Nincs különösebben „kritikus zónánk”, de úgy érezzük, hogy tetőtől talpig nem ártana leadnunk néhány kilót. Ami nehezen megy… Segítségképpen tanácsolható elsősorban a cukor, a zsír… és általában minden elfogyasztott táplálék mennyiségének a csökkentése.
Mi legyen a tányérunkon, ha mindenhonnan egyformán fogyni szeretnénk?
- A diagnózis
Van, aki úgy gondolja, akkor „él jól”, ha mindenből sokat eszik – noha éhségérzete ezt sokszor nem is indokolja. Amennyiben ilyen, vagy bármely más okból (pld. stresszoldás) mi is gyakran a nagy étkezések hívei vagyunk , bizonyára túlzott mennyiségben jutnak a szervezetünkbe a cukrok, a zsírok, az állati eredetű fehérjék (zsíros vörös húsok/sültek, szószos ételek stb. formájában).
- Megoldások a táplálkozásban
- Mindenekelőtt fontos a mértékletesség, anélkül, hogy evés után még éhesek maradnánk. A szervezet méregtelenítése is elősegíti a fogyást. Egy ötlet hozzá: iktassunk be hetente négyszer egy „ultra-méregtelenítő” étkezést. Ezeken a napokon hagyjuk ki a megszokott uzsonnát és vacsorát. Helyettesítsük kora esti (alacsony cukortartalmú) gyümölcs alapú egytálétellel: a gyümölcsökhöz adjunk 30 gr étcsokoládét, mandulát, diót vagy mogyorót (ez utóbbit a növényi „jó zsírok” bejuttatása céljából). Egy másik változat lehet a nagy zöldség-gyümölcs tál, melynek ajánlott összetevői: zöldsaláta, paradicsom, avokádó, grape-fruit, alma.
- A főétkezés után figyeljünk a cukortartalmú desszertek teljes kiiktatására. A későbbiekben ezt helyettesítsük friss gyümölcsből, vagy kisebb zöldségtálból, magvakból álló uzsonnával. A nyers gyümölcs-zöldség fogyasztása étkezés előtt is ajánlott, hogy csillapítsuk a nagy éhséget.
- Ha ránk tör a nassolási vágy, ropogtassunk sárgarépát, vagy apróra vágott egyéb zöldséget, gyümölcsöt, de kerüljük a banánt, szőlőt (általában a magas cukortartalmú gyümölcsöket), és helyezzük előtérbe az almát, vagy a narancsot. Tehetünk mellé pár szem pörköletlen, sózatlan mandulát is. Ajánlott, hogy igyunk egy nagy pohár vizet minden étkezés előtt – ez is csökkenti az éhségérzetet.
- Az ételt jól rágjuk meg, ezért már előzetesen tervezzünk be elegendő időt az étkezésre. Emellett ajánlott, hogy minden fogás után tartsunk egy kis szünetet. Ezzel közelebb kerülünk a jóllakottság érzéséhez – amely kb. 20 perc múlva jelentkezik az első falat után – , és könnyebben veszünk kisebb adagot az ételből. Ezek a reflexek gyorsan rögzülhetnek, és az eredmény is hamarabb látszik az alakunkon, anélkül, hogy még vágyakoznánk az étel után.
Hogyan változtassunk szokásainkon?
- A profil
Vendégszeretők, egyúttal ínyencek is vagyunk, szeretünk finomságokat feltálalni magunknak és másoknak, elüldögélni a terített asztal mellett, majd újra kínálni, venni a tálból… Kedveljük az ilyen jellegű vendégeskedést is – mindkét szokásunk természetesen alakunk kárára válik.
- Mit tegyünk a siker érdekében?
– A nagy étkezésekkel járó társasági, vagy családi élet helyett koncentráljunk másra! Szánjunk több időt a szépségápolásra, masszázsra, szaunára, tornaórákra… Amikor örömmel tölt el minket, hogy szépnek érezzük magunkat, megbékélünk a testünkkel is. Kevesebb időnk jut rá, így háttérbe szorul az evés élvezete, ami célunk is egyben.
– Gyakran azért eszünk sokat – észre sem vesszük, hogy mennyit falatozunk -, mert közben mással is foglalkozunk (pld. tv-t nézünk, vagy olvasunk, gyereket nevelünk). Ezért tanácsos ezeket a tevékenységeket különválasztani.
– Törekedjünk a kiegyensúlyozottságra, a test és lélek harmóniájára. Könnyebb lesz a lelkünknek, ha egy keveset sikerül mindenhonnan leadnunk. Ne akarjunk rövid idő alatt sokat fogyni, alakunkon egyetlen kúrával javítani, mert a sikerélmény elmarad…
Galenus