Gyönyörű nyári időnk van, de érezzük, túl nagy a meleg… Hogyan maradjunk frissek és nettek egész napon át, amikor a hőmérő higanyszála egyre csak felfelé kúszik? Íme néhány ötlet ahhoz, miképp győzzük le a magas hőmérséklet okozta – testi higiénénket érintő – nehézségeket.
Frissítő zuhany háromszor naponta
Ha tenger, tó, folyó közelében vagyunk, elég csak belecsobbannunk a vízbe, és máris úgy érezzük, nincs is olyan hőség! De a városban két-három friss vizes tusolás naponta – reggel, aztán ha tehetjük, délben, és este – pótolni tudja a fürdőzést a hőségérzet csökkentése szempontjából is. Az igaz, hogy nem túl környezetvédő megoldás… Viszont a legjobb eszköze annak, hogy frissnek érezzük magunkat egy teljes napon át. Egy déligyümölcs, menta illatú, vagy gyömbér alapú géllel/tusfürdővel élénkítve magunkat a jó közérzet biztosított. Elűzzük vele a fáradtságot, a felgyülemlett feszültséget, és ha még hidratáló glicerint, vagy kókuszolajat is tartalmaz a készítmény, a selymes bőr garantált!
Hogyan védekezzünk, ha izzad a fejbőr?
Amikor beüt a meleg, akár a városban vagyunk, akár vidéken, vagy strandon, a fejbőrünk erősebben izzad, mint normál hőmérsékleti viszonyok között. És ez a fajta verejtékezés még csak fokozódik, ha napvédő kalapot teszünk a fejünkre. Száraz haj esetén ugyan enyhébbek a következmények, normál vagy zsíros hajnál azonban az izzadás negatív hatása sokkal jelentősebb. A frizura nem marad meg, a hajgyökér és a hajszálak hamarabb elpiszkolódnak, töredeznek… Hajunk azután fakóvá és zsírossá válik, hiába mossuk sűrűn. Rendkívül erős izzadáskor a fejbőr viszket is. Ne hagyjuk annyiban a dolgot – késedelem nélkül tegyünk ellene! Mégpedig speciális sampon használatával, mely nemcsak tisztítja, hanem rendbe hozza és nyugtatja a hajat-hajas fejbőrt. Számos közülük antibakteriális és irritáció ellenes hatást is kifejt, „karbantartja” a hajat. A cedrát tartalmú sampon ilyenkor különösen ajánlott, mert energizáló hatású, visszaadja a haj tartását.
Masszázs a lábnak
Nagy meleg, trappolás, lassuló vérkeringés… A láb könnyen megtagad, nehézzé válik, és olykor fáj is. Ne várjuk meg hát, míg a bokánk a duplájára dagad! Reggeltől kezdve alkalmazzunk a bokától a combig nehéz láb elleni kezelést. Napközben igyunk célzottan keringésjavító italt (teát) és rendszeresen permetezzünk a lábunkra, alulról felfelé haladva, pld. mentol, kámfor, vörös szőlőszem- és indiai vadgesztenye-kivonat, vagy árnika tartalmú lábfrissítő spray-t. A körömvirág, articsóka vagy zöld kávé kivonatot tartalmazó keverék pedig nyugtatja a lábat. A vértolulást, vénás problémákat enyhítő masszázsra pedig a következő módszer ajánlott: helyezzük a kezünket, laposan lefektetett ujjakkal, a lábunk elülső részére. Szorítsunk, majd lazítsunk az ujjainkkal a bőrön, fokozatosan, végighaladva az egész lábon. Ezáltal javítjuk a mikrocirkulációt, a vénás- és nyirokkeringést. Ezt a szorító-lazító mozgást ismételjük meg többször a bokától a térdig. Azután jöhet az ún. drenázs masszázs a láb hátulsó részén, mely segíti a szövetközi pangó folyadék kiürülését, miáltal szűnik a fáradtláb-érzet.
