A betegségeben szenvedők légzése alvás közben periodikusan leáll, amely a felső légutak elzáródásának következménye. Ezek a légzésleállások megerőltetik a szívet, és számos súlyos egészségügyi probléma kialakulásához vezethetnek.
Több mint húszmillió felnőtt amerikai szenved obstruktív alvási apnoéban (OSA) a National Sleep Foundation adatai szerint. A betegségeben szenvedők légzése alvás közben periodikusan leáll, amely a felső légutak elzáródásának következménye. Ezt okozhatja a nyelv nagy mérete, a kötőszövetek vagy akár a torok izmainak ellazulása is. A légzésleállások időtartama tíz másodperctől kezdve percekig is eltarthat, s ezek a szervezetben lévő oxigén szintjének csökkenését eredményezik. Gyakoriságuk rendszerint az óránkénti 5-30 alkalom között mozog, de számuk akár meg is haladhatja ezt a szintet. Megerőltetik a szívet, s számos súlyos egészségügyi probléma kialakulásához vezethetnek.
Tünetek
- Hangos, rendszertelen horkolás
- Zihálás vagy fulladás alvás közben
- Fokozott álmosság ébrenlét idején
Az apnoe egyéb jelei lehetnek:
- A reggeli fejfájás
- Memória és tanulási problémák
- Ingerlékenység
- Koncentrációhiány
- Hangulat, vagy akár személyiségváltozás, esetleges depresszió
- Kiszáradt torok ébredéskor
- Gyakori éjszakai vizelési inger
A kezeletlen alvási apnoe magas vérnyomáshoz, szívrohamhoz, stroke-hoz, kóros elhízáshoz, cukorbetegséghez, szívelégtelenséghez vagy szabálytalan szívritmushoz vezethet, ugyanakkor növelheti a munkahelyi vagy közlekedési balesetek valószínűségét.
Ki lehet érintett?
Bárki szenvedhet alvási apnoéban, nemre vagy korra való tekintet nélkül. Rendszerint azonban nincsenek tudatában annak, hogy légzésük leáll az éjszaka folyamán.
- Az alvási apnoéban szenvedők több mint fele túlsúlyos.
- Az apnoe gyakoribb a férfiak körében.
- Minden 25. középkorú férfi és minden 50. középkorú nő alvási apnoéban szenved.
- A gyermekek 3%-ánál, a 65 éven felüliek 10%-ánál is kimutatható a betegség.
- Gyakoribb az afroamerikaiak, az ázsiaiak, az őslakos amerikaiak és a hispán rasszba tartozók körében, mint fehér emberek, az ún. kaukázusi rasszba tartozók esetén.
Kezelési lehetőségek
Az alvási problémákat mindenképp meg kell vitatni a háziorvossal, betegség gyanúja esetén pedig szakembert kell felkeresni. Az éjszakai alvás megfigyelése, poliszomnográfia (PSG) készítése mellett történik, a betegség besorolásának és kezelhetőségének megállapítása céljából. Adatokat gyűjtenek a légzéskimaradásról, a gyakori ébredésről és a vér oxigén szintjének változásairól.
A vizsgálatok otthoni vagy laboratóriumi körülmények között is elvégezhetőek.
- Pozitív légúti nyomásterápia (CPAP)
A terápia során orrmaszk biztosítja a folyamatos levegő-áramlást.
A levegő nyomása megakadályozza a légút összeomlását, utat engedve az alvás alatti szabad légzésnek.
A megfelelően alkalmazott noninvazív beavatkozás csökkentheti az alvási apnoe tüneteit.
- Alternatív kezelési módok:
- Műtéti beavatkozás
- Életmód-változtatás
A rendszeres kezelés előnyei
Az alvási apnoe következményeinek csökkenése mellett alacsonyabb lesz a vérnyomás, csökken a stroke és a szívroham kockázata. Összességében elmondható az életminőség átfogó javulása.
Café Pr
(BSD)