Bizonyára már mindenki felsóhajtott egyszer így: csak egészség legyen, a többi nem számít. De vajon tényleg nem számít más?
A kérdés nyilván az, mit is értünk egészség alatt. Ha maradunk a klasszikus testi-mentális egészség definíciónál, akkor az biztos nem elég a teljes egészséghez. Gondoljon csak bele, ha az orvos szerint a testi paraméterei, leletei az elvárt szintet mutatják, akkor már elégedett is az életével? Ez vajon elég ahhoz, hogy maradéktalanul boldog legyen? Vagy fordítva, ha valamilyen fizikai tünete van, biztos, hogy jelentős hiányt él meg az életében? Az egészséghez más is kell. Társak, emberek.
Valami, amiért érdemes élni
Amikor nézzük a kórházban a beteg gyerekeket a biztonságot nyújtó, szerető anyjuk karjaiban, boldognak látjuk őket. Pedig betegek. Ugyanakkor, ha egy egészséges embernek nincs igazi szeretetet és intimitást nyújtó kapcsolata, nem tűnik egészségesnek. Hiába érzi magát annak, pótcselekvésekbe kezd, vergődik, keresgél. Valami mást. Valamit, ami több az eddigi tapasztalatánál.
Hogy mi az a valami? Szeretet, igazi figyelem, extázis, boldogság, valami, amiért érdemes élni. Élmény. Amikor azt mondjuk: „Ez élmény volt!” – vajon mit jelent ez pontosan? Talán egy olyan pozitív végkicsengésű élethelyzetet, pillanatot, amit igazán mélyen megéltünk. Ami olyankor történik, amikor nyitottak vagyunk rá. Amit minőségi időnek élünk meg, amihez jó visszatérni gondolatban, ami később is energiát ad.
A minőségi idő megélése fontos
A minőségi idő mindig az itt és most megélését jelenti, nincs recept arra, hogy pontosan miről kell szólnia, milyen állapotban kell lenni hozzá. Ezért élhetnek át betegek is minőségi időt. Bármi nyújthat ilyen élményt. Ha éppen akkor, a körülmények függvényében nyitottak tudunk lenni rá, rá tudunk hangolódni arra a kellemes dologra. Ezért van az, hogy egy betegséggel élő ember relaxációban igazi feltöltő élményeket kaphat, melyek előre viszik a belső útján, akár a gyógyulást is meghozva.
Mindent a maga idejében
A minőségi időnek azonban időbeli feltétele is van. Vannak dolgok, amelyek igazán csak bizonyos életszakaszban jelentenek hatalmas vagy meghatározó élményt. Ha akkor kimaradnak, hiányként jelentkezhetnek érzelmi életünkben. Mik lehetnek ezek az egész életünkre kiható élmények? Ilyen például a csecsemőnek a simogatás, a ringatás élménye, a kisgyereknek a világ szabad felfedezése, őszinte rácsodálkozása például az árnyék felfedezésére. A kamasznak az első csók, az első szerelem, a szülőknek a gyerekük legelső mosolya, az első unokájuk ölelése. Ezek mind életszakaszhoz kötöttek. Érdemes a maguk idejében megélni őket mert a lelki egészségben meghatározó szerepet játszanak.
Ezért érdemes szülőként a gyermekeink érési folyamatának megfelelő módon jelen lenni az életükben: az aktuális fejlődési periódusnak megfelelő minőségi időt adni nekik, közösen kiélvezni a lehető legtöbb pillanatot.
Mikor vagyunk igazán elégedettek az életünkkel?
A megélt időszakok, pillanatok közül melyik számít igazán boldognak?
Bronnie Ware kutatása szerint a haldoklók a következő öt dolgot emelték ki:
- saját vágyak szerint élni az életet,
- kevesebbet dolgozni,
- érzelmeket kifejezni,
- barátokkal kapcsolatot fenntartani,
- boldogabbnak lenni a maguk módján.
Bizonyos szempontból mindegyik összefügg a már említett minőségi idővel, ugyanakkor kimondottan az egészség nem szerepel köztük.
Lehet, hogy úgy vagyunk ezzel, mint a pénzzel? A sok pénz nem boldogít, de a pénztelenség boldogtalanná tesz. Az egészségnek is csak a hiányát vesszük észre?
Dr. Bikfalvi Réka
gyógyszerész, egészségfejlesztő