Egy 2016-os, az Egyesült Államokban végzett felmérés szerint a megkérdezettek fele nem ismerte a lupusz tüneteit, harmada pedig azzal sem volt tisztában, hogy a lupusz egy betegség. A helyzet azóta sem változott jelentősen, a május 10-i Lupusz világnap célja ezért továbbra is, hogy szélesebb körben megismertesse a betegséget és eloszlassa a tévhiteket. A közelgő világnap alkalmából, a betegségről dr. Kádár János immunológust, az Immunközpont főorvosát kérdeztük.
Tények a lupuszról
A lupusz egy nem fertőző, autoimmun betegség. Világszerte közel 5 millió embert érint, nők körében gyakrabban fordul elő. Kialakulásában vélhetőleg külső és belső, a szervezetben zajló tényezők egyaránt szerepet játszanak, ám nem tudjuk, hogy kinél, milyen okból jelentkeznek a tünetek. A diagnózist nehezítik az egész szervezetben felbukkanó, sokszor egyénenként is eltérő panaszok, melyek időszakos fellángolást követően akár hosszabb időre meg is szűnhetnek.
A World Lupus Federation által kiadott, a világnap kapcsán megjelent tájékoztató az alábbi pontokban foglalja össze a szisztémás, vagyis az egész szervezetet érintő lupusz betegség (SLE) tüneteit.
Bőrtünetek
- a bőr fényérzékenysége miatt napfény hatására kiütések, bőrpír jelenik meg
- legjellemzőbb tünete az arcon – az orron és az orcákon – megjelenő, pillangó alakú bőrpír
- hirtelen, látszólag ok nélkül jelentkező hajhullást is okozhat
Izmok és ízületek
- több mint három hónapon át tartó, sajgó, fájdalmas és duzzadt ízületek is jelezhetik a betegséget
- állandósult, extrém fáradtság és gyengeség érzet, mely alvás, pihenés hatására sem múlik
Agy és idegrendszer
- egy óránál hosszabb ideig fennálló zavartság, emlékezetkiesés
- néhány napon át fennálló, ismert kiváltó ok nélküli 38 fok feletti láz
Szív- és légzőrendszer
- mély lélegzetvételnél jelentkező mellkasi fájdalom
Orr és száj
- öt nap alatt sem javuló sebek, fekélyek a szájban vagy az orrban, nehezen gyógyuló sebek a bőrön
Keringési rendszer
- vérszegénység vagy alacsony fehérvérsejt szám eredmények a laborleleten
- a kéz és/vagy láb ujjai vörösre vagy kékre elszíneződnek, az ujjakat zsibbadtnak érezzük, fájnak
- véralvadási problémák vagy vetélés
Vesék
- fehérje a vizeletben
- a lábak és a boka duzzanata jobb és bal oldalon, szimmetrikusan
„A betegség diagnózisát nemcsak a tünetek sokszínűsége, de a más kórképekhez – arthritis, fibromyalgia – való hasonlósága is nehezíti. A bőrtünetek és az ízületi fájdalom együttes jelentkezése mellett a laboratóriumi vizsgálatok eredménye is döntő fontosságú a diagnózis szempontjából. Habár a lupuszra nincs gyógymód, idejében felfedezve jól kezelhető.
A gyulladásos folyamatok mérsékelhetők, a szervkárosodások megelőzhetők szteroidok és immunmoduláns szerek segítségével. A bőrpanaszok enyhítésére kortikoszteroid tartalmú krémek javasolhatók. A korai diagnózis és kezelés segítségével az állapotromlás és a szövődmények megelőzhetők.”
Forrás: Immunközpont