Házi patika felülvizsgálata

0
98
Házi patika felülvizsgálata
Fotó: olyapylypenko © 123RF.com

Ilyenkor, év elején célszerű felülvizsgálni az otthon tartott gyógyszereket, kötszereket.

Betegség, rosszullét, háztartási baleset bármikor bekövetkezhet, ezért kell, hogy mindig legyenek otthon alapvető gyógyszerek, amiket szükséges esetekben alkalmazni lehet.
Ezért a házi patika fontos, és rendben tartása, rendszeres felülvizsgálata is lényeges.
A lejárt gyógyszereket vissza kell vinni a gyógyszertárba.
Az elhasznált, kifogyott készítmények pótlásáról pedig gondoskodni kell.
A házi patika alapszabálya: a megfelelő gyógyszereket a megfelelő helyen kell tárolni.
Minden esetben követni kell a gyógyszeresdobozokon feltüntetett tárolási előírásokat.
Száraz, hűvös, fénytől védett hely a megfelelő, ezért a fürdőszoba vagy a konyha a legrosszabb választás. Kerülendő a fűtőtesthez vagy ablakhoz közeli elhelyezés is. Nem előírásszerű tárolás esetén a szemmel látható változások mellett (pl. tabletták felpuhulása, színbeli változása) szemmel nem látható változások is történnek, jelentős veszélyt hordozva magukban. A párás, meleg levegő, az erős fény a gyógyszerek hatóanyagainak a bomlását okozhatják: a hatóanyag bomlása egészségkárosító lehet.
Lényeges tudni, hogy a lejárati idő csak előírásszerű tárolás esetén érvényes. A gyógyszereket gyermekek által el nem érhető helyen kell tartani!
A hűtőszekrényben tartandó készítményeket (pl. egyes kúpok, szemcseppek) az élelmiszerektől elkülönítve, lehetőleg lezárt dobozban kell tárolni.
A házi patika összeállításánál figyelembe kell venni azt, hogy milyen betegségek, tünetek orvoslására alkalmas gyógyszert kell otthon tartani, és ki(k)nek lehet szükségük arra a gyógyszerre. Nem mindegy, hogy hány éves, milyen alapbetegséggel küzd, milyen egyéb gyógyszereket szed, netán várandós kismama-e a házi patikát használó családtag.
Mindenkinek lehet szüksége fájdalomcsillapítóra, de a kisgyermekkor, a várandósság, a meglévő gyomorfekély vagy refluxbetegség, máj- vagy vesebetegség okán, esetleges gyógyszerérzékenység alapján mindenkinek más-más hatóanyag, más-más erősségben szükséges. Ebből következik, hogy a házi patika összeállításában a háziorvosra és a gyógyszerészre kell támaszkodni. Tudni kell, hogy melyik gyógyszer kinek, milyen problémájára, milyen dózisokban (mennyi tabletta, napi hány alkalommal stb.) alkalmazható.
A házi patika nem olyan „egységcsomag”, amit a szomszédtól el lehet kérni, és aztán visszaadni neki, ha már nincs rá szükség. Személyre szabott – azaz életkorra, egészségi állapotra, egyéb szedett gyógyszerekre stb. is tekintettel lévő gyógyszercsomagra mindenkinek szüksége van.

Mit tartalmazzon a házi patika?

A rendszeresen szedett – esetleg vényre kapható – gyógyszerek mellett a következő, recept nélkül is megvásárolható készítményeket ajánlott a házi patika dobozában tartani:

