Plakk a bőrön: mi a különbség a pikkelysömör és a bőrrák közt?

0
1408
Fotó: 123rf.com

A pikkelysömör és a bőrrák bizonyos tünetei hasonlóak lehetnek, ezért bármilyen gyanús bőrtünettel minél hamarabb ajánlott orvoshoz fordulni. Dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza a fő különbségek ismertetésén túl a felismerés és a kezelés jelentőségéről beszélt.

A plakk, a vérzés pszoriázisra és a bőrrákra is utalhat

A pikkelysömörnek és a bőrrák is több fajtája ismert, és ezek közül néhánynak vannak hasonló tünetei, amelyek megtévesztőek lehetnek. A pszoriázis 5 fő típusa közül (plakkos, guttált, inverz, pustulózus, eritrodermiás pikkelysömör) főként az első kettő okozhat olyan bőrelváltozásokat, amelyek hasonlíthatnak bizonyos bőrrák okozta jelekre.

Melyek lehetnek ezek?
– Kiemelkedő, piros folt, amely viszkethet
A plakkos pikkelysömör megjelenésekor azonnal viszkethet, és legtöbbször az fejbőrön és az ízületek körül jelentkezik. A hasonló foltként feltűnő basaliómára nem jellemző a viszketés, és főként a napsugárzásnak kitett tesztrészek az érintettek.
– Pikkelyes, durva folt, amely vérezhet
A plakkos pikkelysömörben jelentkező plakkok akkor véreznek, ha kikaparják őket. A szintén plakkos foltként mutatkozó laphámsejtes karcinoma a napsugárzásnak kitett helyeken alakul ki, nem jellemző rá a vérzés.
– Vastag, pikkelyes, kiemelkedő bőrelváltozás
Plakkos pikkelysömör esetén ezek a piros plakkok jellemzően a fejbőrön, az ízületek körül mutatkoznak, míg a bőr lymphoma esetén bárhol felbukkanhatnak, és gyakran lilás árnyalatúak.
– Lapos vagy kiemelkedő pöttyök
A guttált pikkelysömörnél – amely főként gyerekeket, fiatalokat érint – gyakran kis pöttyökként mutatkozik a tünet, míg a felnőtteknél ritkán kialakuló Kaposi szarkómánál a lilás, pirosas, barnás pöttyök jobbára a lábon, arcon jelennek meg.

Bőrgyógyászati vizsgálat (Fotó: 123rf.com)

Ne diagnosztizáljuk magunkat!

  • Teljesen természetes, ha valaki utánanéz a tüneteinek, de bőrbetegségek esetén nagyon veszélyes laikusként diagnosztizálni, esetleg még kezeléssel is próbálkozni. A kisebbik baj, ha „csak” hatástalan a házi gyógymód, a nagyobbik, ha így időt veszítünk a felismerésnél. Vagyis a legfontosabb teendő bőrtünetek, a bőrön vagy egy anyajegynél tapasztalt változások esetén, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza. – Amikor ugyanis felállítjuk a diagnózist, sok mindent tekintetbe veszünk, az esetleges családi halmozódástól a bőrképlet alapos tanulmányozásáig.
  • Erre lehetőséget nyújt a dermatoszkópos -, a videódermatoszkópos -, és a teljes testtérképes anyajegyszűrés is. Ez utóbbi a legmodernebb eljárás, amely során a test teljes felületéről készül digitális formában rögzített képanyag, így a páciens összes anyajegye dokumentált, bármikor előkereshető és összehasonlítható a későbbi vizsgálatok során.
  • A talptól a hajas fejbőrig történő fényképezés közben az automatikusan beállított kamera néhány perc alatt tökéletes minőségű felvételeket készít a teljes testfelszín található minden egyes anyajegyről, így kizárható az emberi tévedés. Később is egy speciális szoftver jelöli meg számunkra az új anyajegyeket, a bőrelváltozásokat, és a korábbi anyajegyek változásait.  A gyanús anyajegyeket aztán videódermatoszkóp segítségével, egyesével is átvizsgáljuk.    

Rózsa doktornő arra is figyelmeztet, hogy a mielőbbi orvosi szűrés az esetlegesen szükséges kezelést is megkönnyítheti. Bizonyos bőrdaganatok, például basalioma esetén sebészeti kimetszéssel az esetek nagy részében gyorsan pontot lehet tenni a dolog végére, pikkelysömörnél pedig a megfelelő, személyre szabott kezelés karbantarthatja a krónikus betegséget.  

Forrás: Anyajegyszűrő Központ