Elérkeztünk „fiatalító” programunk befejező részéhez.
Az egyhetes program első két részét olvashatja:
https://www.patikamagazin.hu/cikk/index/18033/jo-formaban-fiatalosan-minel-tovabb-1resz.html
https://www.patikamagazin.hu/cikk/index/18031/jo-formaban-fiatalosan-minel-tovabb-3resz.html
PÉNTEK
08.30 Turmixoljunk!
Egy hasznos turmix-recept: 1 natúr joghurt, 1 kivi és 1 banán feldarabolva; mindehhez adjuk hozzá egy fél gránátalma magvát.
- Miért öregedésgátló hatású az ilyen összetételű turmix?
A gránátalma erőteljes antioxidáns: bővelkedik polifenolokban (növényekben található, természetes, szerves vegyületek), C- és A-vitaminban. Hozzájárul ahhoz, hogy jó egészségi állapotban maradjunk, csökkenti az LDL (káros koleszterin) szintjét, illetve növeli a HDL( hasznos koleszterin) mértékét, így a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is részt vesz. A banán és a kivi is gazdag antioxidánsokban, C- és E-vitaminban, káliumban (rugalmassá teszi a bőrt) és rostokban (jót tesz az emésztésnek, hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez).
10.00 Legyünk mosolygósak!
Ebből nemcsak mi profitálhatunk, hanem a környezetünkben lévők is, vagy akikkel épp csak találkozunk a nap folyamán, és mosollyal köszöntjük őket.
- Miért „fiatalít”?
Egy mosoly, még ha kissé „tudatos” is, endorfint (boldogsághormont) szabadít fel. Jobb lesz a közérzetünk, és könnyebben vesszük fel a harcot a stresszel szemben. Amellett az arcizmokat is „tornáztatjuk” vele: amikor felfelé húzzuk a szájunk szélét (mely egyébként hajlamos lefelé görbülni), stimuláljuk az arcizmokat – ami a ráncképződés ellen hat.
13.00 Édesség helyett fogyasszunk kéksajtot!
Ebéd után, desszert helyett iktassunk be egy-két, vékony szelet kéksajtot (pld. rokfortot)!
- Miért hasznos az öregedési folyamat lassításában?
Többek közt egy nemrégiben készült, angol egyetemi tanulmány szerint a kéksajt fogyasztása azért is hasznos, mert ez a sajtféleség gyulladásgátló tulajdonságú (az emésztőrendszerben fejti ki leginkább a hatását), enyhíti az öregedés bizonyos jeleit, és hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
19.00 Este egy jó pohár vörös bor…
Vége a hétnek, „elengedhetjük” kicsit magunkat estefelé, egy-két deciliter vörösbor mellett.
- A vörösbor miért hasznos?
Borban az egészség: megfigyelték, hogy a franciáknál, magas zsírtartalmú konyhájuk ellenére, jóval ritkábban fordulnak elő a szív- és érrendszeri betegségek, mint más országokban. Ezt kiváló vörösboraik fogyasztására vezették vissza. A piros szőlőből készült, jó minőségű borfajták ugyanis gazdagok az egyik antioxidáns vegyületben, a rezveratrolban, továbbá flavonoidokat is tartalmaznak. A rezveratrol jelentősen csökkenti a szívinfarktus miatt kialakuló szívizom-károsodások kockázatát. De ügyeljünk a mennyiségre! Két poháron túl ellentétes a hatás: a túlzott mennyiségű borfogyasztás felgyorsítja az öregedési folyamatot, rongálja az agysejteket, és számos más betegséget okozhat.
21.00 Menjünk moziba!
Ez alkalommal ne szinkronizált, hanem eredeti nyelven beszélő, vagy feliratos filmet válasszunk!
- Miért gátolja ez a fajta időtöltés az öregedési folyamatot?
