Nincs egyszerű dolga a pároknak, amikor a gyermekvállalás kerül szóba. Hiszen tudjuk, a gyereket felnevelni nem olcsó, sokszor várunk a megfelelő időpontra is. Sajnos azonban igen sok esetben a párok egyszerűen nem tudnak babát vállalni, vagy azért, mert meddők, vagy azért, mert túl sokáig várnak. Többek közt ennek is köszönhető, hogy a hazai születésszám 2023-ban soha nem látott alacsony szintet ért el…
A problémáról dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvossal, a Trimeszter termékenységi Klinika szakértőjével beszélgettünk.
Nagy a baj?
Ez meglátás kérdése. Demográfiai és gazdasági szempontból nem jó az irány, hiszen a termékenységi arányszám egy nőre vetítve ma már 1,5 körül mozog, vagy az alá is kerül. Ideális esetben ez 2,1 vagy magasabb kellene, hogy legyen.
Ha azonban a gazdasági mutatókat nem szemléljük, akkor az alacsony születésszámban jelen vannak azok a párok is, akik tudatosan döntenek a gyermektelenség mellett – ez pár 10 éve még nem volt ilyen elfogadott – mondja dr. Angyal Géza a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője.
Sajnos azonban tény, hogy az arány romlása annak is köszönhető, hogy egyre több a meddő pár hazánkban is, illetve azok a párok is, akik halogatják a gyermekvállalást – többnyire anyagi megfontolásból – aztán szembesülnek azzal, hogy “kifutottak az időből”.
Támogatás vagy döntés?
Nyilván abba senki nem szólhat bele, ha egy pár nem akar gyermeket vállalni. Az, hogy pénzügyileg milyen terhet jelent a gyerek, az állam asztalára tartozó kérdés, mi inkább azokra a párokra koncentrálunk, akik szeretnének gyermeket, de nem sikerül a családalapítás.
Ennek oka lehet a meddőség, vagy az is, ha a nő eléri azt a kort, mikor a menopauza jelentkezik. Sok esetben azonban még csak nem is erről van szó, hanem arról, hogy az idősebb, azaz a 40 körüli, akár a feletti nők gyermekvállalása a szervezetük állapota, a tápanyagraktáraik rossz töltöttsége miatt hiúsul meg. Ezen azonban lehet segíteni!
A meddőség ellen, otthon is
Bár lehetne olyat ígérni, hogy ha ezt és ezt megtesszük, akkor a meddőségnek is búcsút inthetünk. Csodaszer nincsen, de a szervezet állapotán nagyon sok múlik! A várandósság a női szervezet számára nagy kihívás, amit nem fog támogatni a szervezet, ha a rendelkezésre álló tápanyagok szűkösek. Napjainkban pedig még egészséges étkezés mellett is sokszor ez a helyzet. A tápanyaghiányok – vagyis minkor adott tápanyagból/tápanyagokból nem áll rendelkezésre elegendő – kifejezetten jellemző problémák. Idehaza jól ismert tény, hogy a jóddal lehetnek ilyen gondok, de sajnos a D-vitamin, a vas, a cink, a réz és sok más anyag is egyre gyakrabban kerül fel a tápanyaghiányok listájára.
Biztos recept a meddőség, illetve a sikertelen családalapítás kivédésére nincsen. Mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a gonddal, illetve hangsúlyt helyzeni a megfelelő tápanyagellátottságra – ez utóbbi ugyanis rajtunk áll. A változatos, egészséges étkezés és a mozgás alapkövetelmény, de sokszor már kevésnek bizonyul – ez az oka annak is, hogy a WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet ma már hivatalos ajánlást fogalmaz meg a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlására.
Ennek remek eszköze lehet a várandósvitamin – elvégre éppen erre találták ki – mely jó esetben már a felkészülési időszakban is nagyon hatékony segítséget nyújthat, ha megfelel néhány alapkövetelménynek. Mivel a tápanyaghiányok ritkán jelentkeznek önmagukban, így mindenképpen érdemes a komplex pótlás mellett dönteni, vagyis olyan készítményt választani, mely sok összetevőt tartalmaz. Ezzel az anyagok hasznosulását is javíthatjuk, hiszen az egyes anyagok segítik mások felszívódását. A hasznosulás másik erős fegyvere a szerves kötés. A jellemzően -citrát és -glükonát kötések révén ugyanis az anyagok hasznosulása akár 80%-kal is javul!
Mivel várandósvitaminról van szó, még egy dolgot mindenképpen tartsunk szem előtt. Az eltérő trimeszterek, vagyis fejlődési szakaszok nem azonos tápanyagigénnyel rendelkeznek! Vagyis a kiválasztott készítménynek képesnek kell követni az eltérő trimeszterek eltérő igényeit is!
Forrás: ratkotunde.hu