Gyógynövények fejfájás ellen

0
1990
Fotó: pixabay.com

Egyes gyógynövények már bizonyítottak a fejfájás kezelésében. Ismerjük meg közülük a rozmaring, ginkgo biloba, a kamilla és borsmenta jótékony hatásait.

A kék kamilla (Matricaria recutita L.) szeszkviterpén-lakton nevű vegyületeket tartalmazó gyógynövény, mely fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Szabályozza az idegrendszert, és így a fájdalomingereket továbbító idegekre is hat.Hasznosnak bizonyul a megelőzésben a különböző okokból, pl. a menstruációhoz kötődő vagy a szellemi túlterheltség miatt bekövetkező fejfájás ellen.

Alkalmazás:

Főzete: 3-5 gr szárított kamillavirágot forrázzunk le, majd hagyjuk állni kb. 10 percig. Ezután szűrjük le. Igyunk belőle 1-szer naponta, 3 hónapon át.
Friss növény: Migrén esetén 2-3 levelet rágjunk el naponta.
Illóolaj: A kamilla kevés szárrésszel gyűjtött virágjából vízgőz-desztillációval nyerik. Nyugtató hatása enyhítheti a fejfájást.

Rozmaring

A rozmaring (Rosmarinus officinalis) stimulálja az agyi vérkeringést, és fájdalomcsillapító hatású kámfort tartalmaz (mely egyik biokémiai összetevője, és egyúttal erőteljes jellemző illatát is adja). A növény többek közt hat a (tavaszi) fáradtság ellen, növeli a vitalitást, és antimikrobiális, fertőzésgátló, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal is rendelkezik. Így pl. enyhíti a télen gyakran előforduló, felső légúti fertőzések tüneteit. Közéjük tartozik, több más előidézője mellett, a fejfájás is. 

Fotó: pixabay.com

Alkalmazás, receptek
Inhalálás (pl. felső légúti fertőzés esetén): 1 marék szárított rozmaringot  tegyünk 1 liter forrásban lévő vízbe, majd törülközővel a fejünkön hajoljunk a víz fölé, és inhaláljunk 5-10 percen át.
Gyógytea: hagyjunk ázni 2 gr szárított rozmaringot 1 csésze forró vízben, szűrjük le, és igyunk belőle legfeljebb 3 csészével naponta. De még hatásosabb, ha a tea elkészítésekor a rozmaringot más gyógynövénnyel, pl. zsályával keverjük.
Tinktúra: alkoholos áztatással készül: pl. az alacsony vérnyomás okozta fejfájás ellen naponta kb. 5 ml-t fogyasszunk belőle.
Illóolaj belégzése: a fiatal ágakból gőzlepárlással nyert rozmaring illóolaj belélegzése egyebek mellett fejfájás ellen is hatásos.
Masszázsolaj: masszírozzuk a halántékot, homlokot, nyakat pár csepp rozmaring olajjal, vivőolajba (pl. kókuszolaj) csepegtetve.
Friss rozmaring: a fejfájás jelentkezésekor segíthet, ha az érintett területet bedörzsöljük friss rozmaringlevéllel, ami fokozza az agyi vérellátást.

Elővigyázatosság: a rozmaring használata terhesség idején ellenjavallt.

Ginkgo biloba kivonat

Számos ginkgo biloba kivonatot tartalmazó étrend-kiegészítő tabletta, kapszula kapható a gyógyszertárakban és bio-boltokban. Ezek, különböző kiszerelésekben, nemcsak a memóriaproblémák enyhítésére, az agyi funkciók, koncentrációs készségek javítására, hanem fájdalomcsillapításra, így a fejfájás enyhítésére is szolgálnak.

A ginkgo biloba (páfrányfenyő) levelei a bennük lévő antioxidáns flavonoidoknak  öszönhetően értágító hatásúak, és védik az idegeket, erősítik az érfalat. Így javítják az agy vér- és oxigénellátását, illetve segítenek különböző vérellátási zavarok esetén is. Mivel az agy csökkenő vérellátása többek közt szerepet játszik a fejfájás kialakulásában, a levél száraz kivonatából származó készítmények elősegítik annak enyhítését.

Alkalmazás

Ginkgo biloba levél kivonat: fogyasszunk 150-200 mg-ot naponta, 2-3 alkalommal Kapszula, tabletta, folyékony vagy friss és szárított növényi kivonat formájában beszerezhető.  Javasolt, hogy kezdjük 60 mg-gal az első napon, és fokozatosan emeljük a dózist, hogy elkerüljük az esetleges mellékhatásokat (pl. emésztési problémák, izgatottság). Csak akkor növeljük az adagot a napi 150 mg fölé, ha a fejfájás továbbra is fennáll.

Borsmenta esszenciális olaj

A borsmenta (Mentha piperita), e lágy szárú, évelő növény leveles szárát július elején, közvetlenül a virágzás előtt gyűjtik be, amikor is gyógyászati célokra szánják.  A borsmentaolajat vízgőz-desztillációval nyerik ki a növény föld feletti részéből. A borsmenta esszenciális olajának fő összetevője, több más hatóanyag (antioxidáns vegyületek úm. flavonoidok, tripterpének; csersav, keserűanyagok, cserzőanyagok stb.) mellett, a mentol. Jellegzetes illatáról hamar felismerhető, és számos területen felhasználható – köztük szerepel a fájdalomcsillapítás. Frissítő, nyugtató hatású is: mindezen tulajdonságai miatt jelentősen enyhítheti a fejfájást. 

Fotó: 123rf.com

Figyelmeztetés: az arra ézékeny személyeknél allergiás bőrreakciót válthat ki. Csecsemők és kiskorú (3 év alatti) gyermekek számára nem alkalmazható (pl. belélegzéskor légzési zavarok jelentkezhetnek)..

Alkalmazás
Keverék formájában: kávéskanálnyi vivőolajat (olíva/édes mandula/argán olajat) + 2 csepp borsmenta esszenciális olajat vegyítsünk össze. Masszírozzuk be vele a halántékot, nyakat és a homlokot. Tenziós fejfájás.(kétoldali tompa fájdalom) esetén különösen ajánlott.

Tisztán: szintén helyi alkalmazás ajánlott. Néhány csepp olajat ujjheggyel masszírozzunk a halántékba. 

Aromaterápia, belélegzés: a fáradtság okozta fejfájás enyhítésére pl. 5-10 csepp borsmenta olajat öntsünk az aromalámpába, és párologtassuk jó ideig. Vagy pár cseppet zsebkendőre téve lélegezzük be. A bormenta hatékonyan társítható pl. eukaliptusz, fenyő, levendula vagy teafaolaj illóolajokkal.

Fejfájást enyhítő fürdő: 3 csepp borsmenta olajat kevés mézzel vagy tejjel elkeverve adjunk a fürdővízhez.

Forrás: Galenus