A magas vérnyomást nem véletlenül nevezik néma gyilkosnak, hiszen általában semmilyen feltűnő tünettel nem jár. Ennek ellenére a tarkótáji fejfájáson és a szédülésen kívül szemtünetek is felhívhatják a figyelmet a problémára. Dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától megtudhatja, hogy bizony a szem gyakori bevérzése is magas vérnyomást jelezhet.
Kevésbé ismert figyelmeztető jel
A szem kisebb-nagyobb bevérzése mindennapos kellemetlenség, amit elsősorban a túl sok monitornézés, szél, és valamilyen fertőzés okoz. Amennyiben múló kellemetlenségről van szó, és nem jelentkezik túl gyakran, akkor valószínű, hogy egy banális probléma áll a hátterében, ám ha sűrűn vérhálóssá válik a szeme, érdemes utánajárni, mi is okozhatja a panaszt.
Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája szerint, ha gyakran előfordul a probléma, akkor érdemes vérnyomás emelkedésre gyanakodni, hiszen olykor ez az egyetlen tünet, ami felhívja rá a figyelmet. Viszont mivel számtalan más is meghúzódhat mögötte, csak kevesen gondolnak hipertóniára, pedig mind a tartósan fennálló magas vérnyomás, mind pedig a hirtelen kiugró értékek produkálhatnak hasonló szempanaszokat.
A szem bevérzésének oka ebben az esetben a hipertónia érkárosító hatásán alapszik. A tartós vérnyomás emelkedés az ér belső felszínén apró sérüléseket, belső egyenetlenségeket hoz létre. Emiatt rossz esetben akár kis vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következhet be.
Nem csak a szemben következhet be vérzés
Fontos megjegyezni, hogy magas vérnyomás nem csak a szem ereit teszi tönkre, hanem a test bármely részén lévőit is. Éppen ezért kezeletlen esetben a probléma könnyen vezethet érelmeszesedéshez, szívinfarktushoz, esetleg stroke-hoz. Hogy a súlyosabb szövődményeket elkerülhesse, érdemes rendszeresen megmérnie otthonában a vérnyomását – még akkor is, ha egészségesnek érzi magát-, hiszen a felismerés az első lépés a gyógyuláshoz.
Amennyiben bizonyosságot nyert a magas vérnyomás betegség, úgy megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel és életmódváltással sokat tehet az egészségéért és az értékek csökkentéséért. Ezáltal nem csak az apró, ám annál kellemetlenebb tünetektől szabadulhat meg, de megelőzheti a hipertónia okozta súlyos szövődmények kialakulását is!
Forrás: Trombózisközpont