vHiszen a téli hideg, gyakran rekord mennyiségű csapadék és alacsony hőmérséklet, különböző módokon, „elbánhatnak” a szervezetünkkel.
A hideg, nedves idő növelheti az asztmás rohamok esélyét
A nedvesség felerősíti az alacsony hőmérséklettel összefüggő veszélyeket. Igaz ez az infarktusra, de az asztmára is, amely a hideg levegő belégzésekor rohamszerű lehet. (Az asztmásoknak azonban a zárt téri nedvesség is rosszat tesz, mert elősegíti az atkák és penészgombák elszaporodását, amire sok ilyen beteg is allergiás.) Emellett a hosszabb ideig való kinttartózkodás a hidegben akár bronchospasmust is kiválthat (mely légzőszervi megbetegedés a hörgők légzést akadályozó elzáródásával jár).
Hogyan védekezzünk?
- Mindig orron át lélegezzünk hideg időben, különösen mozgás, sportolás közben. Az ilyen légzési mód szerepe abban áll, hogy felmelegítse a levegőt, mielőtt az a légcsőbe és a tüdőbe ér, és kiszűrje a szennyező anyagokat.
- Szabaduljunk meg az atkáktól, melyek megbújnak a több hónapra a szekrényben elraktározott, téli ruhákban. Használat előtt tisztíttassuk ki 60 °C fölött, vagy szárazon, ha a ruhadarabok nem bírják a magas hőfokot.
Fagyos időben megjelenhet a Raynaud-kór
Téli időben a hideg kéz és láb normális jelenség. Hiszen ezen testrészeinket kevés zsír borítja, mely megvédené a hideg ellen. Amikor sokat tartózkodunk a szabadban, ennek az a következménye, hogy a kis artériák a kéz- és lábujjakban erőteljesen összehúzódnak. Ez lehetővé teszi a hőveszteség korlátozását, és a szervezet megfelelő hőmérsékletének megőrzését. Egyes személyeknél (általában fiatal nőknél) azonban ez a jelenség fokozódhat, és hideg hatására kifejlődhet, akár rohamszerűen is, az ún. Raynaud-kór. Ilyen esetekben az érszűkület túlzott mértékben és könnyebben jelentkezik. Amikor a vér nem cirkulál kellőképpen, a kéz ujjai, a lábujjak, az orr, a fülcimpa elfehéredik, elzsibbad, fájdalmassá válik, majd elkékül, esetleg bizsereg.
Hogyan védekezzünk?
- Hidegben mindig viseljünk kesztyűt, és ha szükséges, dupla zoknit.
- A hidegről visszatérve az elgémberedett ujjak bemártása langyos (nem meleg!) vízbe lerövidíti a krízist.
- Szükség esetén forduljunk orvoshoz! A szakember felírhat olyan gyógyszert, mely megkönnyíti a kis artériák tágulását.
Szép csendes, téli időben fokozottan óvakodjunk a légszennyeződéstől!
Télen, nyugodt, szélcsendes időben előállhat a „hőmérséklet inverziója” (fordított rétegződése a légkörben). Mivel a talaj mentén hidegebb a levegő, ilyenkor egy helyben áll, megülepedik, minden szennyező anyagával együtt. A felszín hőmérsékleti inverziója esetén a reggeli köd csak lassan oszlik fel, és a szmog, az autók kipufogó gáza jobban veszélyezteti a szív- és légzési betegségekben szenvedők állapotát. Télen a belső térben lévő légszennyeződés is jobban fenyeget. Ezért legyünk körültekintőek: rendszeresen szellőztessünk a lakásban, munkahelyen – még a legnagyobb hidegben is. Ne tömjük be a nyílászárókat, ellenőriztessük a gázfűtést és a vezetékeket az esetleges szén-monoxid-mérgezés elkerülésére.
Galenus