Fejfájás, láz, köhögés, izomfájdalom, vérzés, csípések – ezek olyan egészségügyi problémák, amelyek minden családban előfordulnak. Ezek kezelésére az otthoni gyógyszeres dobozok nyújtanak enyhülést. De az nagyon fontos, hogy a házi patikánkban lévő gyógyszerek ne legyenek lejártak, illetve ne tartalmazzanak pl. olyan fájdalomcsillapítókat, amelyek együtt nem alkalmazhatók. A otthoni gyógyszeres dobozunk ellenőrzését legjobb, ha gyógyszerészünkre bízzuk! Az idei, XIII. Patika Nap témája a házi patika felülvizsgálata lesz.
2016. június 1-jén, immár 13. alkalommal rendezzük meg országosan a Patika Napot. Ilyenkor, a patikanap rendezvénysorozatában részt vevő gyógyszertárak ünnepi díszbe öltöznek és számos érdekes programmal, patikabejárással, ingyenes szűrésekkel, valamint ismeretterjesztő előadásokkal/beszélgetésekkel várják betegeiket. Június 1-je ünnep lesz a gyógyszerészek számára, ahol megmutathatják felelősségteljes munkájukat a hozzájuk betérőknek, illetve tovább erősíthetik azt a semmivel sem pótolható gyógyszerész-beteg kapcsolatot, amely alapja a biztonságos gyógyszerellátásnak.
Az idén a patikanap témája a házi patika felülvizsgálata lesz.
Házi patika praktika – az otthoni gyógyszeres dobozok 12 pontja
- A gyógyszereket gyermekek számára nem elérhető helyen, lehetőleg zárható dobozban tároljuk!
- A megfelelő fény- és nedvesség elleni védelem legyen biztosított! A gyógyszeres dobozt ne a konyhában vagy fürdőszobában tartsuk!
- A gyógyszereket a csomagolásukon feltüntetett, megfelelő hőmérsékleten tároljuk!
- A hűtőben tárolt készítményeket az élelmiszerektől jól különítsük el!
- Azon gyógyszerek esetében, amelyeknél felbontástól is figyelni kell a lejárati időt, írjuk rá a dobozra, hogy mikor bontottuk fel!
- A gyógyszereket a tárolásnál lehetőség szerint mindig eredeti dobozukban tartsuk meg!
- Ha olyan vény nélküli készítmény újbóli alkalmazására van szükség, melyet régebben vettünk be, feltétlenül ellenőrizzük a lejárati időt!
- A lejárt gyógyszereket sose dobjuk a mosdóba, WC kagylóba vagy a háztartási hulladékba, hanem mindig a gyógyszertárba vigyük vissza!
- Házi patikánkat legalább félévente vizsgáltassuk felül gyógyszerészünkkel!
- A házi patikában folyamatosan rögzítsük szedett gyógyszereinket és adagolásukat. Tüntessük fel gyógyszerallergiánkat is. Praktikus lehet és sürgős esetben segít, ha a házi patikához kapcsolódóan tároljuk az orvosi dokumentációnkat is!
- A megmaradt gyógyszereket ne alkalmazzuk szakember javaslata nélkül, mert az veszélyes és káros lehet!
- A leggyakrabban szükséges, orvosi rendelvény nélkül is alkalmazható készítményekkel évszakonként frissítsük fel a házi patikánkat!
Országos megnyitó
A XIII. Országos Patika Napot a Galenus Kiadó koordinálja, a szakmai felügyeletet pedig a Magyar Gyógyszerészi Kamara biztosítja.
A patikanap országos megnyitójára (1106 Budapest, Keresztúri út 11-13.) kerül sor. |
Patikamúzeumok a patikanapon
A patikamúzeumok a XIII. Országos Patika Napon is nyílt nap keretében, különböző programokkal várják az érdeklődőket:
- Angyal Patikamúzeum, Sopron
- Arany Egyszarvú Patikamúzeum, Kőszeg
- Arany Sas Patikamúzeum, Budapest
- Fekete Sas Patikamúzeum, Székesfehérvár
- Fekete Szerecseny Patikamúzeum, Kőszeg
- Heves Megyei Múzeumi Szervezet Dobó István Vármúzeum Telekessy Patikamúzeum
- Sipőcz Ház, Pécs
- Szentháromság Patika/Katona József Múzeum, Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Múzeum, Kecskemét
Az idei patikanapot az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Galenus Kiadó szervezi.
Szeretettel várjuk június 1-jén,
a XIII. Országos Patika Napon!
BN