Először adott engedélyt a brit gondnoksági bíróság egy Creutzfeldt-Jakob-szindrómás (CJD) beteg úttörő antitestes kezelésére – számolt be róla a BBC hírportálja.
A meg nem nevezett brit betegnek sporadikus CJD-je van, ami az agysorvadással, szellemi leépüléssel járó, jelenleg gyógyíthatatlan betegség leggyakoribb formája embereknél. Ez a változat különbözik attól, amely kergemarhakóros, vagyis szivacsos agyvelő-elfajulásos (BSE) állat belsőségeinek evésével kapható el. A sporadikus CJD akkor lép fel, amikor az emberi szervezet prionfehérjéje kóros formát öltve felhalmozódik az agyban.
A mesterségesen előállított antitest a tudósok szerint megakadályozza, hogy az abnormális prionok az egészséges proteinekhez kapcsolódjanak és növekedésükkel pusztítást végezzenek az agyban.
A University College London kórháza (UCLH) először készül alkalmazni az antitestet, miután az illetékes brit bíróság hétfőn megerősítette, hogy az új eljárás használata törvényes és a beteg érdeke, hogy kezeljék vele.
„Nem tudjuk, milyen eredménnyel járunk, de a laboratóriumi tesztek alapján az ellenanyag képes kezelni a prionfertőzést. A kulcskérdés az, hogy a szerből elegendő mennyiség hatol-e át a vér-agy gáton. Különleges óvatossággal fogunk eljárni szigorúan ellenőrzött körülmények között” – mondta John Collinge, az egyetem prionkutató intézetének vezetője, aki az eljárás kifejlesztését vezette.
A UCLH országos prionklinikája becslése szerint évente nagyjából 120 betegnek lehet sporadikus CJD-je.
A beteg, aki családjával együtt támogatta a kórház bírósági kérelmét, vénásan kapja majd a gyógyszert. Az orvosok többfelé kimenetelre is felkészültek: lehet, hogy nem lesz mérhető eredménye a kezelésnek, és arra is, hogy a lelassul vagy megáll a sorvadás.
Azt nem várják, hogy a már meglévő agyi károsodás meggyógyul. A bíróság engedélyét fontos lépésnek tartják a gyógyíthatatlan betegség elleni küzdelemben.