Hűsítő folyadék az arcra
Ahhoz, hogy megőrizzük a tiszta arcbőrt, használjunk könnyű, hidratáló (bio)kozmetikumot – amint a hőmérséklet meghaladja a 20 C fokot. Ha sminkeljük az arcunkat, akkor is folyékony állagú arcszínezőt válasszunk krém helyett. Vegyes, vagy zsíros bőr esetén ez a kozmetikum adjon matt bőrszínt, hiszen az izzadás elősegíti a faggyútúltermelést a bőrön. Emiatt fennáll a kockázata annak, hogy délutánra fénylő lesz az arcbőrünk, a sminket nem tartja. Ha olyan meleg van, hogy szükségünk van arcunk felfrissítésére, elég, ha termálvizet vagy virágvizet (pld. rózsavizet, levendulavizet) permetezünk rá, amit előzőleg lehűtöttünk. Hagyjuk beivódni a bőrbe, majd lágyan itassuk fel a maradékot papírzsebkendővel.
A mattító folyadék jellemzői: nem zsíros, hidratáló, és pld. alga-kivonatának köszönhetően mattít, valamint tisztítja a pórusokat, Érzékeny bőrre ajánlott lótuszvirág-kivonatot tartalmazó arcápoló, mely hidratálja, frissíti és bársonyossá, puhává varázsolja a bőrt.
A megfelelő dezodor kiválasztása
Szeretnénk, ha hatékony lenne egész nap, potenciálisan veszélyes anyagok nélkül, ezért az alumíniummentes dezodor alapkövetelmény. Reggel, a tusolás után száraz és lehetőleg szőrtelenített bőrre alkalmazzuk, mert a szőrszálak elősegítik a baktériumok elszaporodását, ami többek közt rossz szagot okoz. Emellett nyáron járjunk minél rövidebb ujjú, pamut anyagból készült ruhában, mert a műszálas anyagok elősegítik az izzadást.
Érzékeny bőrre ajánlott az alkohol- és aluminiummentes, mikropúderes, aloe vera tartalmú golyós dezodor. Ez utóbbi csökkenti az izzadást, hidratál és lágyítja a bőrt.
Tonizáló, illatosított, frissítő permet a testre
Amikor befejeztük a zuhanyozást, meghosszabíthatjuk a frissítő hatást illatosított vízből készült testpermettel. Ez gyakran egyéb, hidratáló összetevőket is tartalmaz, ami, noha egyáltalán nem helyettesíti a hidratáló testtejet, nagyon kellemes, hűsítő érzést kölcsönöz. Napközben is alkalmazhatjuk, estére hagyva a hagyományos kölninkkel való felfrissülést, ha készülünk valahová. Spray formájában permetezzük az előbb említett folyadékot (pld. déligyümölcs, vagy jázmin illattal vegyítve) az egész testre, a lábtól a mellig. Részegítő hatása lehet…
A testpermet speciálisan tartalmazhat: guarana (szappanfafélék családjába tartozó, koffein tartalmú, ezért energizáló növény) kivonatot, oligo-elemeket, ásványi sókat, antioxidánsokat.
Testre és hajra ajánlott frissítő víz zöld citrom esszenciális olajjal és ginseng-gyökér kivonattal.
5 jó tanács nyárra:
- Alapozó helyett könnyű, folyékony állagú, színezett krémet használjunk. Mondjunk le a sötét tónusú szemfestékekről, mert megtörténhet, hogy a meleg miatt a szemünk alá folyik. Ha fürdést tervezünk, ne feledjük, hogy csak vízálló szempillafestéket vigyünk fel reggel.
- Melegben hagyjuk a hajunkat megszáradni a szabadban, a szélben. Jót tesz a hajkoronának, és frissességet kölcsönöz. A hosszú hajat tűzzük fel hőségben, hogy kevésbé izzadjon a tarkónk.
- Kerüljük a nehéz, mámorító illatú parfümöket! Ezek nincsenek összhangban a meleg időjárással, inkább télre valók. Ha kedvelünk egy illatot, annak könnyű, nyári, kölnivíz változatát használjuk.
- Világos tónusú, természetes anyagból (pamut, vászon) készült ruhát hordjunk. Legyen kissé bő szabású, és a cipőnk is nyitott, nem túl szűk.
- Ne igyunk jeges italokat nagy melegben, mert azok szervezetünkben túlzott eltérést provokálnak a külső hőmérséklethez viszonyítva. Ez általában azzal a kockázattal jár, hogy még jobban izzadunk tőle…
Galenus