A nyár beköszöntével egyre több szó esik azokról a bőrbetegségekről, amelyek terjedésében a meleg, az izzadás, a strandokon, medencékben történő közös fürdőzés kiemelt jelentőségű. Ezek között is talán leggyakoribban a gombák által okozott problémák.
A gombák – ezek a sem növényi, sem állati élőlények –, meleg, nedves és sötét helyen képesek megtelepedni és növekedni. Egy rosszul szellőző edzőcipő vagy egy szoros műszálas póló alatt ezek a körülmények adottak. A kismamák, a sportolók, vagy olyan betegségben szenvedők, pl. cukorbetegek, pajzsmirigy-túlműködéssel küzdők esetében ehhez hozzájárulhat a fokozott verejtékezés is.
A megelőzés a legjobb gombaölő
Természetes, hogy mindenki szeretné megelőzni a gombásodás kialakulását. A fent leírtak alapján következtetni lehet a megelőzés lehetőségeire is. Kerülni kell az izzadást, különösen a láb izzadását. Ezt nyáron jól szellőző, lehetőség szerint bőr lábbeli, pamut vagy cérnából készült (tehát nem műszálas) zokni viselésével érhetjük el.
A gombásodást másik embertől (egyes formáit állatoktól) is „elkaphatjuk”.
Tanácsok, intelmek
|
Ha azt szeretnénk, hogy más se fertőződjön, járjunk elöl jó példával. Ha valakinek bőrbetegsége van, ne menjen közös fürdőbe, uszodába addig, amíg az orvos azt nem engedélyezi.
A gombás fertőzés megjelenési formái
Sok beteg akkor fordul orvoshoz, amikor az eddig ruhával takart területekről „lehull a lepel”, és mindenki számára feltűnővé válnak a bőrtünetek.
- Típusosan ilyen probléma a háton ill. a mellkason megjelenő, eleinte vörösesbarna, ovális vagy kerek, hámló plakkok formájában jelentkező gombás folyamat. Különlegessége, hogy kezeletlen állapotban napfény vagy szolárium hatására a beteg területek helyén fehér foltok maradnak. Okozója a hajas fejbőrön is élősködő sarjadzó gomba, amely az izzadság hatására lekerülhet a nyakra, vállra és itt típusos tüneteket okoz. Kezelésére többféle spray, oldat, vagy kenőcs áll rendelkezésünkre, melyek megszüntetik a tüneteket. Fontos tudni, hogy a fehér foltok nem tűnnek el a kezelés után azonnal, lassan barnul vissza a „kifakult” terület.
- Szintén gyakori az összefekvő bőrterületeken, a nagy hajlatokban és környékükön kialakuló felületes gyulladás. Elsősorban a mellek alatt, a combok tövében, valamint a hónaljakban, hasredőkben látjuk az éles határú, vörös színű, néha fénylő, nedvedző, széli részén fehér hámgallérral övezett beteg területeket. Nemcsak kellemetlen látvány, hanem viszketést okozva megkeseríti a beteg mindennapjait is.
- Meg kell említeni a láb izzadásával ill. a zárt cipő, műszálas harisnya viselésével együtt járó lábgombásodást. Típusos esetben a lábujjak közében viszketés lép fel, majd az érintett területen a bőr hámlik, fehéres lesz, esetleg felázik. Különösen sportolók lábán gyakori a „mokaszin” tünet – a cipő vonalának megfelelően észlelhető bőrpír, viszketés, hámlás, esetleg berepedés. A kirepedezett területen könnyebben behatolnak a baktériumok is, ezért, a szövődmények megelőzése érdekében a kezelést már a kezdeti panaszok jelentkezésekor el kell kezdeni. A láb bőrén megjelenő gombák a körömlemezt is megbetegíthetik: az érintett köröm megvastagszik, sárgás színű, töredezett. Alatta vaskos törmelék van, amelyből a kórokozó gomba mikroszkópos vizsgálattal vagy tenyésztéssel kimutatható. Előfordul, hogy a gombás köröm sötétbarna vagy fekete színű. Ilyenkor azt is fontos eldönteni, nem a köröm alatti anyajegyről vagy rossz esetben melanomáról van-e szó.
A kezelés
A köröm előrehaladott gombásodása esetén nem elég a külsőleg alkalmazható készítményekkel történő kezelés; gyakran szájon át szedhető gyógyszereket is „be kell vetnünk” a gyógyulás érdekében. A ma használatos gyógyszerek biztonságosak, lényegesen kevesebb mellékhatásuk van, mint a régen alkalmazott készítményeknek.
Ha a gomba még nem támadta meg az egész körmöt, gombaellenes körömlakk is hatékony lehet.
Fontos tudni, hogy a kezelés mindig hosszadalmas, pár hónap alatt várható eredmény. Új kezelési mód a lézeres körömgomba kezelés. Ilyenkor NdYAG lézerrel „lövünk” az érintett körömlemezre, és a lézersugár pusztítja el a kórokozókat.
Nagyanyáink is használtak házi praktikákat a gombásodás megelőzésére, enyhébb esetek kezelésére. Ilyen a láb ecetes vízben történő áztatása, vagy újabban a grépfrútmagcseppel, teafaolajjal történő ecsetelés.
Megelőzésre szolgálnak a gyógyszertárban kapható hintőporok is, kezdeti bőrtünetek esetén pedig a vény nélkül kapható oldatok, spray-k használhatók.
Dr. Vass Ilona
bőrgyógyász