy nehézségen nevetni, nemcsak a feszültség csökkenését észlelhetjük magunkon, hanem azt is, hogy mintha máris egy kicsit másként tudnánk látni a problémát: a humor segít más nézőpontból szemlélni egy nehéz helyzetet. Ha ezek a testi-lelki pozitívumok nem lennének elég meggyőzőek, úgy tűnik, hogy a nevetés a szellemi egészségünkre is áldásos hatással lehet. Egy kutatás szerint az idősebb embereknél a humor használata javítja a rövid távú memóriát és a tanulási képességeket. A nevetés tehát különösen fontos lehet az idősek számára a demencia és más, időskori kognitív hanyatlás megelőzése céljából. Végezetül pedig a közös humorizálás erősíti az emberi kapcsolatainkat, amelyek kulcsfontosságúak a boldogságunk és egészségünk szempontjából.
Egy jóízű nevetés, amin mással osztozunk, elmélyíti a kapcsolatot.
Hogyan lehetne többet nevetni?
Egyértelműnek tűnik tehát, hogy érdemes minél többet nevetni (erre valószínűleg a kutatási eredmények ismerete nélkül is vágyunk). Lehet egyáltalán tudatosan több humort „csempészni” az életünkbe? Vagy a nevetés természete spontán, így nem tervezhető, és a tudatossággal pont a lényegétől fosztjuk meg?
Való igaz, hogy a spontán nevetés, legyen az egy gurgulázó kacaj vagy egy könnyes hahota, olyan, mint egy csodaszer, ami egy nehéz érzésből, helyzetből egy pillanat alatt átzsilipel minket valami könnyedebb létbe. Ez nem jelenti azt, hogy a tervezett humornak ne lehetne haszna – érdemes talán más műfajként felfogni. Akárcsak az április 1-jei tréfa, a humor is lehet tervezett. Többféle módon már élvezzük a „strukturált jókedv”-et, csak nem úgy gondolunk erre, hogy az a célja, hogy többet nevessünk, ezáltal pedig részesülhessünk a nevetés gyógyító erejéből. Íme, néhány ötlet, hogy hogyan lehet többet nevetni tervezett módon:
- Meséljünk egymásnak vicceket! Sőt, versenyezhetünk is, hogy ki tudja a legjobban megnevettetni a többieket. Így pedig ez már egy közös élmény egy kis gyermeki versengéssel, megidézve a régmúlt korok történetmesélését.
- Hallgassunk komikusokat! Akár a rádióban, akár a tévében vagy az interneten számos humorista előadása fellelhető. Ezen szakma képviselői abban tudnak remekelni, hogy hogyan lehet az emberi viselkedést úgy könnyed viccé tenni, hogy a hallgató közben azt éli meg, nincs egyedül, más is küzd hasonló problémákkal, mint ő.
- Próbáljunk nevetni önmagunkon! Hogyan tudnánk viccet csinálni abból, ami most a legnehezebb számunkra? Ha egy kedves barátunk járna hasonló cipőben, mint mi, hogyan próbálnánk jó szándékkal viccet űzni az ő nehézségéből, hogy tudja már más nézőpontból is látni magát, és nevetni rajta egy kicsit?
- Olvassunk humoros történeteket vagy nézzünk vígjátékokat! Néha nehéz magunkra külső szemmel tekinteni – ilyenkor jól tud jönni, ha mások történetein keresztül kapcsolódunk a sajátunkéhoz. Ebben tudnak a filmek és a könyvek segíteni – akár nevetni, akár sírni akarunk.
Nem biztos, hogy ezek az ötletek, gyakorlatok mindenki számára működnek. Kísérletezzünk! Mi válik be nekünk arra, hogy többször tudjunk önfeledten nevetni? Vegyük az április hónapját és nézzük meg: hogyan tudunk mi tudatosan több humort és nevetést „szervezni” az életünkbe?
Langer Viola
pszichológus
www.nyugizona.hu
A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!
2025. április