Egész nap állómunkát végzünk, vagy ellenkezőleg, ülünk a számítógép előtt? Rendhagyó munkabeosztásban dolgozunk? Egymást érik az üzleti ebédek, vacsorák, melyeken „kötelező” részt vennünk? Ahhoz, hogy megőrizzük jó alakunkat, tanácsos táplálkozásunkat a munkánk jellegéhez igazítani.
Néhány példa és ajánlás a munka/foglalkozás és a célszerű táplálkozás összehangolására:
Számítógépes ügyintéző
Ajánlott: a memória karbantartása
Ébernek maradni a munkaidő alatt a monitor folytonos figyelése közben, fejben tartva minden fontos munkafázist, részletet és azok rögzítését – nem kis feladat! A sikeres teljesítés többek közt olyan táplálékok fogyasztását teszi szükségessé, amelyek serkentik a memóriát, aktiválják az idegpályákat. Ehhez elégséges B-vitamin-bevitelre és legfőképp az acetilkolin nevű ingerületátvivő anyagra van szükség, amely jótékonyan hat az agyműködésre, a memóriára.
Az acetilkolin a kolin nevű B-vitamin- származékból alakul át, mely a lecitin alkotóeleme. A lecitin zsírszerű anyag, foszfolipidek keveréke, és megtalálható pl. a tojás sárgájában, a szójában, hüvelyesekben, dióban, földimogyoróban, halban stb. Az acetilkolinszintet optimalizálja a karnitinnevű aminosav-származék, mely főként a vörös húsokban, hal félékben és tejtermékekben található. Így munkaebédként fogyaszthatunk pl. brokkolipürét (kolin) apróra vágott steakkel (karnitin) vagy sajttal megszórt kelbimbót tőkehallal.
Cégmegbízott/menedzser
Ajánlott: a hétvégi diétázás
Amikor a munkanapokon egymást érik a hivatalos ebédek, vacsorák, a hétvégét kell kihasználnunk arra, hogy ezt ellensúlyozzuk – azaz kibéküljünk a derékbőségünkkel…
Egy jól bevált kúra:Szombat reggel zsírszegény tej 1 kávéskanálnyi nem cukrozott, tiszta kakaóporral (magas magnéziumtartalom);
délben párolt hal, délután natúr joghurt és „mézsör” (25 cl víz, 1 citrom kifacsart leve, 1 kávéskanálnyi méz);
este zöldségleves póréhagymával (vízhajtó hatású), sárgarépával (sejtmegújító béta-karotin-tartalom), paradicsom (káliumtartalom) 3 adagban, 19h-tól 10 percenként elosztva.
Vasárnap napközben csak folyadék: 2 frissen csavart grépfrút, sima víz, 50 cl húsleves. Este hal és zöldség 1 kávéskanálnyi olajjal elkészítve; joghurt mézzel lefekvéskor.
A diétás napok optimalizálása: a fekvő helyzet gyorsítja a méregtelenítést és a vízhajtást (a vesék jobban dolgoznak), továbbá az anyagcserét.
Ápolónő
Ajánlott: az időhiányból eredő nassolás és gyors evés elkerülése
A rendszerint lépcsőzetes munkakezdés és az evésre fordíthatóviszonylag kevés idő miatt gyorsan rá lehet szoknia nassolásra, ami legtöbbször hízást eredményez. Így ahelyett,hogy munkába menet a sarki boltban valamilyen töltött, sült tésztát vásárolnánk, vagy egy csokiszeletet „vételeznénk” az automatából, otthon csomagoljunk magunknak tápanyagokban gazdag, egészséges, laktató uzsonnát. És naponta improvizálhatunk pl. a néhány szem koktélparadicsom, némi proteinforrás (tojás, sovány sonka, hideg csirke, tonhalkonzerv), 1 db (enyhén édes) gyümölcs alapanyagokból. Ha útba esik egy pékség, teljes kiőrlésű pékáruval egészítsük ki a menüt. Amellett minden munka közben fontos, bármennyire is kevés az időnk, hogy fordítsunk elég időt az étel alapos megrágására.
Az ugyanis az agyban hisztamint szabadít fel, mely ingerület átvivő anyag a jóllakottság érzésének üzenetét küldi. Minél jobban megrágjuk tehát az ételt, annál inkább érezzük jóllakottnak magunkat. Ha pedig cukorra vágyunk, legyen kéznél egy csomag rágógumi, mely segít csökkenteni az éhségérzetet és a cukor utáni vágyat.
Pénztáros vagy recepciós
Ajánlott: az immunrendszer erősítése
Amikor munkánk során nagyon sok emberrel kerülünk kapcsolatba, nem árt törekedni az immunrendszer erősítésére. De hogyan védjük meg szervezetünket a leghatékonyabban a kórokozóktól, sejtjeinket a szabad gyökök káros hatásától? Táplálkozásunkat tekintve a béta-karotin, a C- és E-vitamin szerepeljen abban a hármasban, amelyek antioxidáns tulajdonságuk révén leginkább felveszik a harcot az oxidatív stresszel szemben. (Ez utóbbi az antioxidánsok és szabad gyökök egyensúlyának megbomlását jelenti.) A béta-karotin az A-vitamin előanyaga (a szervezet a bétakarotint A-vitaminná alakítja át), megvéd a fertőzésektől, stimulálja az immunrendszert.
Könnyen rábukkanhatunk a természetes forrásokra, ha a sárga, piros, narancssárga vagy sötétzöld színű gyümölcsök-zöldségek fogyasztását nem hanyagoljuk el, 2 adag belőlük fedezi a napi szükségletet. Sokáig ülünk mozdulatlanul a kasszánál, vagy állunk a recepcióspultnál? Egy jó tanács: fordítsunk figyelmet a drenázsra, ami nemcsak a szervezetből való vízelvezetést jelenti, hanem a vese szűrőfunkciójának javítását is. A fitoterápiaterületén ebből a szempontból figyelemre méltó növények közé tartozik pl. a pitypang (gyermekláncfű) vagy az orthosiphon (jávacserje). A belőlük készült tea/kivonat vízhajtó és vesefunkciót javító hatású.
Női fodrász
Ajánlott: a lassú felszívódású szénhidrátok előnyben részesítése
Ezek fogyasztása után tovább tart a jóllakottság érzése: órákon át nem vagyunk hajlamosak a nassolásra, hogy a munkával járó fáradtságot ellensúlyozzuk. Egyúttal az alakunkra is vigyázunk, mert a lassú felszívódású szénhidrátok biztosítják a kiegyensúlyozott vércukorszintet. Ilyenkor az inzulinszint nem emelkedik kiugróan, elmarad a „farkaséhség”… Így tehát, mivel az inzulin hormon elősegíti a zsírok raktározódását, minél kevésbé nő az értéke, annál jobban megőrizzük jó alakunkat.
Reggelire többek közt nagyon ajánlott a zabpehely, a teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása. Ebédre a keményítőtartalmú ételeket (kenyér, rizs, tészta, burgonya) társítsuk – állati fehérje helyett – magas rosttartalmú, lassú felszívódású zöldségekkel (brokkoli, articsóka, padlizsán, cukkini, hüvelyesek stb.). A foglalkozás jellegével járó kevés testmozgás esetén gondolni kell a béltranzitra is.
Egyszerű a mechanizmusa: ha nem mozgunk eleget, korlátozzuk a bélmozgást, ami pedig a jó irányba mozgatná a székletet. Székrekedés esetén válasszunka hashajtó gyógyteák széles választékából a patikákban.
FORRÁS: GALENUS