Az évek múlásával kognitív (gondolkodáson alapuló) képességeink gyengülnek. Egy hatékony megoldás e jelenség megfékezésére az intellektuális tevékenységek fokozott gyakorlása. Időről időre ki kell lépni az ún „komfort zónánkból”, abból a gondolkodási és viselkedés-formából (kényelmi állapotból), mely semmi újat nem hoz. Ezt megtehetjük pld. az említett, gondolkodásunkat igénybe vevő filmek nézésével, de újfajta olvasmányokkal, vagy elmés játékokkal, keresztrejtvény-fejtéssel is. Ezek a „gyakorlatok” mérsékelt stressz alá vetik az agyat, szervezetünk ezért „rákényszerül”, hogy helyreállítsa az ilyen stressz okozta, enyhe sejtkárosodásokat, és egyúttal a kor előrehaladtával keletkezett károkat is.
23.30 Szépségápoló szer – hűtve
Ha sminkelni szoktunk, egy ötlet hozzá: ne felejtsük el este betenni a szemkontúr festéket (zselét, tust) a hűtőbe!
- Miért hatásos másnap?
A hideg rendszerint optimálissá teszi e termék hatását a szemkarikák ellen. A szem körüli bőr különösen érzékeny. Amikor fáradt ez a bőrtájék, tekintetünk elárulja az idő múlását, kiemelve a szem alatti táskákat, karikákat, ráncokat. Ezért a szem és környéke mindennap speciális ápolásra (pld. szemránckrém használatára) szorul. És csak azután jöhet az ajánlottan hűtött szemfesték…
SZOMBAT
9.00 Vitamindús reggeli
Reggelizzünk müzlit, és adjunk hozzá áfonyát!
- Miért hasznos?
A vörös áfonya rendkívül gazdag antioxidánsokban (ezek: antocianidinek, tanninok), A-, C-, D-vitaminokban és vasban. Magas a csersav- és foszfortartalma is, ami vértisztító hatású. A vörösborhoz és a szőlőléhez hasonlóan rezveratrolt és számos flavonoidot tartalmaz. Hatóanyagai védik a húgyrendszert és az agysejteket, jót tesznek a szívnek. Helyettesíthetjük goji-bogyóval is, mely többek közt gazdag bétakarotinban, ami miatt öregedésgátló hatása garantált.
09.30 Vegyük fel a sportcipőt!
Álljunk készen a megszokott, szombat reggeli sportgyakorlásra!
- Miért öregedésgátló hatású?
Legalább két-három óra sportolás, hetente 2-3 alkalomra elosztva: megtarthatjuk, ill. növelhetjük vele az izomtömeget, elősegíthetjük a csonttömeg fenntartását, és fiatalon tartjuk általa a szívet és az agyat.
15.00 Shoppingolás
Jól tesszük, ha a divatban jártas barátnőnkkel – aki mindig hasznos tanácsokat ad – járjuk egy kicsit az üzleteket (amire hét közben úgysem érnénk rá).
- Miért „fiatalít”?
Megtanulni, hogyan öltözködjünk, és helyesen ítéljük meg a külsőnket, gyümölcsöző befektetés a jövőre nézve. Egyes öltözködési stílusok ugyanis öregítenek, mások fiatalítanak.
19. 30 Vacsora egy kellemes étteremben
Válasszunk ki egy hangulatos éttermet, és kettesben a kedvesünkkel, vagy társaságban fogyasszunk el egy frissítő, egészséges menüt. Ez alkalommal próbáljuk ki a „tenger gyümölcseit”!
- Miért egészséges és öregedésgátló hatású?
A tenger gyümölcsei: rákfélék (például garnélarák, tarisznyarák, homár, languszta) vagy puhatestűek (pld. osztriga, kagylófélék, polipok, tintahal) hazánkban kevéssé elfogadottak, pedig magas tápértékűek és nagyon ízletesen elkészíthetők, az egészséges táplálkozáshoz hozzátartoznának. Gyorsfagyasztott állapotban, vagy specialitásokat kínáló étteremben azért könnyen hozzájuthatunk. Vegyük példának – a jelenlegi vacsorához – az ismert kagylót, az osztrigát, mely gazdag két fontos antioxidánsban, szeléniumban és cinkben. A szelén amellett úgy méregtelenít, hogy megszabadítja a szervezetet azoktól a méreganyagoktól, melyek felerősítik az idő múlásának jeleit. Csökkenti (ha sajnos dohányzunk) a cigaretta és az alkohol káros hatásait is. A cink elősegíti a sejtek megújulását, helyreállítja a korral járó bőrhibákat,
22.00 Szerelmes éjszaka
Lehet, hogy az osztriga afrodiziákum is egyúttal? Mindenesetre, hazatérve az étteremből, töltsünk el egy szerelmes éjszakát a párunkkal!