  • Fájdalom- és lázcsillapító szerként leggyakrabban paracetamol, acetil-szalicilsav vagy ibuprofén hatóanyag választható.
    Figyelembe kell venni számos szempontot, többek között, hogy hány éves a kezelendő beteg, fokozott gyomorsavtermelés vagy refluxbetegség előfordul-e nála, májkárosodás, vesekárosodás, alkoholizmus, terhesség, szoptatás esete fennáll-e.
  • Görcsoldóként általában a simaizmok görcseit oldó drotaverin javasolható; menstruációs görcs oldására a fájdalomcsillapító hatású ibuprofénnel kombinációban is megvásárolható.
  • Hasmenés kezelésére elsőként aktív szenet lehet alkalmazni, ami a bélcsatornában jelen lévő toxinokat, vírusokat stb. a felületén képes megkötni. Hasonlóképpen megkötő hatással rendelkeznek a kaolint tartalmazó szerek, amikben bélfertőtlenítő hatóanyagok, pl. bázisos bizmut-gallát is megtalálható. Erős hasfogók a loperamidtartalmú készítmények, de csak 12 éves kor felett ajánlottak. Csecsemők hasmenése esetén elsősorban a só és elektrolit pótlására kell hangsúlyt fektetni.
  • Székrekedés kezelésére a szirupot kedvelők számára laktulóz hatóanyagú szerek, a tablettát szívesebben alkalmazók számára pedig szennakivonatot tartalmazó tabletták javasoltak. Emellett pikoszulfát-tartalmú, könnyen adagolható cseppek, glicerines végbélkúpok is megtalálhatók a patikák polcain.
  • Gyomorégés ellen savkötőket (kalcium-, ill. magnézium-karbonát, magnézium-oxid, alumínium-hidroxid), ill. a gyomor sósavtermelését visszaszorító hatóanyagú (famotidin, pantoprazol) tablettákat lehet kipróbálni.
  • Puffadás kezelésére dimetikon-vagy szimetikontartalmú gyógyszert lehet vásárolni. Amennyiben a puffadás gyomorégéssel jár együtt, kombinációs készítmények is beszerezhetők.
  • Hányinger, hányás kezelésére dimenhidrinát hatóanyag lehet alkalmas, és B 6 -vitamin is bevehető.
  • Allergiás panaszokra tünetektől függően vásárolhatók érösszehúzó hatóanyagú (xilometazolin, oximetazolin) orrcseppek vagy orrspray, szemkönnyezést csillapító (nátrium-kromoglikát) szemcseppek. A szájon át szedendő tabletták az allergia komplex tünetegyüttesének a kezelésére alkalmasak. loratadin, fexofenadin és cetirizin hatóanyagú tabletták széles skálájából lehet válogatni. Allergiás bőrpanaszokra dimetinden-tartalmú gél használható.
  • Torokfájás kezelésére alkalmas szerként leginkább a szopogatós tabletták terjedtek el, amik fertőtlenítő és helyi érzéstelenítő hatással rendelkeznek.
  • Fogászati kezelések után, ínygyulladás esetén klórhexidin-tartalmú szájöblögetők javasoltak, azonban illóolajos, mentolos készítményeket is lehet választani.
  • Megfázás tüneteit enyhítő gyógyszerként leginkább pezsgőtabletták, tabletták és forróital-porok élnek a köztudatban. Ezek láz- és fájdalomcsillapító hatóanyagot (paracetamol, acetilszalicilsav), érösszehúzó komponenst (fenilefrin), allergiaellenes hatóanyagot (feniramin), köptetőt (terpin-hidrát) és C-vitamint tartalmaznak.
  • Köhögéscsillapító készítmény a száraz köhögés csillapítására szolgál.
  • Köptetők a köpetürítéssel járó köhögés esetén funkcionálnak nyákoldóként.
  • Fényvédőkre nyaralástól függetlenül kell gondolni minden nyáron. (Illetve síelések alkalmával is jelentős a hó által visszavert ultraibolya fény mennyisége.) Különböző erősségű fényvédelemmel, ennek megfelelően különféle faktorszámmal (SPF) rendelkező termékek széles palettájából lehet választani. Mivel a termékek lejárati ideje viszonylag rövid, minden szezonban ajánlott friss terméket beszerezni.
  • Bőrégés (kisebb háztartási balesetekre, pl. vasaló okozta), ill. napégés tüneteit enyhítő
  • készítményként hűsítő, pantenoltartalmú habokat ajánlott otthon tartani.
  • Rovarriasztó stift, spray, tapasz egyaránt megfelelő a szúnyogok és/vagy kullancsok – terméktől függően – bizonyos ideig (pl. 4-6 óra) történő távol tartására.
  • Rovar- vagy egyéb csípés (pl. szúnyog, méh, darázs, bögöly, hangya, medúza) okozta viszketés kezelésére szolgáló szerek között hűsítő hatóanyagú stiftek, ill. az évtizedek óta ismert és használt cink-oxidos, bórsavas szuszpenzió található.
  • Kullancseltávolító csipesz/kanál; mivel kullancscsípés esetén a kullancs minél előbbi eltávolítása kötelező!
  • Sebek, rándulások ellátásához szükséges fertőtlenítőszerek, eszközök, (ragtapaszok, steril vágott mull-lapok, különböző méretű mullpólyák, rugalmas pólya, pólyarögzítő kapocs, olló), gyógyszerek. A povidon-jód tartalmú fertőtlenítő készítmények a sebbe is bekerülhetnek, azt nem csípik.
  • Lázmérő téren már nagy a választék a különböző típusok között.
  • Termosz-zsák (fagyasztható, melegíthető géllel, zselével töltött): lehűtve zúzódások, fogfájás kezelésére használható, felmelegítve és hasra helyezve a menstruációs görcsöket, vagy fülre téve a fülfájást enyhíti.

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. január