Fejfájás nélkül is lehet magas vérnyomása

0
1003

Ha valakinek gyakran fáj a feje, előbb-utóbb elkezd utánajárni, hogy mégis mi okozhatja ezt a kellemetlen tünetet. Sokan ekkor magas vérnyomásra gyanakodnak, de vajon tényleg minden esetben fejfájással jár a hipertónia? Dr. Kapocsi Judit tanárnő magas vérnyomás specialista eloszlatja a tévhiteket.

A magas vérnyomást nem hiába nevezik néma gyilkosnak, hiszen sokszor – főleg a kezdetekben, enyhe formában – szinte semmilyen tünetet nem okoz. Éppen ezért fontos az, hogy időközönként az ember – illetve az orvosa – megmérje a vérnyomását, mert lehet, hogy csak a kiugró érték hívja fel a figyelmet a betegségre. Tehát ne vegye biztosra, hogy nincs magas vérnyomása, ha nincs tünete!

Sok minden vezethet fejfájáshoz

„A legtöbb ember azt hiszi, hogy a fejfájás a hipertónia gyakori kísérője, pedig ez nincs teljesen így. Számtalan ok vezethet fejfájáshoz, és a magas vérnyomásban szenvedő betegek nagy részének a közhiedelemmel ellentétben nem fáj a feje, még egészen magas értékek esetén sem. Persze, előfordulhat, hogy a vérnyomás emelkedése fejfájással jár, bár ez különösen akkor van így, ha a vérnyomás hirtelen kúszik fel- és ilyenkor nem is kell, hogy nagyon magas értéket mutasson a készülék. Ha például 120/70 Hgmm-ről hirtelen emelkedik 160/90 Hgmm-re akkor a beteg nagyon rosszul érezheti magát, és ilyenkor elsősorban fejtető, vagy tarkótáji feszítő, nyomó, esetleg görcsös fejfájást érez. Társulhat ehhez hányinger, valamint látászavar is. Ilyenkor hipertenzív enkefalopátiáról, súlyosabb esetben hipertóniás krízisről beszélünk. Ennek háttérben több ok is állhat, például a menopauza, amikor igen gyakori a vérnyomás ingadozás, de a krónikus vesebetegeknél fellépő hirtelen folyadéktöbblet, illetve erős stressz is okozhat ilyen képet .

A hipertóniás krízis intenzív terápiás ellátást igényel, mivel előfordulhat, hogy a beteg zavarttá, vagy eszméletlenné válik.”- mondja Dr. Kapocsi Judit tanárnő.

Alvási apnoe, vagy nyaki panaszok a fejfájás hétterében

Bár erős fejfájás esetén sokan a vérnyomásmérőjükhöz nyúlnak, viszont általában más áll a probléma háttérben. A reggeli fejfájás például sokszor inkább alvási apnoe szindrómával függ össze, vagy a nyaki gerincen meglévő degeneratív elváltozások, rossz tartás, illetve a nyak elfekvése miatt jelentkezik.

A szakértő szerint, még annak is, akinek általában normál tartományon belül van a vérnyomása, erős fizikai, vagy pszichés terhelésre megemelkedhet, ami bár járhat fejfájással, de utána az érték viszonylag rövid időn belül helyreáll a normál szintre. Aminek hatására a probléma is hamarosan megszűnik.

Forrás: Trombózisközpont