Miért boldogabb egy közepes fizetésű, házas ember a többieknél?

0
525

A házasság jobban boldogít, mint a magas fizetés, a mélyen vallásos hit vagy a gyermekáldás – áll a brit statisztikai hivatal tanulmányában.

Az Office of National Statistics 165 ezer ember megkérdezésével készült felmérése szerint Nagy-Britanniában az átlagembernek a magas fizetésnél hússzor fontosabb a házasság, és 13-szor fontosabb, mint hogy saját ingatlanja legyen. A boldogsághoz hozzájáruló tényezők között azonban csak a harmadik helyen áll a házasság, a legfontosabbnak az egészség, utána pedig a biztos munkahely bizonyult.

Boldogabb a közepes fizetésű, házas ember a többieknél.

A házasok a legboldogabbak

A megkérdezettektől négy alapkérdésre vártak választ: arra, hogy mennyire elégedettek az életükkel, mennyire tartják értékesnek azt, mennyire boldogok, illetve mennyire gondterheltek. Az egyes területeket 0 és 10 között pontozhatták. A válaszok alapján a legboldogabbak a házasok, utánuk a még függetlenek következnek, az utolsók pedig az elváltak vagy különváltan élők. A három csoport boldogságértékelési számainak átlaga között mindazonáltal nem nagyok a különbségek, csupán 3-4 százalékosak.

A magas iskolázottság és a sok pénz is frusztrál

Az elemzők néhány meglepő jelenséget is felfedeztek: a magasabb iskolai végzettségűek gondterheltebbek, mint a kevésbé iskolázottak. Ugyancsak feszültebbek a legtöbb pénzt kereső felső 10 százalékba tartózók, mint a kisebb jövedelműek. (A legalacsonyabb jövedelműek, a munkanélküliek viszont – érthetően – ugyancsak gondterheltebbek.)

A középkorúak a leginkább boldogtalanok

A tanulmány megerősíti az ismert tézist, miszerint az emberek általában fiatal- és öregkorukban a legboldogabbak, középkorúként kevésbé elégedettek életükkel – adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.

MTI