Mint az élet sok más területén, így az egészségügyben is sok kérdésre ad megoldást a digitális háttér. Bármennyire is megszokott a papírra nyomtatott információ, elkerülhetetlen, hogy ezt felváltsa az elektronikus ügyintézés. Lássuk, hogy segíti mindez az egészségügyi ügyeink intézését!
Ezért mi sem természetesebb, mint hogy a betegről szóló összes egészségügyi információ egy elektronikus adatbázisban szerepeljen. A kormány ezért hozta létre az EESZT-t.
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) rendszere nemcsak az egészségügy intézményeit és szolgáltatóit összekötő kommunikációs háló, hanem egy e-egészségügyi szolgáltatási rendszer is, amelynek funkciói gyorsabbá, hatékonyabbá és kényelmessé teszik a betegek ellátását.
Hogyan?
- A háziorvos látja, hogy milyen gyógyszereket szed a beteg, akkor is, ha azt nem ő írta fel.
- Sőt azt is látja, hogy a beteg kiváltotta-e a gyógyszerét.
A kórházban is látják az előző röntgenfelvételt, így nem kell azt megismételni. - A gyógyszerész is látja a másik patikában vásárolt gyógyszereket is, és figyelmeztetni tudja a beteget, ha ugyanazt a hatóanyagot akarja megint megvenni, csak más néven. Azt is látja, hogy a vérnyomáscsökkentőnek már el kellett volna fogynia, tehát nem jól szedte a beteg.
- A betegnek nincs szüksége papíralapú receptre, mert a gyógyszerész a saját számítógépén keresztül látja, hogy az orvos mit írt fel. Ez az ún. e-recept.
Miért jó ez nekünk?
A változtatásokkal az új egészségügyi rendszer célja
- betegközpontú egészségügyi ellátás,
- hatékonyabb kezelés,
- felesleges vizsgálatok elkerülése,
- követhető gyógyszerelés,
- gyorsabb gyógyulás,
- biztonságos adattárolás,
- megfelelő szakember-tájékoztatás,
- egyszerűbb adminisztráció,
- könnyebb tárolás, kevesebb papírfelhasználás, stb.
Így működik
2017. november 1-jétől már nemcsak a rég megszokott rózsaszín receptre írja fel az orvos a beteg részére a gyógyszereket, hanem a saját számítógépébe is. Az így felkerül egy hatalmas „elektronikus hálóra”. Minden információ, ami a beteggel történik egészsége/betegsége kapcsán ebbe a nagy adatbázisba kerül. Így megszűnik sok félreértés, felesleges vizsgálat és felesleges gyógyszerkiváltás.
Nem kell többé kívülről tudni, hogy mikor milyen gyógyszert írt fel az orvos, és még amellé miket ajánlott vény nélkül a gyógyszerész. Vagy hogy mire cserélték a régi vérnyomáscsökkentő, mert mindezt az elektronikus rendszer tárolja, úgy, hogy azt szükség esetén látja a kórházi kezelőorvos, a háziorvos és a gyógyszerész is.
Ez nagyfokú biztonság a beteg egészsége érdekében.
- Tehát, az orvos megírja az e-receptet a számítógépében, de azért – biztos, ami biztos – kézbe adja az eddigi rózsaszín papírreceptet is (2018. év végéig).
- A papírrecept átadható a rokonnak, hogy váltsa ki a gyógyszert a patikában.
- A gyógyszer a papírrecept nélkül is kiváltható, csak fel kell mutatni az elektronikus személyi igazolványt, vagy ennek hiányában a taj-kártyát és a hagyományos személyi igazolványt. A gyógyszerész látja a számítógépen az orvos által felírt gyógyszereket.
- A korábbiaknak megfelelően a szülő is kiválthatja gyermeke gyógyszerét.
- A jelenlegi szabályozásnak megfelelően az orvosoknak lehetőségük van egy vényen több hónapi gyógyszermennyiség felírására is.
- Ha a beteg kéri, a felírandó mennyiséget havi adagokra, több vényre is bonthatja az orvos. Így elég csak a patikába visszamenni egy hónap múlva az újabb gyógyszeradagért.
- Elrontott recepttel már nem kell feltétlenül az orvoshoz visszamenni, hiszen a gyógyszertárból, ha mód van rá, telefonos kapcsolatfelvétel után is javítható a kezelőorvos által felírt e-recept.
- Az orvos továbbra is írhat kézzel papír receptet, például ha betegágyhoz kell kimennie. Az ilyen receptet kiváltáskor a patikában a gyógyszerész viszi fel a rendszerbe. Legyen erre tekintettel, ha a patikában esetleg sorba kell állnia.
Galenus