A viszketés igen kellemetlen érzés, amely ösztönös vakaródzási kényszert vált ki. A viszketés számos bőrgyógyászati betegség tünete lehet, de az is előfordul, hogy belső szervi elváltozásokról árulkodik.
Leggyakoribb oka allergiás bőrkiütés. Túlérzékenységet szinte minden okozhat, a bőrön csalánkiütéses formájában jelentkező allergiának azonban rendszerint valamilyen élelmiszer vagy gyógyszer az oka. (Gyógyszerallergia első jele lehet a viszketés, mely néha több nappal megelőzheti a kiütés megjelenését. Ezért, ha gyógyszerszedés közben viszketés lép fel, feltétlenül beszélni kell az orvossal!)
Az ekcéma szintén döntően allergiás eredetű bőrgyulladás, ilyenkor azonban az allergén általában valamilyen, a bőrrel közvetlenül érintkező anyag, vegyszer, kozmetikum, festék stb. A bőrön először vörös folt, majd apró hólyagok jelennek meg, melyek kisebesednek, pörkösödnek és erősen viszketnek. A bőr kiszárad, durva tapintatú lesz. Az ekcéma baktériumokkal vagy gombával könnyen felülfertőződik.
Kínzó viszketéssel járhat számos kórokozó által kiváltott bőrbetegség, pl. a bőrgombásodás és a vírusos eredetű herpesz is A rühesség újabban ismét gyakrabban észlelt kór. A rühatka a bőrben apró pattanásszerű elváltozásokat okoz, rendszerint az ujjakon, a csukló, a hónalj és a combok tájékán.
A bőrtünetek nélkül jelentkező viszketés leggyakoribb oka a szaruréteg kiszáradása. Kiválthatja túl gyakori szappanos fürdő, de akár a központi fűtés szárító hatása is. Idős korban gyakori a száraz bőr, és ez igen makacs, az egész testre kiterjedő viszketegséget okoz.
A viszketést belső szervi betegségek is okozhatják A viszketés a cukorbetegség egyik első tünete lehet, de viszketést okozhatnak máj- vagy epebetegségek – különösen, ha sárgasággal járnak –, valamint vesebetegségek, vérképzőszervi rendellenességek is. Hormonális eltérések is okozhatnak viszketést, pl. a terhesség utolsó heteiben allergiásnak tűnő kiütések jelentkezhetnek, melyek a szülés után szinte azonnal elmúlnak. Pajzsmirigy-túlműködés vagy klimax esetén a fokozott izzadás is hozzájárulhat a panaszokhoz.
Előfordul, hogy a viszketés az intim területeken jelentkezik. A végbéltájon gombás fertőzés, aranyér, esetleg az aranyér kezelésére használt kenőcs elleni allergia, férfiaknál prosztatagyulladás, gyerekeknél bélférgesség (cérnagiliszta) okozhatja. Nőknél a szeméremtest, a hüvelybemenet kínzó viszketését idézheti elő a hiányos tisztálkodás, fokozott váladéktermelés (folyás), gombás, bakteriális vagy trichomonas-fertőzés következtében. Lehet hormonális oka is, főleg klimax vagy serdülés idején. Előfordul, hogy a probléma pszichés eredetű: kiválthatja a nemi élettől való félelem, elhárítás, de okozhatja a ráktól, terhességtől, nemi betegségtől való félelem is.
A kezelés szempontjából legfontosabb az ok tisztázása, és – ha lehet – annak megszüntetése. Ha a bőrön gyulladás, kiütések láthatók, bőrgyógyászhoz kell fordulni, bőrtünetek nélkül jelentkező viszketés esetén pedig belgyógyászati kivizsgálás szükséges.
A vakaródzást lehetőleg kerülni kell. Egyrészt azért, mert sebzést okozhat, ami fertőződve gyulladáshoz vezet. Másrészt a vakarás irritálja a bőrt, s ezzel esetleg még erősebb viszketést válthat ki. Így kialakul egy ördögi kör, ami alatt a panaszok fokozódnak. A tartós vakarás a bőr megvastagodását, hegesedését is okozhatja.
A száraz bőr hidratálása és zsírozása alapvető fontosságú. Kerülni kell a gyapjúból, szintetikus anyagokból készült ruhákat, a kozmetikumokat, csak az allergizáló anyagoktól mentes (illat- és színezőanyag-mentes) készítmények ajánlottak. Hűsítő, nyugtató készítmények (kamilla, mentol, kámfor, eukaliptusz) enyhíthetik a panaszt.
dr. Valló Ágnes
belgyógyász
A gyógyszerész tanácsa
Számos gyógyszer mellékhatásai között szerepel az allergia, ami természetesen nem azt jelenti, hogy mindenkinél, minden esetben megjelenik, hanem az arra érzékeny egyéneknél kialakulhatnak különböző allergiás tünetek. Gyógyszerallergia első jele lehet a viszketés, mely néha több nappal megelőzheti a kiütés megjelenését. Ezért, ha gyógyszerszedés közben viszketés lép fel, feltétlenül beszélni kell az orvossal! Nagy valószínűséggel más gyógyszerrel kell folytatni a terápiát. Több gyógyszer egyidejű szedése esetén is felléphet allergia. Vény nélküli gyógyszer vásárlása esetén kérje ki gyógyszerésze tanácsát, aki megfelelő felvilágosítást ad annak szedését illetően.