Darázs- és méhcsípés-allergia

0
4502

A darázs- és méhméreg-allergia leggyakrabban helyi reakcióban nyilvánul meg. Ez a csípés helye körül kialakuló, 10 cm-nél nagyobb átmérőjű fájdalmas, piros, viszkető duzzanat. Veszélyt jelent, ha a csípés a szájban, garatban történt, mert az ott kialakuló duzzanat, elzárva a felső légutakat, légzési nehézséget okoz.
Az allergiás reakció másik formája, amikor a csípés után gyorsan (2-20 perc) általános rosszullét kezdődik. Ezt nevezzük anafilaxiának. Ilyenkor testszerte viszkető bőrpír, csalánkiütések, szénanátha, asztmás nehézlégzés, a csípés helyétől távol, legtöbbször az arcon jelentkező ödémás duzzanat, hányás, hasmenés, vérnyomásesés, súlyos esetben nehézlégzés, ájulásérzés, eszméletvesztés alakulhat ki.

 

Ki a veszélyeztetettje az általános reakciónak?

Sajnos ezt nem lehet megmondani. Az általános reakciót mutató betegek nagyobb részének az előző csípés alkalmával még semmiféle tünete nem volt.

A csípés utáni nagy helyi reakció sem jelenti azt, hogy a következő csípés általános rosszullétet okozna. Ennek a valószínűsége kb. 5%.

 

Ismételt csípések után mindig súlyosabb lesz a reakció?

Statisztikai adatok szerint nem. Az általános reakció különböző súlyossági formáját mutató felnőttekben az ismételt csípés az esetek kb. 50%-ában az előzővel azonos súlyosságú reakciót okoz. De előfordulhat az is, hogy az ismételt csípés egyáltalán nem okoz reakciót, azaz a spontán javulás bekövetkezhet. Különösen jellemző ez a gyermekekre.

Hogyan diagnosztizáljuk a darázs- és méhméreg-allergiát?

Ha a csípés utáni reakció általános tüneteket okozott, orvosa egy későbbi időpontban allergológiai vizsgálatra küldi. Ennek során vérvétel történik annak igazolására, hogy kimutatható-e a vérből a méreg ellen termelődő  kóros immunglobulin, az IgE. Ha ez a vizsgálat negatív, akkor bőrpróbát kell végezni az allergia igazolására. Ezzel  a legtöbb esetben a diagnózis tisztázható.

Mi a teendő, ha a csípés után általános rosszullét kezdődik?

Ha az első ilyen rosszullétről van szó, keressen azonnal orvosi segítséget, hívjon mentőt!
Ha volt már hasonló rosszulléte, és el van látva adrenalin tartalmú készenléti fecskendővel, adja be magának a felírt adagot, és forduljon  orvoshoz!

 

 

A túlérzékenység hosszú távú, speciális kezelése, a hiposzenzibilizálás

Jelenleg a méreggel folytatott immunterápia jelenti az általános reakcióval járó rovarméreg allergia kizárólagos specifikus kezelési módját.

  • Mit jelent ez?

A rosszullétet okozó rovar mérgének tisztított kivonatával történő injekciós kúrát jelent. Ennek során, a beteg emelkedő adagban, eleinte hetente, vagy hetente többször is  kapja az oldatot mindaddig, amíg 1-2 csípésnyi méreggel azonos mennyiséget elérünk. Ez kb. 3 hónap, mert az injekciózást nagyon kis adagokkal kell kezdeni, hogy ne okozzunk a beadott méreggel  allergiás tüneteket. A fenntartó adagot (1-2 csípésnyi méregmennyiség) aztán már ritkábban, 4-6 hetente adagoljuk 3 éven át. Az injekció beadása után 1 órán át a betegek a rendelőben maradnak, mert előfordulhat, hogy az injekciótól  allergiás tünet jelentkezik.

  • Mennyire hatékony ez a kezelési forma?

A kezelés darázsméreg allergiában az esetek 95-100%-ában, méhméreg allergiában 80%-ában hatásos, sikeresen előz meg egy következő csípés okozta általános reakciót. A 3 éves kezelés hatására a legtöbb esetben megszűnik a kóros immunglobulin termelődése, ezzel a csípés utáni  allergiás reakció.

  • Hol végezhető a darázs-és méhméreg allergiás betegek hiposzenzibilizálása?

A kezelést allergológus szakorvos (szakmai ajánlások szerint) végezheti olyan intézményben, ahol az intenzív terápiás ellátás biztosítva van. Amennyiben a kezelés indokolt a beteg 90%-os támogatással juthat hozzá a terápiához, közgyógy ellátásra szorulók 100%-os támogatással kaphatják meg.

 

 

A DARÁZS- ÉS MÉHMÉREG-ALLERGIA KIVIZSGÁLÁSÁT  ÉS KEZELÉSÉT VÉGZŐ ALLERGIA RENDELÉSEK CÍMÉRŐL ITT TÁJÉKOZÓDHAT: http://www.darazscsipes.hu/allergia-kozpontok.php

 


Szakértők
:

  • Dr. Csoma Zsuzsanna PhD allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
  • Dr. Herjavecz Irén PhD allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
(Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet. Allergológiai és Asztma Ambulancia)

szponzorált cikk