Kellemetlen, makacs és fertőző. A lábgomba sajnos bármikor jelentkezhet, de a nyári, nyár végi időpontokban hatványozottan.
Az esetek többségében a bőr felszíni megbetegedéseiről van szó. A tinea pedis, vagyis a lábgomba esetében leggyakrabban a lábujjközi terület érintett. A fertőzés viszketéssel, felázással, kipirosodással és hámlással jár. Amennyiben a lábgomba a talpakon alakul ki, azt jellegzetes, viszkető hólyagocskák kísérik. Másik formája a pikkelyes-hiperkeratikus hólyag. Ezek a talptól indulnak és a lábfej felső részéig húzódnak. Az érintett bőr felülete jellemzően enyhén gyulladt és pikkelyes.
Az öngyógyszerezés csak a lábujjközöket érintő lábgomba kezelésére szorítkozhat. Bármely más kórkép orvosi kezelést igényel.
A lábgombásodást okozó fertőzések forrásai közfürdők, sportcsarnokok, szaunák, zuhanyzók és szállodai szobák szőnyegpadlói lehetnek. A családon belül fokozott a fertőzés veszélye. Mivel a fertőzött bőrfelület erősen hámlik, a gomba a padlószőnyegekre, közösen használt fürdőszobai eszközökre, kéztörlőkre stb. terjed. A nedvesség és felázás, a fokozott izzadás (műszálas zokni, szűk lábbeli), továbbá olykor a nem megfelelő lábhigiéné teremtik meg a gombás fertőzés kialakulásának előfeltételeit.
Kezelési lehetőségek
A gombás lábat mindenképpen kezelni kell, hogy a fertőzés nehogy továbbterjedjen, felülfertőződjön vagy a lábkörmökre terjedjen át. A kezelés célja a kiváltó ok kizárása és a gyulladás megszüntetése. Természetesen nem elegendő csak a lábat kezelni, a harisnyákat, cipőket, hálószobák padlóját is fertőtleníteni kell. Mivel alig van olyan zokni, ill. harisnya, amely 40 °C felett mosható, javasolt a zoknikat, harisnyákat a megfelelő hintőporral kezelni. Az újrafertőződést elkerülendő a cipők és a lakás fürdőszobai szórófejes fertőtlenítőszerrel gombamentessé tehetők. Az egy háztartásban élők zoknijait, harisnyáit, cipőit is fertőtleníteni kell.
Forrás: Galenus
A cikk a Patika Magazinban jelent meg, keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!