Az elhízás hamarabb veseelégtelenséghez vezethet, mint gondolnánk

0
219
Fotó: 123rf.com

A krónikus vesebetegség és az elhízás világszerte jelentős közegészségügyi problémának számítanak, amelyek egyenként is egyre több embert érintenek, és szoros kapcsolatban állnak egymással. Az elhízás nemcsak a vesebetegség kialakulásának egyik fő oka, hanem a betegség lefolyását is súlyosbítja, és bonyolultabbá teszi annak kezelését. Alábbi összeállításunkban a vesebetegség és az elhízás összefüggéseit, valamint megelőzési és kezelési lehetőségeit vizsgáljuk.

A krónikus vesebetegség (CKD) egy hosszú távú állapot, amikor a vesék fokozatosan elveszítik azon képességüket, hogy kiszűrjék a felesleges folyadékokat és salakanyagokat a vérből. Ez a káros anyagok felhalmozódásához vezet a szervezetben, ami számos egészségügyi problémát okozhat. A vesebetegség előrehaladása öt stádiumra bontható, az enyhe (1. stádium) vesebetegségtől egészen az akut veseelégtelenségig (5. stádium), amely esetben gyakran dialízis vagy vesetranszplantáció szükséges az élet fenntartásához. Világszerte 10-ből 1 ember érintett valamilyen fokú veseelégtelenségben, akiknek 77,5%-a túlsúlyos vagy elhízott.

Mi számít elhízásnak?

Az elhízás azt jelenti, hogy a szervezetben túlzott mennyiségű zsír halmozódik fel, amely károsíthatja az egészséget. Mértékét általában a testtömeg-index (BMI) alapján mérik, ahol a 25 feletti BMI érték túlsúlyosnak, a 30 feletti elhízottnak, 40 feletti pedig súlyosan elhízottnak számít A súlyfelesleg számos betegség kockázatát növeli, beleértve a szívbetegségeket, a 2-es típusú cukorbetegséget és a vesebetegséget. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elhízás világméretű járvány, ami több mint egy milliárd embert érint; Magyarországon is a lakosság több mint 58 százaléka él súlyfelesleggel.

Az elhízás az egyik legjelentősebb kockázati tényező a krónikus vesebetegség kialakulásában.

Kutatások kimutatták, hogy az elhízott egyének nagyobb valószínűséggel szenvednek krónikus vesebetegségben, mint a normál testsúlyúak, továbbá az elhízás számos szövődménye hozzájárul ehhez a fokozott kockázathoz. Például az elhízás gyakran magas vérnyomáshoz vezet, amely extra terhelést ró a vesékre, ezáltal károsítva azokat. A 2-es típusú cukorbetegségnek is egyik leggyakoribb oka a túlsúly, amely a CKD egyik fő okozója. A magas vércukorszint hosszú távon roncsolja a vesék szűrőrendszerét, így a vesék működésének hatékonysága jelentősen csökken.

További fontos szövődmény, hogy a súlyfelesleg következtében kialakuló túlzott testzsír miatt a vesék keményebben dolgoznak. Ez az extra munka, idővel szintén károsíthatja a veséket, gyorsítva a CKD romlását. Az elhízás emellett krónikus, alacsony szintű gyulladást vált ki a szervezetben, ami fokozza az oxidatív stresszt, károsítja a vesesejteket és gyorsítja a vesebetegség előrehaladását.

Az elhízás és a CKD kezelése: megelőzés és terápia

A vesefunkciók rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen a megelőzés szempontjából, különösen, a túlsúllyal élők esetében. A korai felismerés, a rendszeres vér- és vizelet-mintavétel segíthetnek megelőzni a szövődményeket, és hosszú távon megóvhatják az egészséget. A szűrővizsgálatok mellett az alábbi életmódbeli változtatások segíthetnek a megelőzésben, valamint a betegséggel történő együttélésben:

A testsúlycsökkentés bizonyítottan pozitív hatással van a veseműködésre, különösen a túlsúllyal rendelkező vesebetegeknél. Még mérsékelt súlycsökkenés (az eredeti testsúly 5–10%-a) is csökkenti a vérnyomást, ezáltal enyhíti a vesékre nehezedő terhelést, javítja a vércukorszint-szabályozást és csökkenti a vizeletben található fehérjék szintjét, amely a CKD progressziójának lassításában kulcsfontosságú lépés.

Az egészséges étrend meghatározó szerepet játszik mind a testsúlykontrollban, mind a veseműködés javításában. A sóbevitel csökkentése, a növényi alapú ételek előnyben részesítése, valamint a fehérjebevitel korlátozása segíthet lassítani a CKD előrehaladását azáltal, hogy csökkenti a vesékre nehezedő terhelést. Emellett a cukorbetegek esetében fontos a szénhidrátbevitel figyelemmel kísérése a vércukorszint kontrollálásának érdekében.

A fizikai aktivitás elengedhetetlen az elhízás és a vesebetegség kezelésében. A rendszeres testmozgás segít a testsúlycsökkentésben, javítja az inzulinérzékenységet és csökkenti a vérnyomást. Heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgás ajánlott, például gyaloglás vagy úszás formájában.

Az életmódbeli változtatások mellett szükség lehet gyógyszerekre is a krónikus vesebetegség és az elhízás kezelésére, különösen az olyan társbetegségek, mint például a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint esetében.

A betegséggel együtt is lehetséges minőségi életet élni

A krónikus vesebetegség és az elhízás szorosan összefüggő egészségügyi problémák. A jó hír azonban az, hogy az életmódbeli változások, beleértve a fogyást, az egészséges étkezést és a rendszeres fizikai aktivitást, jelentősen javíthatják mindkét betegségben érintett betegek állapotát. Az elhízás korai felismerése és kezelése megelőzheti vagy késleltetheti a CKD kialakulását, és azok számára, akik már krónikus vesebetegségben szenvednek, az elhízás kezelése kulcsfontosságú része a terápiának.