Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés

0
14
Hajklimax: a változókori hajhullás nem betegség, csak figyelmeztetés
Fotó: freepik

A hajunk a testünk tükre. A változókor sok testi és lelki változással jár, amelyekből az egyik legszembetűnőbb a hajhullás. Hogy mi áll a hátterében, mit tehetünk ellene, és hogyan kezeljük, arra Dr. Lieber Andrea orvos- természetgyógyász-kozmetikus ad praktikus tanácsokat.

1. A hormonális egyensúly felborulása, különösen az ösztrogénszint csökkenése, közvetlenül hat a haj növekedési ciklusára. Az ösztrogén segít fenntartani a haj sűrűségét, így annak hiánya a haj ritkulásához és gyengüléséhez vezethet, amely a változókor alapvető tünete.

2. A változókorral járó hormonális ingadozások fokozhatják a stresszt, ami növeli a kortizol-szintet a szervezetben. A magas kortizolszint is hozzájárulhat a hajhulláshoz, mivel befolyásolja a haj növekedési ciklusát, lerövidíti a növekedési fázist, ezzel elősegítve a hajszálak idő előtti kihullását.

3.Bár a hajhullás gyakran a változókor velejárója, nem mindig ez az elsődleges ok. Számos más tényező is okozhatja, például tápanyaghiány, keringési probléma vagy stressz. Ezért érdemes alaposan kivizsgálni a problémát.

4. A megfelelő táplálkozás elengedhetetlen. Fogyasszunk olajos magvakat (dió, mandula, lenmag), leveles zöldségeket (spenót, articsóka), zsíros halakat (lazac, makréla) és kollagénben gazdag ételeket.

5. Az egészséges ételek mellett a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek is segítenek. A szelén és a cink támogatják a hajhagymák működését, a vas és a réz segítik az oxigénszállítást a fejbőrben. A D-vitamin a haj növekedési ciklusát támogatja, az Omega-3 és az Omega-7 hidratálják a fejbőrt és csökkentik a gyulladást.

6. A hajápolási rutin a változókorban kiemelten fontos. Kerüljük az agresszív samponokat, válasszunk hajerősítő formulákat, természetes összetevőkkel. Érdemes olyan, kifejezetten változókori hajhullásra kifejlesztett hajápoló termékcsaládot használni, amelyben sampon, balzsam, étrend-kiegészítő tabletta és szérum is található. Ez utóbbi a problémásabb területeket bemasszírozva fejti ki hatását. De ne mossuk túl gyakran a hajat, hogy megőrizzük természetes védőrétegét.

7. A változókori panaszokra való hajvitaminoknál keressük a jó biohasznosulású növényi forrásból származó összetevőket. A patikában kapható étrend-kiegészítőknél érdemes megnézni, hogy milyen hatóanyagokat tartalmaznak. Az 50 év feletti nőknél a wakame alga és a borágóolaj két fontos, speciális összetevő. Az előbbi segítik a fejbőr vérkeringését és támogatja a hajhagymák működését, a borágóolaj pedig csökkenti a fejbőr gyulladását. A rézzel és a cinkkel együtt fejtik ki a legteljesebb hatásukat.

8. A test és a lélek harmóniája, valamint a hajhullás csökkentése érdekében érdemes stresszkezelő technikákat bevezetni, úgy mint a jóga, pilates vagy Aviva torna, meditáció és légzőgyakorlatok. Mindezek mellett pedig elengedhetetlen a minőségi alvás és megfelelő pihenés.

9. Ha a hajhullás súlyos vagy hosszan tart, mindenképpen forduljunk szakemberhez. Bizonyos vizsgálatok segítenek a folyamat hátterét megérteni: teljes vérkép (vas, cink, szelén, pajzsmirigy-hormonok érintésével), nőgyógyászati hormonvizsgálatok, csontsűrűség-vizsgálat, stb.

10. Legyünk türelmesek. A haj regenerálódása időbe telik. A hajápoló termékek és étrend-kiegészítők hatása 4-8 hét alatt kezd megmutatkozni, de érdemes hosszú távon alkalmazni ezeket a tartós eredményhez.

Forrás: RÉV Kult