Kialvatlanság kora

0
94
Kialvatlanság kora
Fotó: pixs4u © 123RF.com

World Sleep Day 2025 – Alvás világnapja Magyarországon

A mindennapi életkörülmények változásai jelentős hatással vannak az alvásunkra, amelyek a munkavégzés és a családi együttlétek területén is jelentkeznek. Átlagosan 6-8 órát alszanak a felnőttek hét közben, ez elmarad a nemzetközileg ajánlott 7-9 órától. Az összetett alvásminőségi mutatók tekintetében romló tendencia tapasztalható Magyarországon.

Az alvászavarok megelőzése és kezelése a saját alváskörülmények megfelelő alakításával kezdődhet, és az alvászavarok és alvásbetegségek felismerésén keresztül a megfelelő orvosi kezelésekkel folytatódhat. Korábban soha nem tapasztalt mértékben rosszabbodik az emberek alvásának a minősége – hangsúlyozza a Magyar Alvás Szövetség a felhívásában, amelyet az alvás világnapja alkalmából tettek közzé.

Az idei jelmondat: Make sleep health a priority! – Adj elsőbbséget az alvásnak az egészségedért! 

A márciusi magyarországi alváskonferencián, a Magyar Tudományos Akadémián a szakterület kiválóságai hangsúlyozzák: az alvás a kívánatos egészséges életmód része, miképpen a megfelelő étkezés, a testmozgás is elválaszthatatlan az emberek pszichés vagy lelkiállapotától.

Mi az alvás világnapja?

A World Sleep Society által létrehozott nemzetközi esemény, amely kapcsolatokat épít és növeli az alvásegészségügyi tudatosságot a kutatók, egészségügyi dolgozók, betegek és a nyilvánosság körében.

Az érintett csoportok mindegyikének résztvevői alvásegészségügyi tudatosítási tevékenységeket szerveznek országukban. Magyarországon a Magyar Alvás Szövetség koordinálja az alvásnapi eseményeket.

Kulcsüzenetek

Az alvás elengedhetetlen az egészséghez. Az alvás az egészség alapvető pillére, akárcsak a táplálkozás és a fizikai aktivitás. Az alvás elősegíti az agy megfelelő működését.
Az alvás támogatja az immunrendszer egészségét, az immunrendszer pedig az alvást.
A rossz alvás jelentős hatással van az emberek egészségére, összefüggésbe hozható az elhízással, a cukorbetegséggel, a koszorúér-betegséggel és a szív- és érrendszeri halálozással.
A rossz alvás csökkenti az immunválaszt, és nagyobb érzékenységet eredményezhet a fertőzésekre, amelyek tovább rontják az alvás minőségét.
Bizonyos alvászavarok, mint pl. az obstruktív alvási apnoe és a gyors szemmozgásos alvási viselkedészavar kognitív károsodással, demenciával, a görcsrohamok kockázatával és a stroke fokozott kockázatával társulnak.
A rossz alvás csökkent reakcióidőt, az ítélőképesség romlását és az alkoholmérgezéshez hasonló hatású kognitív károsodást eredményezhet.

Az álmosság még akkor is ronthatja a biztonságos vezetést, ha a vezető nem alszik el a volán mellett.

Befolyásoló tényezők

Az „egészséges alvás” többet jelent, mint egyszerűen „elég alvás”. A nemzetközi alvásszövetség hat dimenziót tart nyilván, amelyek befolyásolják az alvás egészségét, és ennek következtében az általános egészséget és jóllétet.

Időtartam: mennyit aludt 24 óra alatt?
Hatékonyság: milyen jól alszik?
Időzítés: mikor alszik?
Rendszeresség: a lefekvés (elalvás) és a reggeli ébredés hosszabb távon ugyanabban az időben történik.
Éberség: megfelelő-e a figyelem az ébrenléti órákban?
Minőség: elégedett ön az alvásával?

G. Németh György
elnök
Magyar Alvás Szövetség

A cikk a Patika Magazinban jelent meg.
Keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!

2025. március