Bartók / Schönberg / Brahms
2025. február 15. szombat 19:30
A 20. századi modernizmus és a 19. századi romantika kamarazenei remekművei csendülnek fel a Concerto Budapest szólistái és a Keller Quartet közös kamarakoncertjén, melyen a világhírű francia zongoraművész, Pierre-Laurent Aimard közreműködik február 15-én a Zeneakadémia Nagytermében. A program Bartók Béla avantgárd ihletésű 2. hegedű-zongora szonátájával indul, majd Arnold Schönberg 1. kamaraszimfóniáján keresztül vezet el Johannes Brahms f-moll zongoraötösének szenvedélyes romantikájához. A koncerten a közönség három meghatározó zeneszerző munkásságának egyedi keresztmetszetét ismerheti meg és betekintést kaphat a kamarazene formáinak és kifejezésmódjának radikális átalakulásába is két korszak határán.
Válogatott előadói gárdát léptet a pódiumra a Concerto Budapest Kamarakoncertje, amelyen a Keller Quartet tagjai csakúgy ott muzsikálnak majd, akár a világraszóló francia zongorista, Pierre-Laurent Aimard, és a Concerto Budapest két szólistája, Kaczander Orsolya fuvolaművész és Klenyán Csaba klarinétművész. Legalább ennyire reprezentatív a hangverseny programja is, amelyet Bartók 2. hegedű-zongora szonátája nyit meg. Az 1923-ban szintén a Zeneakadémia falai között, a zeneszerző és Zathureczky Ede által bemutatott szerzemény két ugyancsak méltó szólistája ezúttal Keller András és Pierre-Laurent Aimard lesznek. A Schönberg hatását is jelző Bartók-kompozíció után Arnold Schönberg két 1906-os keletkezésű kamaraszimfóniája közül az első hangzik majd fel, a dodekafónia és az atonalitás mesterét még legfeljebb csak megsejtetve a hallgatóval. A hangverseny utolsó száma Johannes Brahms kamarazenéjének egyik „korai” csúcsteljesítménye és a romantikus kamarairodalom egészének ékköve, az eredetileg vonóskvintettnek szánt f-moll zongoraötös az 1860-as évek közepéről.
„A kamarazene minden zenélés alapja. Egy ilyen estén, ahol a legcsodálatosabb kamarazenei művek egymásra hatásának nyomait kutatjuk, ráadásul időben visszafelé haladva, megismételhetetlen szinergiák jönnek létre. Minden koncert különleges kaleidoszkóp: csak a műveket egyszerre látva kaphatjuk meg azt a mintázatot, ami semmihez sem hasonlítható, egyszeri és csak azon az estén történik meg velünk.” (Keller András Kossuth-, és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, karmester, érdemes művész, a Keller Quartet alapítója, a Concerto Budapest főzeneigazgatója)
Bartók 2. hegedű-zongora szonátája, BB 85, amelyet a szerző 1923-ban mutatott be a Zeneakadémián Zathureczky Edével, a népzenei ihletettséget és a posztromantikus harmóniavilágot ötvözi. A mű szerkezete és kromatikus anyaga Schönberg hatását is tükrözi, miközben ritmikai komplexitása és expresszív gesztusai a bartóki életmű egyik csúcspontjává emelik. A darab tolmácsolói ezúttal a nemzetközi hírű francia zongoraművész, Pierre-Laurent Aimard és a legendás hegedűművész, Keller András lesznek, akik az interpretáció legmagasabb szintjén közvetítik a darab bonyolult szövetét és energiáit.
A koncert második műsorszámaként Arnold Schönberg 1. kamaraszimfóniája csendül fel, amely 1906-ban született, és lenyűgöző módon egyesíti a késő romantika gazdagságát az új zenei kifejezésmódokkal. Bár a mű már magában hordozza az atonalitás és a dodekafónia csíráit, szenvedélyes, drámai íve és dinamikus energiája lebilincselő élményt nyújt minden hallgató számára. A különleges hangzásvilágot kiváló kamarazenészek tolmácsolásában élvezheti a közönség, így azok is könnyedén kapcsolódhatnak hozzá, akik egyébként ritkán merészkednek a 20. századi zene világába.
Az estet Johannes Brahms f-moll zongoraötöse, op. 34 zárja, amely az 1860-as évek közepén született, és amelynek többszöri átdolgozás után kialakult végső változata a kamarairodalom egyik legnagyobb ívű és legdramatikusabb alkotása. A kompozíció eredetileg vonóskvintettként született meg, de végső formájában a zongoraötös verzió vált halhatatlanná.
További információ és jegyvásárlás: https://www.concertobudapest.hu/v/bartok—schonberg—brahms—-aimard—kaczander—klenyan—keller-quartet/
Forrás: Sajtóközlemény