Ma már köztudott, hogy a rendszeres dohányzás súlyosan károsítja a szervezetünket, többek között szív- és érrendszeri megbetegedéseket, tüdőrákot, szájüregi rákot is okoz. A női szervezetben azonban a cigarettázás különösen negatív hatással van a hormonrendszerre, a várandóság állapotára és az öregedési folyamatokra is.
A hormonrendszerben bekövetkező változások miatt erősebbek a menstruációs fájdalmak, korábban jelentkezik a menopauza, illetve az ezzel járó csontsűrűség csökkenés is erősebb lesz. A rendszeres dohányzás a méhnyakrák és az emlőrák kialakulásáért is felelőssé tehető a legújabb kutatások szerint.
A magzatokra különösen veszélyes a dohányfüst
A dohányos nők mintegy ötöde folytatja a cigarettázást a várandóssága idején. A babavárás alatt az anya minden szál elszívott cigarettával károsítja magzatát, ennek következtében nagyobb valószínűséggel fordul elő méhen kívüli terhesség, vetélés, kis súlyú, koraszülött csecsemő születése. Ezek az anyák kockáztatják, hogy gyermekük alacsonyabb intelligencia szinttel, légzési vagy pajzsmirigy problémákkal, de mindenképpen passzív dohányosként jön világra.
A dohányzás öregíti a nőket
A dohányzó nők 2-3 évvel látszanak idősebbnek tényleges életkoruknál, napi egy doboz cigaretta elszívásával a bőr 10 évvel látszik öregebbnek. A leszokás azonnal megmutatkozik az arcbőr állapotán, a ráncok kisimulnak, a bőr színe szinte azonnal élénkebb és frissebb lesz.
Speciális és ingyenes leszokást segítő program
Egy éve annak, hogy az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központot hozott létre. A Központban működő call center ingyenesen hívható zöld számán keresztül képzett pszichológusok és szakorvosok speciális programmal segítenek leszokni a dohányzásról.
A Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ ingyenesen hívható zöld száma: 06-80-44-20-44 |
Planbmedia