Az egyik legsötétebb területe az orvostudománynak a krónikus fáradtság szindróma (elterjedt angol rövidítése CFS). Mindössze húsz éve ismerik, pontosabban azóta definiálják és tartják önálló „igazi” betegségnek. Meglepő egy olyan kór esetén, amely angol felmérések szerint minden ezredik felnőttet, elsősorban a 29–35 év közötti hölgyeket érinti. Sőt dr. Illés Zoltán, a pécsi Neurológiai Klinika docense tudományos közleményében 0,2–0,5%-os gyakoriságról beszél.
A krónikus fáradtság tünetei…
A krónikus fáradtság szindróma valóban sötét betegség. Ennek egyik oka, hogy rendkívül heterogének, szinte személyenként változnak a tünetei. Leggyakoribb közülük a legalább hat hónapja fennálló, pihenésre sem szűnő fáradtság, gyengeségérzés, memória- és koncentrációzavar, megnagyobbodott nyaki vagy hónalji nyirokcsomók, torokfájdalom. A fájdalom még számos helyen megjelenhet, az ízületekben, az izmokban, és gyakori az igen heves fejfájás is.
…és lehetséges okai
A kiváltó okok sem egyértelműek. A CFS megjelenését 75%-ban valamilyen fertőzés előzi meg. „Hírbe hoztak” már vírusokat, többek között a herpesz és a Pfeiffer-féle mirigyláz kórokozóját. Felmerült a CFS összefüggése a Lyme-kórral és a Q-lázzal. Okolták az ómega-3- és ómega-6-zsírsavak (veleszületett vagy diétahiba miatti) hiányát is.
Születtek bizarr elméletek és megoldási kísérletek is. Raymond Perrin manchesteri ideggyógyász szerint a tünetekért közvetlenül a nyirokpangásnak az agyra kifejtett hatása a felelős. Ő ezért a nyaki nyirokcsomók óvatos masszázsával kísérletezett, mellyel így az agyban torlódó nyirokfolyadék elvezetését segítette elő. Állítása szerint ezzel jótékonyan enyhítette betegei fáradtságérzését, fájdalmát, fejfájását.
A legújabb kutatások azonban elsősorban az immunrendszer veleszületett zavarának teóriáját erősítik. A New Scientist nevű híres orvosi szaklapban Jonathan Kerr, a londoni egyetem tudósa nem kevesebb, mint 47 ezer gént tanulmányozott krónikus fáradtság szindrómában szenvedők vérében.
Vizsgálataiból egyértelműen kiderült, hogy száz „bűnös” gént lehet elkülöníteni. Olyanokat, amelyek különböznek az egészségesek genetikai állományától. Az is egyértelművé vált, hogy így vagy úgy ezek a gének az immunrendszer működéséhez kötöttek. Azaz a szervezet ellenálló képességének megváltozása döntő hatással van a betegség kifejlődésére.
Dr. Nagy János
A cikk A fejfájásról c. kiadványban jelent meg. A könyvet a kiadó webshopján, ide kattintva tudja megrendelni.