A vénák rendellenességei a test különböző részein jelentkezhetnek. Az aranyér is egyfajta érproblémát takar, ami az életmód-változtatás mellett – különösen kezdeti fázisban – recept nélkül kapható gyógyszerekkel is kezelhető.
Van belső és külső aranyér is
Az aranyér a végbél, illetve a végbélnyílás falában található vénáknak a tágulata. Attól függően, hogy a csomószerű vénás tágulatok a végbélnyíláson belül vagy kívül helyezkednek el, belső és külső aranyér különíthető el.
Kenőcsök, kúpok
A kenőcsökben és végbélkúpokban általában többféle hatóanyag található.
- Ezek között jellemzően hámosító, bőrpuhító tulajdonságú anyagok (pl. A-vitaminban dús cápamájolaj, élesztősejt-kivonat, vazelin, cickafarkolaj), viszketést csökkentő és enyhe gyulladáscsökkentő hatással rendelkező komponensek (pl. mentol, cickafarkolaj), érösszehúzó és vérzéscsillapító (pl. efedrin), illetve helyi érzéstelenítő hatású szerek (pl. prokain, lidokain) fordulnak elő.
- A vérerek falára fejt ki kedvező hatást az egyes kenőcsökben jelen lévő kalcium-dobezilát. Sajátos hatásmechanizmussal rendelkeznek az elölt E. coli baktériumokat tartalmazó kenőcsök, végbélkúpok; amik a sebgyógyulás és a duzzanatok csökkentése szempontjából előnyös immunológiai reakciót váltanak ki az alkalmazás területén.
Naponta többször
A helyileg alkalmazandó, aranyér kezelésére szolgáló patikaszereket – terméktől függően – napi 1–3 alkalommal javasolt alkalmazni. Célszerű az alkalmazási időpontokat úgy megválasztani, hogy a napi alkalmazások közül egy mindenképpen az esti tisztálkodás (fürdő, ülőfürdő, zuhanyozás) után legyen.
- A szerek alkalmazása ritkán jár mellékhatásokkal, ilyen esetekben helyi érzékenységi reakció pl. égő érzés alakulhat ki.
- A kellemetlen, aranyeres panaszok enyhülésére pár nap elteltével lehet számítani. Amennyiben a készítmények 2-3 hetet meghaladó alkalmazása sem vezet érzékelhető javuláshoz, indokolt orvoshoz fordulni.
Tabletták
Elsőre talán furcsának tűnhet, de szájon át szedett szerekkel is orvosolható az aranyér. Sőt, ez a fajta kezelési mód a helyileg alkalmazott szerek (kenőcsök, kúpok) mellett is alkalmazható. A különféle tablettákban, filmtablettákban, kapszulákban található rutozid és aszkorbinsav (= C-vitamin), vagy diozmin és heszperidin – egymás hatását erősítve – csökkenti az erek áteresztőképességét, gátolja a vénák kitágulását, erősíti az érfalat és a környező kötőszövetet,- ily módon hasznos az aranyér okozta kellemetlenségek kezelésében. A rutoziddal, illetve diozminnal/heszperidinnel történő kezelések esetleges mellékhatásai általában enyhék, gyomor- és bélrendszeri kellemetlenségek, illetve érzékeny egyéneknél bőrkiütések formájában fordulhatnak elő. Amennyiben a gyógyszertárakban rutozidot tartalmazó szereket szeretne vásárolni, lényeges, hogy az egyéb szedett gyógyszereiről is tájékoztassa a gyógyszerészt, mivel bizonyos gyógyszerekkel való együttes alkalmazás csak ellenőrzés mellett lehetséges (pl. véralvadásgátlók, bizonyos antibiotikumok).
Dr. Budai Marianna PhD
és dr. Budai Lívia PhD
szakgyógyszerészek