Sok nő és férfi napjait teszik tönkre a bőrből kitüremkedő visszerek, melyek olyan súlyos szövődményeket is okozhatnak, mint a mélyvénás trombózis. Bár ez az egyik legsúlyosabb lehetséges következménye, ezen kívül még számos más gondot okozhat. Ilyen például a visszerek vérzése. Hogy ilyenkor mi a teendő, arról dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa beszélt.
Sérülékeny terület
Az elhanyagolt, kezeletlen visszerek fölött az idő folyamán a bőr elvékonyodik, így egyre nagyobb veszélynek lesznek kitéve és előfordulhat, hogy egy-egy óvatlan mozdulat után a kitüremkedő ér elkezd vérezni. A vérzés nagyon látványos és tetemesnek tűnő, de életet nem veszélyeztet, bizonyos esetekben spontán megszűnik, viszont érdemes megfelelő óvintézkedéseket tenni, hogy elkerülhető legyen a nagyobb baj.
Mit tegyen vérzés esetén?
„Ha a vérzés nem szűnik meg spontán, célszerű lefeküdni és a vérző területre nyomókötést felhelyezni. Ez az esetek nagyobb részében megállítja a vérzést. Ha a nyomókötés hatástalannak bizonyul célszerű szakemberhez fordulni.”- tanácsolja dr. Sepa György, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.
Jobb a megelőzés
Mint minden állapotnál és betegségnél, ez esetben is jobb a megelőzés, hiszen a visszerek vérzése nem csak ijesztő, de veszélyes is lehet. Éppen ezért amennyiben a végtagjait kitüremkedő, kékes-zöldes erek tarkítják, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulnia! A leghatásosabb kezelési módszer a műtét, mely a legmodernebb rádiófrekvenciás módszerrel történik, egynapos sebészet keretén belül. Viszont fontos, hogy a beavatkozásig is kötelező jelleggel viselni kell a rugalmas pólyát vagy a kompressziós harisnyát!
Ezáltal nem csak az esetleges vérzéseket kerülheti el, hanem megszabadulhat a visszerek okozta fájdalomtól, és elkerülheti annak olyan súlyos szövődményeit, mint például a fekély, vagy a mélyvénás trombózis.
Trombózisközpont