Ön milyen típusú reggeliző?

0
378
Fotó: 123rf.com

Idő és inspiráció híján reggelink tartalma gyakran ismétlődik. Pedig számos lehetőség kínálkozik a változatosabbá tételére! Íme öt, különböző szempontok szerint összeállított ajánlat egészséges és finom reggelikre, személyre szabva.

„Fogyókúrás étrenden vagyok”
A reggeli legyen laktató, anélkül, hogy túl sok kalóriát tartalmazna, illetve inzulincsúcsot okozna, ami kedvez a zsírlerakódásnak. Kerüljük hát reggel az édes, fehér lisztből készült péksüteményeket, lekvárt, dzsemet… Inkább helyezzük a hangsúlyt az alacsony glykaemiás indexű szénhidrátokra (GI – jelzőszám, az élelmiszerek vércukoremelő képességét mutatja 1–100 közötti skálán) és a rostos élelmiszerekre a jóllakottságérzés mielőbbi elérése érdekében. Állati proteint szerepeltetni a reggeliben szintén étvágycsökkentő hatású lehet.

Javaslat
Mixeljünk össze 1 görög joghurtot + 100 g piros bogyós gyümölcsöt + 2 evőkanál zabkorpát. Öntsük egy tálba, és tegyünk a tetejére szintén piros gyümölcsöket, valamint maroknyi, apróra vágott mandulát.

„Gluténmentes diétát követek”
Az ilyen diéta esetén is lehetőleg kerüljük a „gluténmentes” feliratú, iparilag feldolgozott élelmiszereket. Ezek többnyire nemcsak hogy drágák, hanem tápanyagokban szegények is, viszont gyakran gazdagok káros transzzsírsavakban. A gluténmentes cereáliák, még ha biotermékek is, gyakran nagyon sok cukrot tartalmaznak. Részesítsük előnyben tehát a házi recept szerint, gluténmentes, nyers alapanyagokból készített reggeliket.

Javaslat
Almás zabkása: vágjunk fel 2 almát apró kockákra, de ne hámozzuk meg (ha biotermesztésű). Egy lábasba öntsünk 150 g gluténmentes zabpelyhet + 30 cl növényi tejet (lehet szója-, zab- vagy rizstej), mely nem tartalmaz hozzáadott cukrot + 60 cl vizet, az almakockákat és 1 kávéskanál fahéjat. Enyhe tűzön melegítsük addig, amíg a zabpelyhet beszívja a folyadék. Adjunk hozzá 200 g cukormentes almakompótot + 2 leveseskanál mandulapürét. Fogyaszthatjuk kevés agavésziruppal.

„Méregtelenítő kúrát tartok”
Kerüljük reggelire a savasító és ez esetben is a feldolgozott élelmiszereket! Inkább válasszunk olyanokat, amelyek pihentetik a bélrendszert, és ásványianyag-bevitelt biztosítanak hiány esetén – ami méregtelenítéskor gyakran előfordul.

A gyümölcsök például, főként zöldségekkel társítva, dzsúz formájában, 1/3 gyümölcs és 2/3 zöldség arányban, eleget tesznek ezeknek a kívánalmaknak.

Javaslat
Zöld turmix: keverjünk össze turmixgépben 1 banánt + 1 almát + 1 citrom levét + 1 kis marék zsenge spenóthajtást

1/2 uborkát + 20 cl mandulatejet. Végül adjunk hozzá egy evőkanálnyi spirulinaport, mely ásványianyag- és klorofill-pluszbevitelt jelent.

„11 óra körül újra éhes vagyok”
Húzzuk ki az étrendből a magas glykaemiás indexű élelmiszereket! A reggeli cukros sütemények, fánkok, fehérkenyérfélék bizonyos energiát adnak, de vigyázzunk a „bumeránghatással”, mely 11 óra táján jelentkezik éhség formájában. Helyes viszont, ha állati proteint iktatunk be a reggelibe, hogy elősegítsük a dopamin (boldogság- és elégedettséghormon) termelődését napindítónak.

Javaslat
1 sárgabarack + 2 szelet tönkölybúza kenyér friss kecskesajttal és kevés olívaolajjal.

„Vasárnap megosztom a reggelit a családdal”
Munkaszüneti napokon, amikor reggelente együtt a család, és nem sietnek a családtagok, lehet a hétköznapitól eltérő, finom reggelit előállítani házilag. Csak ki kell gondolni, mi az, amit mindenki szeret, és egészséges alapanyagokból készül. Részesítsük előnyben a késztermékmentes, házi sütésű alkotórészekből álló, tápanyagdús reggeliket.

Javaslat
Cukormentes palacsinta nyers dzsemmel: törjünk szét villával 250 g (friss vagy fagyasztott) piros gyümölcsöt. Adjunk hozzá 2 evőkanálnyi chiamagot és 1-2 evőkanálnyi juharszirupot. Keverjük össze villával, és pihentessük kb. 10 percig. Újra kavarjuk meg, aztán hagyjuk pihenni még 20 percig, amíg a chiamag megdagad. Ez a dzsem 2-3 napig eláll frissen, és elkészíthető az összes lédús gyümölcsből, mint ananász, szilva, sárga- és őszibarack stb.

Forrás: Galenus