- Miért fiatalít?
A szerelmeskedés hozzájárul a stressz elleni harchoz, mert endorfint (boldogsághormont) szabadít fel. Az ösztrogén (nemi) hormon szintje emelkedik, fokozza a sejtek vérellátását, és a kollagén termelődését. Az eredmény: szebb, rugalmasabb bőr. Az orgazmus a DHEA –t, a dehidroepiandroszteron nevű szteroidhormont szabadítja fel, amely segíti a szövetek regenerálódását. Antidepresszánsként is hat a szervezetben, és persze jobb lesz tőle a közérzetünk…
VASÁRNAP
10.00 Készítsünk szépségmaszkot!
Egy tálban keverjünk össze 1 leveseskanál folyékony mézet,½ leveseskanál barackmag-olajat 5 csepp esszenciális rozmaringolajjal. Ezt a masszát kenjük fel az arcra, kihagyva a szem és a száj környékét. Várjunk 20 percet, majd bőven öblítsünk vízzel.
- Miért öregedésgátló hatású?
Az említett olajok ránctalanító hatásúak, mézzel összekeverve még hatékonyabbak. A bőr feszesebbé tétele érdekében helyettesíthetők pacsuli növény-, szantálfa- vagy rózsafa-olajjal. A Marokkóból származó argán, a pézsma-rózsa, vagy az avokádó növényi olajok is felhasználhatók e célra, mert lassítják a bőrsejtek öregedését.
11.00 Színes gyümölcsök vásárlása
Gyűjtsük be a szezonnak megfelelő, különböző színes zöldséget-gyümölcsöt: paradicsomot, paprikát, sárgarépát, barackot, áfonyát, epret… amit kínálnak a termelők a vasárnapi piacon.
- Miért hasznosak a színük miatt?
A gyümölcsök-zöldségek színe gyakran felfedi tartalmukat, a tápanyagokat, melyeket magukba zárnak. A narancsos színűek pld. gazdagok béta karotinban; a vörösek likopinban; az ibolyaszínűek anthocyaninban – mind kitűnő antioxidáns. Gondoljunk arra, hogy legalább 3 különböző színűt fogyasszunk egyszerre!
12.30 Gyümölcssaláta desszertnek
Elkészítéskor ügyeljünk arra, hogy a lehető legvékonyabban hámozzunk – amikor szükséges.
- Hogyan fogyasszuk?
Az igaz, hogy ha nem biotermékekről van szó, hámozzunk bátrabban, mert a héjon található a növényvédő szer-maradék legnagyobb része. Más esetben viszont többet ér vékonyan hámozni, mert a vitaminok a gyümölcsök-zöldségek felületén, a héj alatt koncentrálódnak. Márpedig a vitaminoknak köszönhető többek közt a szép, kevéssé ráncosodó bőr!
14.30 Jussunk több oxigénhez a szabadban!
Egy kellemes vasárnapi ebéd után nincs is annál hasznosabb, mint egy nagy sétát tenni, a jó emésztés érdekében. Például egy közeli erdőben…
- Miért fiatalít?
A gyaloglás javítja a légzési kapacitást, és segít megőrizni az izmok rugalmasságát. Emellett a séta egy erdőben, hegyen-völgyön át, esetleg tenger- vagy tóparton lehetővé teszi a negatív ionokkal (oxigén atomokkal) való feltöltődést – tökéletes a szervezet megtisztulásához! Az ideális az lenne, ha mindennap tennénk egy 40 perces sétát a friss levegőn.
20.00 Omega (többszörösen telítetlen) zsírsavak a menüben
A vasárnap esti vacsora salátájának ízesítéséhez váltogassuk a növényi olajokat. Ez alkalommal tegyünk a zöldségekre colza- és olíva-olajat.
- Miért öregedésgátló hatásúak?
Egyes olajok omega-3 zsírsav-tartalma elősegíti a sejtek harmonikus működését, nevezetesen a szívét és az agyét. Javítja a bőr hidratációját, így hozzájárul szépsége megőrzéséhez. Előnyben részesítendő többek közt a colza- és dió-olaj (ómega-3 tartalom miatt), az olívia-olaj (gazdag ómega-9 zsírsavban, polifenolokban). A szűz olajok több antioxidánst tartalmaznak.
23.00 Biztosítsuk a jó alvást!
Ahhoz, hogy jól aludjunk, és ne aggódjunk a hétfői nap problémái miatt már este, tegyünk a párnánkra néhány csepp esszenciális levendula olajat.
- Miért hasznos?
Mert relaxáló hatású. Utána, ha jól alszunk, ellazulnak az izmaink, enyhül bennünk a feszültség. A jó alvás megőrzése tehát fontos befektetés a jövőnkre nézve is! Jó tanácsok: kb. 18 C fokos hálószobára törekedjünk, és alkalmazzunk aromaterápiát lefekvés előtt – könnyebben fog menni az elalvás.
4 jó tanács, hogy az élet jó oldalát lássuk – FIATALÍT!
Az optimista emberek tovább élnek, és jobb egészségben, mint mások. Erre a megállapításra jutottak többek közt a hollandiai Maastrichti Egyetem kutatói egyik tanulmányukban. Néhány ötlet ahhoz, hogy rózsaszínben lássuk a világot:
- Tegyük viszonylagossá a mindennapi élet kisebb-nagyobb gondjait. Végül rájövünk, hogy nem is olyan súlyos a helyzet! Éppen csak része a mindennapoknak…
- Kérjünk segítséget másoktól, ahelyett, hogy egyedül tépelődnénk egy probléma megoldásán.
- Koncentráljunk a jelen kellemes pillanataira. Ne gondoljunk folyton arra, milyen negatív eseményeket tartogathat számunkra a jövő.
- Engedjük el magunkat időről időre, ne törekedjünk arra, hogy minden helyzetet uralni tudjunk. Semmi nem biztos az életben, csak tegyünk meg minden tőlünk telhetőt, és bizakodjunk benne, hogy minden bajunk meg fog oldódni..
Az igazmindás lenne a hosszú élet titka?
Ausztrál kutatók azt kérték önkéntesek egy csoportjától, hogy pár hónapon át ne folyamodjanak hazugsághoz az élet semmilyen területén. Ennek nyomán azt állapították meg, hogy már 10 héten belül az érintettek úgy látták, egészségi állapotuk javul (vérnyomásuk csökken, kevesebbet fáj a fejük stb.), jobban érzik magukat. A kutatásból levonható, hogy az őszinteség lehetővé teszi a nyugodtabb és emiatt hosszabb életet. Persze, ez csak az egyik tényezője lehet az áhított célnak – az egészséges életmód mellett.
A bőr öregedése ellen
- Gondosan tisztítsuk le az arcunkat reggel és este arctejjel, sminkeltávolító géllel, bőrtípusunk szerint, és akkor is, ha nem sminkeltünk napközben. Aztán alaposan öblítsük le az arcunkat bő vízzel.
- Lágyan paskolva masszírozzuk az arcot ujjheggyel, amikor felvisszük az (esti vagy nappali) arcápoló krémet. Majd könnyedén csipkedjük az arcbőrt az orcán és az állkapocs vonalában, hogy élénkítsük a vérkeringést.
- Hidratáljuk a bőrünket – a testet, az arccal együtt, mindennap krémmel, bőrápoló tejjel gondozva. Használhatunk speciális, öregedésgátló készítményeket is, de ne váltogassuk őket túl gyakran! Az aktív összetevők fokozásával, ill. megváltoztatásával azt kockáztatjuk, hogy elfárad a bőr, és ellenkező hatást érünk el vele.
Galenus